Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 mar 2019, 11:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Dzień Dobry

Poszukuje informacji o bratu mojego pradziadka - Władysławie Kowalskim. Mój pradziadek Jan Kowalski był najstarszym z rodzeństwa i miał czterech braci i jedną siostrę. Poniżej przedstawiam schemat całej rodziny wraz z datami, oraz miejscem urodzenia i śmierci. Zaczynając od rodziców po rodzeństwo, od najstarszego po najmłodszego ;)

Cytuj:
Stanisław Kowalski Senior (*6 listopada 1951 Jaworowo : +5 stycznia 1941 Stęszew) + Michalina Kulczak (19 września 1850 Małachowo-Złych Miejsc : +22 kwietnia 1912 Powidz)

1) Jan Kowalski (*18 czerwca 1876 Wiekowo : +28 listopada 1953 Stęszew)

2) Antonina Wysocka (*08 października 1879 Rzymachowo koło Powidza : +19 październik 1908 Powidz)

3) Franciszek Kowalski (*19 październik 1882 Huta Skorzęcka : +??? ??? Gniezno)

4) Władysław Kowalski (*13 czerwca 1885 Witkowo : +??? ???)

5) Wojciech Kowalski (*30 marca 1888 Witkowo : +30 października 1964 Gniezno)

6) Stanisław Kowalski Junior (*8 kwietnia 1896 Sautersbrunn koło Powidza : +4 lipca 1945 Września)


Jak widzicie Państwo udało mi się zdobyć informację o wszystkich członkach rodziny mojego pradziadka. Co więcej, udało mi się odszukać żyjących jeszcze potomków wymienionych wyżej osób i nawiązać z nimi kontakt (czasami tylko symboliczny, ale zawsze). Wszystkich z wyjątkiem wspomnianego na wstępie Władysława Kowalskiego. Próbowałem na własną rękę zdobyć jakiekolwiek informacje w internecie. Szukałem w archiwach, szukałem na cmentarzach w okolicach w których mieszkali, niestety bez żadnego skutku. Niestety relacje rodzinne nie wspominają nic o Władysławie - wciąż żyją dwie córki dwóch z wymienionych wyżej Kowalskich ;) W związku z powyższym pytanie do was; czy którakolwiek z wymienionych tu osób figuruje w waszych drzewach genealogicznych? Czy macie pomysł co się mogło stać z Władysławem? Gdzie szukać tropu? Mam pewną teorie, która tłumaczyłaby dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacje o Władysławie. Wg mnie zmarł albo w czasie porodu, albo krótko po nim. Niestety nie natrafiłem nigdzie na dowód potwierdzający moją tezę.

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Ostatnio edytowano 14 maja 2019, 21:23 przez Kowalski, łącznie edytowano 6 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 11:40 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
W księdze dusz sprawdzałeś?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 12:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=189048

Władysław Kowalski 8.10.1910 wziął ślub w Poznaniu z Wojciechą (Albertiną) z domu Kluge. Zmarł 18.07.1914.
Tutaj jego karta meldunkowa:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany
Władysław i Wojciecha nie mieli dzieci (co wynikałoby z tej karty)

Wojciecha z domu Kluge pv. Kowalska wyszła ponownie za mąż za Józefa Napierałę:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany

Co ciekawe - data urodzenia syna (20.03.1915) na drugiej karcie meldunkowej sugeruje, że jego ojcem był Władysław Kowalski.
Imię to także Władysław. Syn Wojciechy urodził się w Schluckenau - Šluknov w Czechach (gdzie Wojciecha z domu Kluge wyjechała w styczniu 1915 roku).

Jeszcze ciekawsze - na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu można znaleźć następujący grób:

Władysław Napierała
(1914-03-20 – 1994-02-15)
pole:31 kwatera:2 rząd:12 miejsce:8
grób opłacony: nie
Data dzienna zbieżna.

A także grób Wojciechy:
Wojciecha Napierała
(1888-02-26 – 1968-02-29)
pole:17 kwatera:5 rząd:9 miejsce:331
grób opłacony: nie

Z tego wszystkiego wynikałoby, że Józef Napierała usynowił Władysława, syna Wojciechy z pierwszego małżeństwa.
Niestety, będzie ciężko cokolwiek udowodnić, choćby z racji tego, że akt urodzenia Władysława, syna Wojciechy jest najpewniej w Šluknovie.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 12:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
I jeszcze parę szczegółów:

Dnia 18 b.m. umarł w Reinerz, dokąd się udał na kurację, ś.p. Władysław Kowalski. Zmarły był znany w szerszych kołach, przeważnie kupieckich. Usposobienia nader łagodnego, w obejściu miły i uprzejmy, zdołał zjednać sobie liczne sympatie. Był to charakter niezwykle szlachetny. Cechowały go pracowitość i niezwykła sumienność. Umarł w kwiecie wieku, gdyż ukończył zaledwie lat 29, na ręku swej młodej małżonki. Niechaj Bóg da zmarłemu wieczny odpoczynek!
Dziennik Poznański nr 164/1914 z 21.07.1914 s. 4.

W numerze tym można znaleźć nekrologi Władysława Kowalskiego:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
Zmarł w Dusznikach-Zdroju i tam też chyba został pochowany.

Dla Dusznik-Zdroju zachowały się księgi zgonów z USC - to jednostka za rok 1914:
https://szukajwarchiwach.pl/82/254/0/3/42#tabJednostka
Zespół ten przechowywany jest w Archiwum Państwowym we Wrocławiu.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 13:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Panie Piotrze, chylę czoła! Kawał dobrej roboty, ostatnia brakująca część układanki się znalazła ;) Opis z nekrologu pasuje idealnie do charakterystyki Kowalskich jako rodziny kupieckiej i przedsiębiorczej, ludzi szlachetnych o miłym usposobieniu. Czy można ustalić na co zmarł? Domyślam się, że powodem śmierci może być choroba dróg oddechowych. Najmłodszy z rodzeństwa - Stanisław Kowalski - całe życie cierpiał na gruźlice na którą ostatecznie zmarł krótko po wojnie w 1945 roku u swojej siostrzenicy we Wrześni. Jestem w posiadaniu licznych zdjęć Stanisława w czasie pobytu w Krynicy-Zdrój, Piwnicznej-Zdrój, albo Szczawnicy gdzie zapewne spędzał czas w tamtejszych lecznicach. Raczej na próżno szukać jakichkolwiek śladów grobu Władysława w Dusznikach. Minęło dużo czasu, a rodzina mieszkała w odległym o setki kilometrów Poznaniu (wówczas już w innym państwie)... Chyba, że zwłoki przetransportowano do Poznania? Czy istnieje taka możliwość? Jak to wyglądało w tamtych czasach?

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
W nekrologu jest wspomniane, że pogrzeb odbył się 22 lipca 1914 z Zakładu Sióstr Elżbietanek w Dusznikach, więc zapewne spoczął na tamtejszym cmentarzu.
Był gorący lipiec 1914 roku, za kilka dni miała wybuchnąć Wielka Wojna. Czasami eksportowano trumnę na bliższe odległości, ale Duszniki-Zdrój od Poznania dzieli prawie 300 kilometrów.
Przyczyna śmierci może być podana w akcie zgonu, który jest we wspomnianej wyżej jednostce (myślę, że możesz zamówić mailowo skan tego aktu zgonu).

Niestety, z kościelnych ksiąg z Dusznik-Zdroju zachował się chyba tylko indeks zgonów w Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 23:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Jeszcze raz Panie Piotrze dziękuje za pomoc. Korzystając z okazji chciałbym zapytać czy dobrze odczytuje datę z aktu urodzenia. Poniżej akt Władysława kowalskiego. Czy data na gorze dokumentu (19 czerwca) to data urodzenia czy data chrztu? Jeżeli data chrztu to gdzie znajdę datę rzeczywistą datę urodzenia?

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2019, 23:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Panie Kowalski,
Załączył Pan akt urodzenia, ewidentnie z USC. Próżno w nim szukać danych chrztu...
Władysław urodził się 13 czerwca.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2019, 00:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Akt chrztu znajduje się w parafii Witkowo na FS i jest do pobrania pod poniższym linkiem.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=189048

Data chrztu to 14 czerwiec 1885 r.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2019, 01:20 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Cytuj:
Stanisław Kowalski Senior (*6 listopada 1951 Jaworowo : +5 stycznia 1941 Stęszew) + Michalina Kulczak (19 września 1850 Małachowo-Złych Miejsc : +22 kwietnia 1912 Powidz)

1) Jan Kowalski (*18 czerwca 1876 Wiekowo : +28 listopada 1953 Stęszew)

2) Antonina Wysocka (*10 maja 1879 Powidz : +19 październik 1908 Powidz)

3) Franciszek Kowalski (*21 październik 1882 Witkowo : +5 września 1935 Gniezno)

4) Władysław Kowalski (*19 czerwca 1885 Witkowo : +??? ???)

5) Wojciech Kowalski (*6 kwietnia 1888 Witkowo : +30 października 1964 Czerniejewo)

6) Stanisław Kowalski Junior (*8 kwietnia 1896 Powidz : +4 lipca 1945 Września)


Krystyna podała już właściwą datę urodzenia Władysława więc dodam tylko że także część pozostałych dat podanych przez Pana powyżej nie jest właściwie odczytana, podobnie jak niektóre miejscowości. Wg aktów USC dostępnych na BaSI wygląda to tak:
2) Antonina Kowalska - ur. 8.10.1879 Rzymachowo / zm. 17.10.1908 Powidz
3) Franciszek Kowalski - ur. 19(?).10.1882 Huta Skorzęska
5) Wojciech Kowalski - ur. 30.03.1888 Witkowo / zm. 30.10.1964 Gniezno
6) Stanisław Kowalski - ur. 8.04.1896 Sautersbrunn

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2019, 08:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Krystyna z Kujaw napisał(a):
Panie Kowalski,
Załączył Pan akt urodzenia, ewidentnie z USC. Próżno w nim szukać danych chrztu...
Władysław urodził się 13 czerwca.


Dziękuję wszystkim za pomoc. Czyli moje przeczucia okazały się słuszne, na górze dokumentu nie widnieje data urodzenia. Skoro to nie data urodzenia, ani chrztu to co? Data spisania dokumentu? gregB dzięki za szczegółową korektę. Sautersbrunn to jak rozumiem jakaś "dzielnica" Powidza? Co to jest Huta Skorzęcka i gdzie dokładnie się znajdowała?

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2019, 08:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Myślę, że warto Tobie podpowiedzieć, abyś odwiedził zakładkę Opracowania.
Tam nasz szczegółowo opisane wszystkie rodzaje aktów USC.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Cytuj:
3) Franciszek Kowalski (*19 październik 1882 Huta Skorzęcka : +5 września 1935 Gniezno)


Korzystając z okazji chciałbym prosić o pomoc w znalezieniu informacji na temat innego brata mojego pradziadka - Franciszka Kowalskiego. Z przekazów rodzinnych wiem, że zginał tragicznie w 1935 roku (chyba 5 września). Nie wiem dokładnie jaka była przyczyna śmierci - na odwrocie znajduje się taka adnotacja "Nieszczęśliwy wypadek dnia 3/8 o 1/2 6 wieczór (17:30?) w Jarocin zmarł dnia 5/9 1935". Wiem, że miał dwóch synów: Gracjana i Edwarda. Zachowało się jedno zdjęcie wuja Franciszka, jedno zdjęcie z pogrzebu, oraz parę zdjęć z późniejszej wizyty na grobie prawdopodobnie na Wszystkich Świętych. Wielka prośba dla Pana pietrzepawle w celu pomocy odszukania informacji o nim. Kiedy i z kim wziął ślub? Kiedy urodzili się obaj synowie? Jaka była dokładna przyczyna śmierci? Może zachowały się jakieś nekrologi? Jeżeli którakolwiek z wymienionych w pierwszym poście jak i teraz osób znajduje się w waszych drzewach genealogicznych proszę o kontakt ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

^^ Po prawej stoją obok siebie mój pradziadek Jan i jego najmlodszy brat Stanislaw (tyłem). Za nimi widać Edwarda, syna Franciszka. Po lewej stoi siostra mojego dziadka, córka Jana i chrześnica zmarłego tragicznie Franciszka - Kunegunda. Za nią stoi drugi, młodszy syn Franciszka - Gracjan.

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Huta Skorzęcka i Skorzęcin należały do parafii w Ostrowitem Prymasowskim, niestety na familysearch nie ma aktów chrztu z tego okresu.

Tutaj poznańska karta meldunkowa Franciszka Kowalskiego, kupca:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany

żona: Józefa z domu Wojczyńska
Edward Kowalski ur. 2.9.1911 w Ostrowie
Gracjan Kowalski ur. 12.6.1925 w Ostrowie

Na stronie 2 ładna reklama firmy Franciszka Kowalskiego:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=174821

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 23:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Bardzo Panu dziękuje za pomoc. Próbowałem samemu wyszperać jakieś informacje, ale bez skutku ;) Czy udało się Panu znaleźć jakieś informacje na temat jego żony Józefy i synów? Czy rzeczywiście mieszkali w Gnieźnie, czy cały czas w Ostrowie? Spokoju nie daje mi różnica wieku miedzy Edwardem a Gracjanem (14 lat). Na zdjęciu powyżej wyglądają jakby dzieliło ich zaledwie 5-7 lat...

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Karta meldunkowa jest dość niedbale zapisana, ale takie widnieją w niej zapisy. Równie dobrze może to być 1921, a nie 1911, ale trzeba to zweryfikować choćby w księgach meldunkowych Ostrowa Wlkp.
Do 1931 roku mieszkali w Ostrowie, w latach 1931-1932 w Poznaniu, potem przenieśli się do Gniezna.
Nie znajduję nekrologu Franciszka Kowalskiego w "Dzienniku Poznańskim".

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 23:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Znalazłem coś takiego, ale zbyt wiele rzeczy się nie zgadza... http://gniezno.artlookgallery.com/grobo ... 580&inni=1

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 23:22 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Moim zdaniem miejsce urodzenia Edwarda to Ostroróg a nie Ostrów.
Akt urodzenia Józefy Wojczyńskiej https://szukajwarchiwach.pl/53/1957/0/1/50/str/1/3/15/-wWZeCQNyvqm49RylXPqjg/#tabSkany
Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2019, 09:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Panie Piotrze, czy jest Pan w stanie ustalić skąd pochodziła jego żona Józefa, oraz kiedy i gdzie się pobrali? Pomogłoby nam to ustalić kiedy i gdzie urodził się Edward (trop z Ostrorogiem jest ciekawy, ale IMO mało prawdopodobny). Nigdzie nie mogę zlokalizować grobów Edwarda i Gracjana Kowalskich. Nie mam żadnych informacji jak się później potoczyły ich losy... Dzięki Pomocy Pani Hanny udało nam się ustalić że widoczny na drugim zdjęciu kondukt pogrzebowy to nie pogrzeb Franciszka Kowalskiego, ale innego krewnego (od strony prababci Marianny zd. Janka) - Leona Neya, który był maszynistą kolejowym i który zginął tragicznie w wypadku w czasie służby.

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2019, 11:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Przychylam się do zdania Hani, że Edward mógł urodzić się w Ostrorogu.

Józefa Wojczyńska urodziła się w Szamotułach, a to do Ostrorogu już rzut beretem.
Zapis na akcie urodzenia Józefy wskazuje, że zmarła w Międzyrzeczu-Obrzycach w 1958 roku.

W bazie straty.pl można znaleźć jedynie taką informację:
DANE OSOBOWE
nazwisko KOWALSKI
imię GRACJAN
data urodzenia 1925

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH
Źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi
Sygnatura: 46/8
wysiedlenie z SZAMOTUŁY, wysiedlenie do GG
wysiedleni z tzw. Kraju Warty w latach 1939-1945; dane w aktach centrali przesiedleńczej w Poznaniu, oddział w Łodzi

Czyli w czasie wojny mieszkał w Szamotułach.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2019, 15:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
GG - generalne gubernatorstwo? Czy jest możliwość ustalenia gdzie go wysiedlono i jak potoczyły się jego losy po IIwś? Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony tymi rewelacjami. Nigdy, ani razu nie słyszałem o Szamotułach, Ostrorogu i wysiedleniu na wschód! Czy można ustalić jaki był powód wysiedlenia? Działalność partyzancka/konspiracyjna? Co się stało z Edwardem? Gdzie szukać tropu?

PS: widoczna na ostatnim zdjęciu ciocia Kunegunda (1924) była chrześnicą Franciszka Kowalskiego. Ona znała Gracjana i utrzymywali ze sobą kontakt. Zmarła zaledwie 3 lat temu w wieku prawie 92 lat... Niestety genealogią zacząłem interesować się dopiero po jej śmierci...

Natrafiłem na ciekawy artykuł: http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul ... id,tm.html

Ten jest jeszcze ciekawszy i bardziej przygnębiający... http://zamek.org.pl/aktualnosci/losy-sz ... 1939-1945/

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2019, 10:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Witam serdecznie

Czy macie Państwo może jakiś kontakt do "Stowarzyszenia Dzieci Wronieckich Cel 1939"? Sprawdzałem w internecie i na próżno szukać telefonu, albo choćby maila. Prawdopodobnie dysponują kompletną listą osób objętych wywózką. Na jej podstawie chciałbym ustalić dokąd wywieziono Gracjana i czy wrócił po wojnie do Szamotuł. Chciałbym również sprawdzić czy Edward był z nimi.

Pod pojęciem Międzyrzecz-Obrzyce mam rozumieć słynny szpital psychiatryczny? Czy istnieje możliwość uzyskania informacji na temat osób tam przebywających? Prawdopodobnie moja inna ciocia (siostra mojego dziadka) przebywała w tym szpitalu gdzie zmarła w 1963 roku. Chciałbym potwierdzić moją tezę. Czy ktokolwiek z państwa szukał tam swoich krewnych? Co się działo z pacjentami zmarłymi na terenie szpitala? Gdzie byli chowani jeżeli nie mieli krewnych? W internecie wyczytałem, że na terenie szpitala znajduje się cmentarz, ale nie znalazłem o nim żadnej informacji.

Panie Piotrze, skąd ma Pan informacje, że akt urodzenia Władysława Napierały (syna Władysława Kowalskiego) znajduje się w Šluknovie? Przecież to małe miasteczko w Czechach przy granicy Niemieckiej.

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2019, 20:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Na drugiej stronie karty meldunkowej Władysława Kowalskiego:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany
znajduje się zapis, że 7.01.1915 Wojciecha z domu Kluge wyjechała do Šluknova.

Z kolei jak już wspomniałem wyżej Władysław Napierała urodził się w Šluknovie 20.03.1915 roku, co jest wymienione na tej karcie meldunkowej:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2019, 23:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Kowalski napisał(a):
Obrazek



Zwracam się z prośbą o pomoc w odnalezieniu aktu zgonu brata mojego pradziadka Franciszka Kowalskiego. Z przekazów rodzinnych wiem, że zginał jakoś w połowie lat 30-tych, prawdopodobnie na skutek samobójstwa. O ile się nie mylę mieszkali wówczas w Gnieźnie. Będę bardzo wdzięczny za każda pomoc, lub wskazówką pozwalająca ustalić rzeczywistą przyczynę śmierci wuja Franciszka.

Obaj widoczni na zdjęciu synowie w czasie wojny zamieszkiwali w rodzinnym mieście swojej matki Józefy (zd. Wojczyńska) - Szamotułach. Całą rodzinę (z nieznanych przyczyn) dosięgła hitlerowska wywózka na wschód do Generalnego Gubernatorstwa. Starszy Edward (ur. 2 września 1921) zginął (zmarł?) 10 lutego 1942 we więzieniu w Rawiczu. W jaki sposób się tam znalazł i z jakiego powodu nie mam pojęcia. Może ktoś z państwa zna bardziej temat? Losy drugiego, młodszego syna - Gracjana Kowalskiego (ur 12 czerwca 1925) nie są mi znane. Nigdzie nie mogę natrafić na żadną wzmiankę na jego temat, poza tym że prawdopodobnie przeżył wojnę. Udało mi się nawiązać kontakt z Panią Łucją ze Stowarzyszenia Dzieci Wronieckich Cel 1939 - obiecała pomoc. Nadal czekam na odpowiedź od Pani Łucji. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek pomoc z waszej strony ;)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2019, 11:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Kowalski napisał(a):
Losy drugiego, młodszego syna - Gracjana Kowalskiego (ur 12 czerwca 1925) nie są mi znane. Nigdzie nie mogę natrafić na żadną wzmiankę na jego temat, poza tym że prawdopodobnie przeżył wojnę. Udało mi się nawiązać kontakt z Panią Łucją ze Stowarzyszenia Dzieci Wronieckich Cel 1939 - obiecała pomoc. Nadal czekam na odpowiedź od Pani Łucji. Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek pomoc z waszej strony ;)


Wracając na chwilę do losów zagadkowego Gracjana Kowalskiego. Wg portalu straty.pl w czasie wojny został wysiedlony z terenu Szamotuł (skąd pochodziła jego matka) do Generalnego Gubernatorstwa. Niestety nie jest podana ani data wywózki, ani dokąd go wywieźli. Nie ma informacji, że zginął więc zakładam że przeżył wojnę (w przeciwieństwie do jego starszego brata Edwarda zamordowanego w 1942 w Rawiczu). Jak wspominałem, udało mi się nawiązać kontakt z Panią Łucją ze Stowarzyszenia Dzieci Wronieckich Cel 1939. Niestety, mimo szczerych chęci Pani Łucji nie udało się rozwiązać zagadki. Pani Łucja, ani inne osoby objęte wywózką z którymi owa pani ma jeszcze kontakt, nie kojarzą takiej osoby... To dość dziwne zważywszy na wyjątkowość jego imienia. Nie figuruje też we wykazach które Pani Łucja posiada. Macie pomysł gdzie szukać tropu? Sprawdziłem chyba wszystkie znane mi wyszukiwarki grobów w Polsce - bez powodzenia. Znalazłem jednego Gracjana Kowalskiego urodzonego w 1906 i pochowanego w Płocku...

Zwracam się również z ponowną prośbą o pomoc w odszukaniu aktu zgonu ojca Gracjana - Franciszka Kowalskiego urodzonego 19 październik 1882 w Huta Skorzęcka. Poniżej zdjęcie przedstawiające siostrę mojego dziadka Kunegundę (*1924), wraz z kuzynem Gracjanem, już po śmierci jego ojca. Franciszek był chrzestnym Kunegundy. Ciocia zapewne znała losy kuzyna Gracjana. Niestety Kunegunda zmarła w 2016 roku w wieku 91 lat, zabierając wiedzę do grobu...

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2019, 21:48 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Szymonie,
może w związku z poszukiwaniem Gracjana Kowalskiego warto byłoby nawiązać kontakt z rodziną Józefy Kowalskiej zd. Wojczyńskiej. Groby jej sióstr - Joanny Wojczyńskiej i Leokadii Wojczyńskiej oraz brata Mieczysława Wojczyńskiego, jego żony i dzieci znajdują się na cmentarzu w Szamotułach. Być może posiadają informacje o losach Gracjana i Edwarda.
Przy informacji o śmierci Edwarda Kowalskiego w więzieniu w Rawiczu na stronie straty.pl podane jest źródło Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Może posiadają w muzeum dodatkowe informacje na jego temat.
Ze strony straty.pl wynika, że Gracjan do GG został wysiedlony wraz z matką Józefą Kowalską.
Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2019, 09:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Dzień Dobry. Korzystając z sugestii Pani Hani postanowiłem spróbować nawiązać kontakt z rodziną Józefy Kowalskiej (zd. Wojczańskiej) zamieszkującą Szamotuły. Za pomocą księdza Mariusza Marciniaka z tamtejszej parafii udało się namierzyć groby trzech sióstr (Leokadii, Joanny i Marianny) oraz brata Mieczysława. Ponieważ wszystkie trzy siostry nigdy nie wyszły za mąż, a co za tym idzie nie miały rodziny i potomków które mogłyby sprawować nad nimi opiekę, wszystkie groby zostały zlikwidowane. Istnieje tylko grób brata Mieczysława zmarłego w 1939 roku. Udało mi się nawiązać kontakt z synową Pana Mieczysława, żoną pochowanego w tym samy grobie Bogumiła Wojczańskiego. Niestety owa Pani, mimo swojego sędziwego wieku nie kojarzy w rodzinie osoby o imieniu Józefa. Owszem, kojarzy że było ich w rodzinie bardzo dużo, że było wiele sióstr pochowanych w Szamotułach, że rodzina pochodziła z Ostroroga itd. Wydaj się, że ten trop nie przyniesie zbyt wielu pomocnych wskazówek...

Korzystając z okazji ponownie zwracam się z prośbą o pomoc w odszukaniu dokumentów, lub jakichkolwiek informacji na temat mojego wuja Franciszka Kowalskiego, oraz jego syna Gracjana Kowalskiego :)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2019, 23:41 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Józefa Kowalska zmarła w 1958 roku w Międzyrzeczu-Obrzycach. Może warto byłoby sprawdzić, czy została pochowana w Międzyrzeczu?
Brat Józefy - Wacław Wojczyński, zmarł 17.07.1975 w Opalenicy. Może jego potomkowie wiedzą coś na temat rodziny Kowalskich.

Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 22:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Jednak nie wszystko stracone ;) Za pomocą tego forum nawiązałem kontakt z Panem Wojciechem z Szamotuł w celu pomocy zlokalizowania grobów rodzeństwa Pani Józefy Wojczańskiej: Mieczysława, Marii, Leokadii i Joanny. Pan Wojciech zostawił karteczkę na grobie Mieczysława, ale drugiej kartki nie miał gdzie zostawić bo jak wspomniałem, groby pozostałych sióstr zostały zlikwidowane... Zupełnie przypadkowo natknął się na inny grób - Pani Łucji Wojczańskiej. Sądząc że nie ma nic do stracenia zostawił kartkę na tym grobie z nadzieją że to jakaś rodzina. No i wczoraj otrzymałem telefon od Pani Beaty z Szamotuł która jest wnuczką owej Łucji i która doskonale wie kim był Franciszek, Gracjan i Edward. Poza tym podzieliła się zdjęciami których nikgdy wcześniej nie widziałem :)

Obrazek
^^Mój wuja Franciszek Kowalski wraz ze swoją żoną Józefą

Obrazek
^^ Pamiątka Pierwszej Komunii Św. Edwarda Kowalskiego

Obrazek
^^ Edward Kowalski wraz ze swoją matką Józefą w Częstochowie w 1933 roku

Obrazek
^^ Edward Kowalski - ktoś może kojarzy co to za miejsce? Na Poznań mi to nie wygląda (może Gniezno?)

Obrazek
^^ Pamiątka Pierwszej Komunii Św. Gracjana Kowalskiego

Obrazek
^^ Gracjan Kowalski wraz z mamą

Obrazek
^^ Gracjan Kowalski krótko po wojnie

Obrazek
^^ Gracjan Kowalski - data i miejsce nieznane

Obrazek
^^ Gracjan Kowalski - Holandia 1979 rok. Ztcw nie miał żony, nie założył rodziny, nie miał dzieci

Obrazek
^^ Na koniec Familia Wojczańskich. Od lewej: Józefa z Franciszkiem, następnie jej siostry Łucja i Joanna. W drugim rzędzie od lewej to Joanna i Roman Wojczyńscy (rodzice całej dziesiątki rodzeństwa), obok Romana z prawej jego wnuczka czyli córka Łucji, chłopiec z przodu to Edward Kowalski. Sądząc po wieku Edwarda zdjęcie pochodzi z ok 1928-29 roku.

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2019, 15:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Gratulacje! Dobrymi zakończeniami zawsze warto się dzielić :)

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2019, 17:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Dzięki Piotr. Jeszcze gdyby udało się ustalić kiedy i z jakiego powodu zmarł Franciszek, oraz gdzie został pochowany... Chciałbym też ustalić kiedy i z jakiego powodu Gracjan emigrował do Holandii, gdzie mieszkał i kiedy zmarł ;)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2019, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Super. Cieszę się, że udało Ci się pozyskać kolejne informacje o rodzinie Kowalskich.
Zdjęcie, na którym jest Edward to na 100% Poznań ul. Św. Marcin.
Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2019, 09:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Witajcie, zwracam się z prośbą o pomoc. Czy jest tu ktoś biegły w temacie nekropoli Gnieźnieńskich? Próbuje zlokalizować cmentarz na którym mógł zostać pochowany Franciszek Kowalski. Które z istniejących cmentarzy w Gnieźnie funkcjonowały w latach 30-tych? Do kogo ewentualnie się złościć z prośbą o pomoc? Gdzie znajdę księge dusz z tamtego okresu? Na starym zdjęciu grobu Franciszka na odwrocie znalazłem stary napis:

nr. 8351, 21 rząd z góry, 13 od płotu z lewej

Macie pomysł który to może być cmentarz? Gdzie stosowano taką numeracje? Spotkaliście się kiedyś z czymś takim? Przez myśl przeszła mi też możliwość że Franciszek w ogóle nie był pochowany w Gnieźnie, ale to raczej niemożliwe bo w Gnieźnie mieszkali. Jeżeli dobrze odczytałem ze zdjęcia Franciszek zmarł w 1936 roku

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2019, 09:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Witajcie, zwracam się z prośbą o pomoc. Czy jest tu ktoś biegły w temacie nekropoli Gnieźnieńskich? Próbuje zlokalizować cmentarz na którym mógł zostać pochowany Franciszek Kowalski. Które z istniejących cmentarzy w Gnieźnie funkcjonowały w latach 30-tych? Do kogo ewentualnie się złościć z prośbą o pomoc? Gdzie znajdę księge dusz z tamtego okresu? Na starym zdjęciu grobu Franciszka na odwrocie znalazłem stary napis:

nr. 8351, 21 rząd z góry, 13 od płotu z lewej

Macie pomysł który to może być cmentarz? Gdzie stosowano taką numeracje? Spotkaliście się kiedyś z czymś takim? Przez myśl przeszła mi też możliwość że Franciszek w ogóle nie był pochowany w Gnieźnie, ale to raczej niemożliwe bo w Gnieźnie mieszkali. Jeżeli dobrze odczytałem ze zdjęcia Franciszek zmarł w 1936 roku

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2019, 09:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Witajcie, zwracam się z prośbą o pomoc. Czy jest tu ktoś biegły w temacie nekropoli Gnieźnieńskich? Próbuje zlokalizować cmentarz na którym mógł zostać pochowany Franciszek Kowalski. Które z istniejących cmentarzy w Gnieźnie funkcjonowały w latach 30-tych? Do kogo ewentualnie się złościć z prośbą o pomoc? Gdzie znajdę księge dusz z tamtego okresu? Na starym zdjęciu grobu Franciszka na odwrocie znalazłem stary napis:

nr. 8351, 21 rząd z góry, 13 od płotu z lewej

Macie pomysł który to może być cmentarz? Gdzie stosowano taką numeracje? Spotkaliście się kiedyś z czymś takim? Przez myśl przeszła mi też możliwość że Franciszek w ogóle nie był pochowany w Gnieźnie, ale to raczej niemożliwe bo w Gnieźnie mieszkali. Jeżeli dobrze odczytałem ze zdjęcia Franciszek zmarł w 1936 roku

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2019, 08:36 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Numeracja, o której wspominasz, była stosowana na cmentarzu jeżyckim przy ul. Nowiny w Poznaniu.
Przed starymi, przedwojennymi, grobami wkopany był mały cementowy płaskownik z numerem grobu ziemnego. U mojego pradziadka, zmarłego w 1936r, był właśnie taki czterocyfrowy „znacznik”. Nagrobki na tym cmentarzu w czasie II wojny raczej nie były zniszczone i nagrobek Twojego Krewnego winien się zachować.
Ale. Na tym cmentarzu, miałam pochowanego również wujka, mieszkającego w Gnieźnie a zmarłego w szpitalu w Poznaniu. Po latach został ekshumowany i przeniesiony gdzie indziej. W aktualnej wyszukiwarce brak jego nazwiska.
W biurze cmentarnym znajdują się księgi pochówków. Zachowane są wszystkie informacje, łącznie z tymi czterocyfrowymi numerami.
Może warto sprawdzić ten trop.

Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2019, 20:33 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Z kartoteki miasta Poznania wynika, że w sierpniu 1932 roku żona z synami przeprowadziła się do Gniezna, jednak mąż Franciszek Kowalski pozostał w Poznaniu i przeprowadził się z Dąbrowskiego 28 na Staszica 8 a potem na Dąbrowskiego 76. Gdyby zmarł jak najbardziej pasowałby wtedy cmentarz jeżycki przy ul. Nowiny na miejsce pochówku.
Też sądzę, że warto sprawdzić ten trop.
Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2019, 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Chciałbym się pochwalić najnowszym odkryciem dotyczącym mojego wuja Franciszka Kowalskiego. Trop z cmentarzem Jeżyckim był słuszny, za co bardzo dziękuje koleżankom Elce i Hani. We wyszukiwarce cmentarza nie figuruje taka osoba, ale wynika to z błędnego odczytania starych akt. Przez pomyłkę ktoś zapisał gojako "Franciszek Konowalski" - pod takim nazwiskiem figuruje w bazie. Udało się do tego dojść dzięki nr grobu: 8351. Niestety nie idzie ustalić gdzie dokładnie został pochowany. Dysponuje jedynie zapisem "21 rząd z góry, 13 od płotu z lewej". W pierwszej kolejności sądziłem, że patrząc od głównej bramy wejściowej od strony Nowiny. Wówczas grób Franciszka znajdowałby się na końcu cmentarza od strony ul. Szpitalnej (grafika 1). Pani w biurze parafialnym wspomniała jednak że jest tam adnotacja o "sektorze 5" który znajdował się od strony wejścia od ul. Hożej (dzisiaj ten podział już nie istnieje). Wówczas grób ten znajdowałby się w miejscu zaznaczonym na grafice 2. Szczerze wolałbym, żeby była to ta pierwsza lokalizacja od strony Szpitalnej. Ten rejon cmentarza jest jeszcze niezagospodarowany i znajduje się na nim dużo starych, opuszczonych kopców po dawnych grobach - przez co jest duża szansa że grób nadal istnieje. Sektor wskazany przez panią z biura parafialnego jest już zrekultywowany i zagospodarowany na nowo. Może ma ktoś jakieś sugestie jak odnaleźć ten grób? Jasnowidz? :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2019, 09:43 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Witam,
miałam podobną sytuację. Na 80% przypuszczam, że Twój krewny jest pochowany w części cmentarza od ul. Szpitalnej. Ze zdjęcia, które ostatnio dołączyłeś sądzę, że zdjęcie jest zrobione od strony południowej w kierunku północnym. Jeżeli się nie mylę to nasuwają się następujące wnioski: a/ widoczne na zdjęciu drzewa to aleja w środkowej części cmentarza od kaplicy do bramy głównej przy ul. Nowiny, b/ w części w której przypuszczasz, że został pochowany krewny, od muru od strony południowej / ul. Hożej/ znajdują się nagrobki - w 2008r. były- w podobnym kształcie z głową Chrystusa. Widać taka była wówczas moda, c/ groby od strony południowej, na linii północ- południe, począwszy od "płotu"/ul. Szpitalnej/ miejsca od 10 w kierunku zachodnim dotyczą pochówków właśnie z 1936r. W stronę ul. Szpitalnej znajdują się lata późniejsze - 1940- 1950. Przy niektórych nagrobkach znajdują się jeszcze znaczniki. Tylko nie wiadomo czy ich numeracja ma związek z kolejnością pochówków.
Od strony ul. Szpitalnej wcześniej była siatka, może kiedyś był tam płot. Moja kuzynka też wspominała, że pradziadek jest pochowany niedaleko płotu. Ciekawe kiedy postawiono tam bramę, wzorowaną na bramę główną. W broszurze o historii cmentarza nie wspomina się o tym. Mur od strony południowej i zachodniej postawiono ok.1995r.
Mój pradziadek też jest pochowany w dawnej kwaterze 5. Resztę na pw.
Pozdrawiam
Ela
Dodam jeszcze, że posiadam zdjęcie z pogrzebu pradziadka, zrobione od strony południowej. Po lewej stronie widoczna kaplica cmentarna. Całkowicie potwierdza ono lokalizację kwatery 5.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2020, 13:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Witam wszystkich serdecznie. Dwa miesiące temu informowałem forumowiczów że udało mi się nawiązać kontakt z prawnuczką Łucji Wojczyńskiej z Szamotuł która przekazała cenne zdjęcia i informacje na temat Franciszka i Józefy oraz ich synów Gracjana i Edwarda. Nie zamierzałem jednak spoczywać na laurach i spróbowałem nawiązać kontakt z rodziną najstarszego brata Józefy - Tadeusza Wojczyńskiego pochowanego na Junikowie. Około miesiąc temu zostawiłem kartkę na jego grobie z informacją i kontaktem do mnie. Dwa dni temu zadzwonił do mnie wnuk Tadeusza - Czesław Wojczyński. Mimo swoich 81 lat Pan Czesław jest w pełni sprawny i biegle posługuje się komputerem ;) Poniżej zdjęcia jakie otrzymałem drogą mailową. Jest na nich widoczny Gracjan Kowalski w Holandii w czasie wizyty swojej kuzynki - Genowefy Wojczyńskiej (córki Tadeusza). Są też tam dokumenty zezwalające na przewóz prochów do Polski. Na dokumencie widzimy informacje że Gracjan urodził się 12 czerwca 1925 roku w Ostrowie Wielkopolskim (a nie w Ostrorogu jak wcześniej sądziłem). Zmarł w Hadze 5 września 1994 w wieku 69 lat. Możemy przeczytać, że był działaczem niepodległościowym odznaczonym przez Rząd RP na Uchodźstwie - przyznam szczerze nigdy o tym nie słyszałem. Prochy do kraju sprowadziła kuzynka Gracjana, owa Pani Genia z ostrowa wraz z ks. Alfredem Mąką w 1994. Gracjan Kowalski został pochowany w swoim rodzinnym mieście, w którym przyszedł na świat, gdzie mieszkała jego mama, a także rodzina Tadeusza Wojczyńskiego - na cmentarzu parafialnym w Ostrowie Wlkp przy ulicy Limanowskieg. Oczywiście nie omieszkam odszukać jego grobu i zapalić znicz jak tylko będę w Ostrowie. Dziękuje wszystkim za uwagę ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2020, 20:59 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
pietrzepawle napisał(a):
Tutaj poznańska karta meldunkowa Franciszka Kowalskiego, kupca:
https://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19 ... /#tabSkany
żona: Józefa z domu Wojczyńska
Edward Kowalski ur. 2.9.1911 w Ostrowie
Gracjan Kowalski ur. 12.6.1925 w Ostrowie

Wątpliwości dotyczyły miejsca urodzenia Edwarda Kowalskiego.
hanialg napisał(a):
Moim zdaniem miejsce urodzenia Edwarda to Ostroróg a nie Ostrów.
Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 139 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL