Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 mar 2007, 14:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
W roku 1719 w okolice Poznania przybyła pierwsza grupa osadników - rolników z Bambergu. Osiedlili się w Luboniu.
Potem do r. 1753 przybyło ich jeszcze więcej.
Jestem zainteresowany tą grupą. W związku z tym zbieram materiały - jak dotąd głównie dostępne w Internecie - mam też zamiar w tym roku odwiedzić Muzeum Bambrów w Poznaniu.
Juz w ub. roku próbowałem nawiązać kontakt z tym Muzeum, uzyskałem jedynie informację, że p. prof. Paradowska jest chora. potem docierały do mnie informacje o kłopotach tego Muzeum.
Teraz chyba już jest wszystko w porządku, stąd mój zamiar odwiedzenia muzeum.
Myślę że z uwagi na rolę jaką ta grupa społeczna odegrała w historii Poznania i okolic - wątek ich właśnie dotyczący powinien również mieć swoje miejsce na stronie WTG.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 mar 2007, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 13 sty 2012, 23:58 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 08:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Muzeum Bambrów jest czynne tylko w piątki i soboty. Ul. Mostowa , obok Muzeum Etnograficznego.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 15:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Myślę, że admin powinien ten wątek przerzucic do Wymiany doswiadczeń, gdyz tam bedzie lepiej pasował.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 mar 2007, 17:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
wojciech napisał(a):
Myślę, że admin powinien ten wątek przerzucic do Wymiany doswiadczeń, gdyz tam bedzie lepiej pasował.


Jako "sprawca" tego wątku - nie widzę przeszkód. Twierdzę tylko, że powinien istnieć jako oddzielny wątek.
Bambrzy bez wątpienia w znaczny sposób wywarli wpływ ma historię Poznania i być może znajdą się członkowie WTG, którzy swoich korzweni doszukają się w tej grupie etnicznej.
Myślę też, że należałoby nawiązać kontakt z Towarzystwem Bambrów Poznańskich, a nawet zorganizować spotkanie członków WTG z członkami TBP.
To już pozostawiam do przemyślenia tym, którzy maja możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu.
Z uwagi na moje miejsce zamieszkania nie mogę bezpośrednio czynnie w tym uczestniczyć.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 cze 2007, 09:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 13:52
Posty: 65
Lokalizacja: Mokronos, Katowice
Witaj Bogusławie,

jezeli chcialbys sie dowiedziec o Twoich przodkach, potomkach i rodzinie w Niemczech do poslij mi jakies dane. Sprobuje szczescia!!

Nie zagladam czesto na forum, jest tego tak wiele i nie moge wszystkiego czytac.

Ps: napisz prosze na E-mail irko@eurogento.org

Pozdrawiam serdecznie Irena z Düsseldorfu





moja strona:
http://retejoj.eurogento.org/konieczny/ ... zny_pl.htm
moje drzewo:
http://www.genealogiapolska.pl/konieczny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2010, 01:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - umieszczam fragmenty z opracowania /ze zbiorow wlasnych/ o historii Bambrow poznanskich pani Marii Paradowskiej. Opracowanie towarzyszylo wystawie pt:"Z szuflad i strychow. Pamiatki rodzinne poznanskich Bambrow". Wystawa zorganizowana w pazdzerniku i listopadzie 1995 roku przez Muzeum Narodowe w Poznaniu Oddzial Muzeum Historii Miasta Poznania oraz Kolo Bambrow Poznanskich przy Towarzystwie Milosnikow Miasta Poznania. Wystawa odbyla sie w Ratuszu w Sieni Gotyckiej.

"Skutki wojny polnocnej jaka toczyla sie za panowania Augusta II dotknely Wielkopolske bardziej niz inne regiony kraju. Zarowno Poznan, jak i najblizsze okolice miasta ulegly niemal calkowitemu zniszczeniu. Nieszczescia wywolane wojna poglebila zaraza zbierajaca obfite zniwo w latach 1708-1710. Wsie poznanskie obrocily sie w ruine a nieliczni mieszkancy, ktorym udalo sie ujsc z zyciem rozproszyli sie daleko po innych czesciach kraju.
W interesie miasta po przejsciu kataklizmow lezala jak najszybsza odbudowa wsi......koniecznoscia stalo sie sprowadzenie obcych osadnikow......
Sprowadzanie osadnikow dokonywalo sie na ogol za posrednictwem odezw wydawanych przez odpowiednie wladze, zachecajacych do przenoszenia sie na wskazywane tereny...... Jest wielce prawdopodobne, ze...wladze Poznania wystapily z podobna odezwa.
Tradycja przypisuje sprowadzenie osadnikow bamberskich poznanskim biskupom:Bartlomiejowi Tarle lub Krzysztofowi Szembekowi. Osadnicy bamberscy naplywali do wsi miasta Poznania kilkoma falami. Wiadomo, ze przybysze byli na ogol ludzmi mlodymi, ze szli pieszo i ze kilkusetkilometrowa podroz musiala odbywac sie w zmiennych warunkach pogodowych i obfitowac w rozne uciazliwosci.
Pierwsi rolnicy z Bambergu przybyli do Poznania w 1719 roku i zostali osadzeni we wsi Lubon. Byly to dwie pary malzenskie bezdzietne i jedenascie malzenstw posiadajacych lacznie 16 synow i 18 corek, razem 60 osob.
Dokument lokacyjny dotyczyl 13 gospodarzy. Byli to:
Georg Seelmann
Nicolaus Gliem
Stephan Frankenberg
Andreas Heigelmann
Franz Hirsh
Johann Schmidt
Zacharias Stenberg
Johann Hinkelmann
Georg Blinsler
Peter Tietz
Andreas Basler
Michael Finzel
Georg Engler
Nastepna grupe osadnikow spod Bambergu rozlokowano w 1730 roku we wsi Debiec. Obejmowala ona 68 osob z 16 rodzin, w tym nastepujacych gospodarzy:
Andreas Hirsch
Peter Wagner
Johann Remlain
Kunegunda Fertsch
Johann Smidt
Hans Georg Roth
Michael Hiller,
Johann Beierlein
Casper Risch
Adam Petz
Konrad Schneider
Elizabeth Fischer
Friedrich Schneider
W tym samym czasie wladze miejskie staraly sie osadzic rolnikow bawarskich w Boninie. Musialo wszakze zabraknac chetnych bo rejestry z polowy XVIII wieku wykazuja w Boninie tylko 3 rodziny pochodzace z Bambergu.
Dopiero po 15 latach od osadzenia Bambrow we wsi Debiec przywedrowala kolejna grupa osiedlencow, ktorych miasto skierowalo do wsi Rataje. Na mocy dokumentu lokacyjnego wydanego 3 czerwca 1745 roku we wsi tej zamieszkiwali:
Laurentius Ramelkamer
Nicolaus Schefhauer /badz Schiffer lub Schafer/
Christoph Drescher
Adalbert Pflaum
Andreas Koszycki
Nicolaus Beierlein
Adalbert Stepert
Adalbert Handschuh
Joahann Jacob Heigelmann
Johann Fischer
Jojann Schneider
Jacob Kosmali
Adalbert Bibon
Prawdopodobnie z tej samej grupy wywodzili sie rolnicy osadzeni w najwiekszej i kiedys najbogatszej wsi miasta Poznania - w Wildzie. Nie zachowal sie kontrakt zawarty w nimi przez wladze miejskie ale w ksiegach rachunkowych za 1747 rok wystepuje Wilda jako wies swiezo sadzona, zatem przybysze zamieszkiwali tam prawdopodobnie w 1746 lub na poczatku 1747 toku. Byli to:
Szyfauer /lub Schiffer/
Semlain
Sauer
Kek
Habrer
Pflaum
Habrer
Tyrauf
Jan Pacz z Czapur
Graser
Well
Blumreder
Heigelmann
Halich
Sentisch"

Tyle na dzis.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2010, 10:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
O "Bambrach" także tutaj:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=24925&dirds=1&tab=1

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=24937&dirds=1&tab=1

Jako ciekawostki;
- z ok.1914 r.:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=23113&dirds=1&tab=1
- z ok.1900:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=12365&dirds=1&tab=1

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2010, 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Zachęcona tym wątkiem, wybrałam się w sobotę do Muzeum Bambrów Poznańskich. Wstyd się przyznać, ale do tej pory nie miałam okazji odwiedzić tego muzeum. Zdążyliśmy w ostatniej chwili, właściwie tuż przed zamknięciem, ale przyjęto nas bardzo serdecznie i poświęcono nam tyle czasu, ile trzeba, aby obejrzeć bamberską chatę i eksponaty umieszczone w gablotach na piętrze.
Byliśmy jedynymi zwiedzającymi, których oprowadzał pan Aleksander Kubel. Z wrodzonym wdziękiem i talentem gawędziarza, posługując się naszą poznańską gwarą, opowiadał w bardzo barwny i zabawny sposób o przeznaczeniu kolejnych sprzętów, wplatając w swoją opowieść różne scenki rodzajowe.
Przy okazji dowiedziałam się zupełnie zaskakujących rzeczy o moim synku. Okazało się bowiem, że biedaczek nie zrozumiał przynajmniej połowy z opowieści pana Kubla, jeśli chodzi o gwarę i przeznaczenie sprzętów (np. czarny pstryczek do włączania lampy - "Oooo!" albo trzepaczka do dywanów - "może to jest do wody święconej...?" :shock: ). Dochodzę do wniosku, że nasze dzieci dzieli od nas już cała epoka. To, co dla nas swojskie i dobrze znane dla nich to już pełna egzotyka.

Muzeum czynne jest w piątki i soboty w godz. 10-14, ale można telefonicznie umówić prawie każdy inny termin, jeśli będą chętni, wstęp bezpłatny. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie byli!

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2010, 12:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Ja nie byłem!!!! :oops:
Ale był taki czas, kiedy muzeum było nieczynne, Pani Profesor była chora, zaś wokół muzeum działy się różne rzeczy.
Był bowiem taki okres kiedy szukałem odpowiedzi na pytanie "skąd się wzięliśmy, skąd pochodzą nasi przodkowie"?
Pytanie było z cyklu "nocne Polaków rozmowy", a moim rozmówcą był mój dawno nie widziany kuzyn, historyk zresztą...
Doszliśmy wówczas do konkluzji, że z tymi Bambrami może coś jest na rzeczy...
A skoro mamy mieć bamberskie korzenie, to potwierdzenia należy szukać tylko w Muzeum Bambrów.
Wkrótce jednak ten trop okazał się niewłaściwy, ale do tego czasu zdążyłem poznać historię poznańskich Bambrów.
Może w niedalekiej przyszłości naprawię to niedopatrzenie.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 paź 2011, 22:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2011, 22:50
Posty: 47
Bamberki w Poznaniu
Obrazek

_________________
Czym różnią się historycy od Boga??? Bóg nie może sfałszować Historii!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2015, 18:03 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2015, 18:38
Posty: 136
Witam!
Czy ktoś orientuje się czy w wyżej wspomnianej książce Pani Paradowskiej można znaleźć drzewo genealogiczne rodziny SAUER?

Pozdrowienia,
Paulina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2015, 07:31 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2011, 20:20
Posty: 30
Niestety nie ma.

_________________
Pozdrawiam
Magda Mrugalska-Banaszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2015, 08:36 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
napewno Autorka Natasza Stelmaszyk ma to opracowanie w j.polskim- byłoby mile widziane i czytane.

http://www.polen-news.de/puw/puw75-01.html

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2020, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Trochę odświeżę ten antyczny wątek pytaniem - czy orientujecie się może, czy ktoś podejmował się próby prześledzenia genealogii naszych Bambrów u źródła, tj. w księgach parafialnych Bambergu i okolic?

Sam mam częściowo korzenie bamberskie (Roth, Stepert, Schermer/Schirmer i Thiem/Thim). W swojej kopaninie w poznańskich księgach (św. Marcin, św. Jan i Wiry) doszedłem w niektórych przypadkach do kresu, czyli do momentu, w którym zidentyfikowani przeze mnie przodkowie musieli się urodzić jeszcze w starej ojczyźnie. Chętnie poszukałbym dalej, ale nie wyważając otwartych już przez kogoś drzwi :)

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2020, 05:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
W książce "Bambrzy" Marii Paradowskiej są drzewa rodowe niektórych bamberskich rodzin, np. Handschuh

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2020, 13:37 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
W książce "Bambrzy" Marii Paradowskiej są drzewa rodowe niektórych bamberskich rodzin, np. Handschuh

O, to sprawdzę, bo właśnie czeka na mnie w paczkomacie. Dzięki!

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2020, 18:55 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
W książce "Bambrzy" Marii Paradowskiej są drzewa rodowe niektórych bamberskich rodzin, np. Handschuh

Odebrałem i zapoznałem się. Pal licho moje typowe szczęście - żadne z drzew nie dotyczy moich przodków (a Thiemów i Schermerów nie ma nawet w indeksie). Ale też nie do końca mi o to chodziło. Te drzewa są drzewami zstępnych pierwszych osadników. A mi chodzi o przekroczenie granicy Bamberg/Poznań - namierzenie parafii, z których pochodzili osadnicy, odnalezienie ich metryk chrztów etc. Tego u Paradowskiej nie ma.

No nic, będę się musiał z tym wyzwaniem w końcu zmierzyć sam :wink:

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2021, 00:31 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Pewnie się powtarzam w tym miejscu,bo już kiedyś o tym wzmiankowałem.Dalszy krewny był proboszczem na Jeżycach i na Boże Ciało chodziły u niego w procesji Bamberki w ludowych strojach.To było w latach 1950tych -1960tych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2021, 11:37 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
dodaje do tematu...jak nieznane
http://www.polen-news.de/puw/puw75-01.html
http://ahnen-navi.de/viewtopic.php?t=4870
https://www.stadt.bamberg.de/Schnellnav ... vID=2730.2
https://forum.ahnenforschung.net/showthread.php?t=42387
http://heimatverein-lohne.de/wp-content ... -Posen.pdf
https://www.wittenberg-bessarabien.de/s ... swanderer/

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2021, 12:46 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
mikolajkirschke napisał(a):
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
W książce "Bambrzy" Marii Paradowskiej są drzewa rodowe niektórych bamberskich rodzin, np. Handschuh

Odebrałem i zapoznałem się. Pal licho moje typowe szczęście - żadne z drzew nie dotyczy moich przodków (a Thiemów i Schermerów nie ma nawet w indeksie). Ale też nie do końca mi o to chodziło. Te drzewa są drzewami zstępnych pierwszych osadników. A mi chodzi o przekroczenie granicy Bamberg/Poznań - namierzenie parafii, z których pochodzili osadnicy, odnalezienie ich metryk chrztów etc. Tego u Paradowskiej nie ma.

Może coś być w AP Poznań. W poświęconej wyłącznie Bambrom "Kronice Miasta Poznania" (nr 2/2019) pani Zofia Wojciechowska opublikowała wykaz źródeł obejmujący m.in. kontrakty z osadnikami.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2021, 13:18 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Bartek napisał(a):
Może coś być w AP Poznań. W poświęconej wyłącznie Bambrom "Kronice Miasta Poznania" (nr 2/2019) pani Zofia Wojciechowska opublikowała wykaz źródeł obejmujący m.in. kontrakty z osadnikami.

O, dziękuję, przegapiłem ten akurat numer KMP.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2021, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2010, 21:44
Posty: 130
Witam,
czy ktoś z Was dysponuje może Kroniką Miasta Poznania poświęconej Bambrom? Niestety widzę, że nie jest dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego, nie ma jej na Allegro i nie widzę generalnie w sieci...
Interesuje mnie czy w podanych tam źródłach jest jakaś lista/wykaz nazwisk osiedlonych we Wiórku i Czapurach. Wsie te nie należały do miasta Poznania ( własność kościelna- biskupów i karmelitów).

A może ktoś wie czy zachowały się ewentualnie kontrakty zawarte z przybyłymi z Niemiec osadnikami do tych wsi?
Może są w Archiwum Archidiecezjalnym?
Pytam ponieważ nie mogę namierzyć gdzie i kiedy osiedlili się moi pierwsi Aumullerowie. Nie ma ich wśród pierwszych przybyłych w 1719 r. choć pod koniec XVIII w.licznie występują w aktach metryklanych z parafii w Głuszynie.

Dariusz

_________________
______________________________________
Poszukuję:
Przybył: dawne parafie:Tulce, Kórnik, Kleszczewo,
Lange: parafia Głuszyna,Wiórek, Żegrze,Kobylepole, Poznań
ponadto interesują mnie nazwiska: Aumuller, Pieszyk, Zembski,Woźny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2021, 21:37 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
W "Kronice" poświęconej Bambrom nie ma list osób, są za to namiary na wykazy, wizje i różnego rodzaju kontrakty z Bambrami z XVIII wieku, dotyczące wsi miejskich, zawarte w Aktach miasta Poznania w APP. Widzę kontrakty na nazwisko Aumüller, ale tyczą one Rataj i Dębca, choć trzeba by obejrzeć taki kontrakt w archiwum, by poznać wszystkie wyliczone w kontrakcie osoby i miejscowości.

W którym kluczu biskupim leżały wsie, o które pytasz? W aktach karmelitów nie widzę jednostek, które mogłyby zawierać kontrakty z osadnikami.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2021, 22:40 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2010, 21:44
Posty: 130
W internecie znalazłem informację, że Wiórek należał zdaje się do Karmelitów Trzewiczkowych z kościoła pw. Bożego Ciała a Czapury do kurii Biskupiej. Tak więc osadnictwo bambrów na tych terenach nie była organizowane przez miasto Poznań. Chodziło mi o to czy w kronice jest informacja, że jest jakich dokument dotyczący osadnictwa bambrów w tych wsiach.
Być może Aumllerowie pojawili się pierwotnie na Ratajach lub Dębcu. Stawiałem na Wiórek czy Czapury z racji ilości wystąpień tego nazwiska w aktach metrykalnych par. Głuszyna.
Ale dziękuje i za te informacje
Darek

_________________
______________________________________
Poszukuję:
Przybył: dawne parafie:Tulce, Kórnik, Kleszczewo,
Lange: parafia Głuszyna,Wiórek, Żegrze,Kobylepole, Poznań
ponadto interesują mnie nazwiska: Aumuller, Pieszyk, Zembski,Woźny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2021, 07:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
"Na terenie tym wyróżnić można także dwie osady typu przejściowego, które przechodziły na osadnictwo typu olęderskiego. Są to:
1/ Czapury – dawniej również Czapury, parafia Głuszyna, założone w 1745 roku, 12 dymów. Osadnicy posiadali tu własny samorząd z wybieralnym sołtysem,
2/ Wiórek – dawniej Wiórek, parafia Głuszyna, założony w 1754 roku, dymów 11.
/Miejscowości te wyszczególniono na podstawie spisu z roku 1789/."
(Wiórek) "będący niegdyś w posiadaniu plebana z Głuszyny.
W 1754 r. Wiórek, leżący w kluczu głuszyńskim, był okupowany przez osadników olęderskich. W tej sytuacji postanowiono ich oczynszować w pieniądzach i naturaliach oraz postawić inne warunki. Ową decyzję przedstawiono w dokumencie z tego roku, a potwierdzono w 1783. Ta nowo lokowana osada dała początek obecnej wsi."
https://wiorek.pl.tl/Historia-Wi%F3rka.htm

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2021, 09:26 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2010, 21:44
Posty: 130
Informacje czerpałem min z in z tego artykułu:
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... o-polskiej

"Pierwsi przybysze z Bambergu i okolic pojawili się we wsi Luboń w 1719 roku, a więc 288 lat temu. W następnej kolejności stare annały odnotowują obecność Bambrów we wsiach Dębiec, Bonin, Jeżyce, Winiary, Górczyn, w należącej do kapituły katedralnej wsi Wiórek i w podlegających poznańskim karmelitom Czapurach. "
Autor korzystał z opracowań prof. Paradowskiej

A tutaj chyba wyjaśnienie statusu i charakteru osiedleń w tych wsiach:
[i]Koloniści bamberscy osiedli również w 2 wsiach duchownych pod Poznaniem, w Czapurach i Wiórku. Wsie ich, powstałe przez parcelację folwarków i oczynszowanie włościan, posiadały specjalny ustrój prawny oparty na kon­trakcie- podobnym do nowoholenderskiego wzoru.[/i]


Samo źródło powyższego cytatu może byc dla niektórych interesujące:
DR ZD ZISŁA W K A C Z M A R C Z Y K,KOLONIZACJA NIEMIECKA NA WSCHÓD OD ODRY, WYDAWNICTWO INSTYTUTU Z A C H O D N I E G O POZNAŃ 1945
https://documen.site/download/kolonizacja-niemiecka_pdf

_________________
______________________________________
Poszukuję:
Przybył: dawne parafie:Tulce, Kórnik, Kleszczewo,
Lange: parafia Głuszyna,Wiórek, Żegrze,Kobylepole, Poznań
ponadto interesują mnie nazwiska: Aumuller, Pieszyk, Zembski,Woźny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2021, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Darku, może dotyczy Twoich przodków?

W archiwum Szkoły Podstawowej w Czapurach jest księga powinności mieszkańców wsi Wiórek wobec plebanii w Głuszynie, w latach 1843-1880.

Rozdział I "Z dziejów Czapur i Wiórka" str. 2 i 3-
Wiórek, leżący w kluczu głuszyńskim, w 1754 r został zasiedlony przez osadników olęderskich.

Księgę powinności sporządzono na podstawie umowy zawartej 7.VI.1821, między przedstawicielem plebanii w Głuszynie a gospodarzami Wiórka.
Pod pozycją 2 wymieniony jest gospodarz Jan Aumueller, a pod 7- Bartłomiej Aumueller.

Kronika Parafialna- parafia św. Augustyna w Czapurach.
http://augustynczapury.pl/images/stories/k1.pdf

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2021, 19:25 
Offline

Dołączył(a): 28 maja 2010, 21:44
Posty: 130
Małgosiu,
bardzo dziękuję za tą informację.
Mam pytanie czy wiesz może czy wymienione nazwiska gospodarzy odnoszą się do pierwszej umowy z 7.6.1821 roku czy może z późniejszego okresu tj. lata 1843-1880?
Czy jest możliwy wgląd do do tych ksiąg?

Pytam ponieważ mój jedyny Bartosz/Bartłomiej Aumuller brał ślub z Barbarą Scheinder we Wirach ale po 1827 rodząc się im dzieci już we Wiórku.
Natomiast Jan to bardzo popularne imię - ja mam kilku Janów Aumullerów z Wiórka i Czapur.
Ale bardzo interesujący jest będący na tej liście Jan Demel/Dehmel. Jeśli to ojciec min. Małgorzaty ur. 24.06.1837 we Wiórku, która 26.10.1857 ślubowała w Głuszynie z Jakubem Aumullerem to jest to moja linia po kądzieli...

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Darek

_________________
______________________________________
Poszukuję:
Przybył: dawne parafie:Tulce, Kórnik, Kleszczewo,
Lange: parafia Głuszyna,Wiórek, Żegrze,Kobylepole, Poznań
ponadto interesują mnie nazwiska: Aumuller, Pieszyk, Zembski,Woźny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2021, 20:25 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Darek P napisał(a):
...Mam pytanie czy wiesz może czy wymienione nazwiska gospodarzy odnoszą się do pierwszej umowy z 7.6.1821 roku czy może z późniejszego okresu tj. lata 1843-1880?
Czy jest możliwy wgląd do do tych ksiąg?...

Darku, myślę, że najlepiej skontaktować się ze szkołą, poniżej dane kontaktowe.
Nie powinni chyba robić problemu z wglądem do księgi, skoro mają ją w swym archiwum.
W rozdz. I- "Z dziejów Czapór i Wiórka", przytoczone nazwiska gospodarzy z Wiórka, są w odniesieniu do umowy podpisanej 7.VI.1821, więc raczej dotyczy to tej umowy.

Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Czapurach
ul. Poznańska 78, 61-160 Poznań
tel/fax: 061-893-95-67
e-mail: dyrektor_spczapury@wp.pl
e-mail: sekretariat232@wp.pl

Edycja-
Dołożę jeszcze to:

Kronika Miasta Poznania 2009 nr 4.
"Bambrzy w Starołęce, Minikowie i Czapurach"- od str. 50.
Wymienione nazwiska osadników- Demel, Schneider, Aumuller.
W latach późniejszych 1900-1932 opisane niektóre rodziny, zdjęcia.

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/public ... ion/161589

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2021, 14:22 
Offline

Dołączył(a): 11 mar 2021, 11:21
Posty: 8
Podłączę się do tematu bo i mnie interesuje historia Bambrów. Mam w swoim drzewie nazwisko Springer (najstarszy Michael Springer ur. ok 1814) ślubował Marianne Sroczyńskiej w parafii Katolickiej Murowana Goślina. I bardziej w głąb od dawna już nie mogę ruszyć. W następnych pokoleniach przewijają się miejscowości Owińska, Huta i Rogoźno. Potomkowie Michaela brali udział w Powstaniu Wielkopolskim a później w I i II Wojnie Światowej (m.in nasz dziadek Kazimierz Springer) Byli zagorzałymi patriotami i to pozwala mi domniemać, że także byli Bambrami z pochodzenia (wiele o tym czytałam). Może ktoś z państwa natknął się w swoich poszukiwaniach na to nazwisko i umiałby mi coś powiedzieć lub naprowadzić na jakiś trop?
Pozdrawiam serdecznie

W. Ciszek
w_ciszek@wp.pl

_________________
W.Dąbrowska/Ciszek
w_ciszek@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2021, 15:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Za "Kroniką Wielkopolski 2020" Nr 1/2 (173) podaję wykaz publikacji dotyczących Bambrów:

1.M.Michaluk,M.Stachowiak,Kalendarz Bamberski 2020,"Posnania"2019,13 kart.
2.M.Mrugalska-Banaszak,300 lat razem.Poznańscy Bambrzy,"Posnania" 2019,s.186
3.A.Plenzler,Śladami Bambrów,Posnania 2019,s.128
4.M.Rausch,Przez zmierzchy i świty.Saga bamberska,Posnania 2019,s.384

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2022, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 31 paź 2019, 07:53
Posty: 230
Znalezione na facebooku ale potomkow Bambrów zapewne zainteresuje
https://www.facebook.com/24981698925369 ... crM69vuAl/

_________________
Pozdrawiam Alina
Ja pomogłam Tobie, teraz ty pomóż
https://www.siepomaga.pl/alusia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2022, 13:05 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
AlinaW napisał(a):
Znalezione na facebooku ale potomkow Bambrów zapewne zainteresuje
https://www.facebook.com/24981698925369 ... crM69vuAl/

Dziś wieczorem na WTK będzie rozmowa o badaniach DNA potomków Bambrów. Godzina 18:20.

https://wtk.pl/webcast/show/gosc-wieczo ... -19-182000

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2023, 01:35 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
mikolajkirschke napisał(a):
Trochę odświeżę ten antyczny wątek pytaniem - czy orientujecie się może, czy ktoś podejmował się próby prześledzenia genealogii naszych Bambrów u źródła, tj. w księgach parafialnych Bambergu i okolic?

Sam mam częściowo korzenie bamberskie (Roth, Stepert, Schermer/Schirmer i Thiem/Thim). W swojej kopaninie w poznańskich księgach (św. Marcin, św. Jan i Wiry) doszedłem w niektórych przypadkach do kresu, czyli do momentu, w którym zidentyfikowani przeze mnie przodkowie musieli się urodzić jeszcze w starej ojczyźnie. Chętnie poszukałbym dalej, ale nie wyważając otwartych już przez kogoś drzwi :)

Polecam wyszukiwarkę FamilySearch. Dzięki temu, że zeskanowano i zindeksowano kolekcję Brennera *), można łatwo przeszukiwać Dorfsippenbuchy z terenu Środkowej Frankonii za interesujący nas okres. Znalazłem parę nazwisk Bambrów poznańskich.

*) https://www.worldcat.org/title/brenner- ... /866013417

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2023, 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Już dawno temu wysłałem Piotrowi dwie bamberskie parafie do dodania do Basi, Głuszynę i Wiry, ale ciągle czekają, czekają, czekają...

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2023, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Bartek napisał(a):
Polecam wyszukiwarkę FamilySearch. Dzięki temu, że zeskanowano i zindeksowano kolekcję Brennera *), można łatwo przeszukiwać Dorfsippenbuchy z terenu Środkowej Frankonii za interesujący nas okres. Znalazłem parę nazwisk Bambrów poznańskich.

*) https://www.worldcat.org/title/brenner- ... /866013417


O, ciekawe, już zaczynam eksplorację. Dzięki, Bartku!

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2023, 22:49 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2012, 22:43
Posty: 8
Lokalizacja: Bydgoszcz
Latem byłam we Frankonii. W jednym z kościołów znalazłam księgę zgonów parafian z lat 1990 - 2022. W księdze były nazwiska powtarzające się wśród naszych poznańskich Bambrów: Mager, Thiem i Neubauer. Bardzo prawdopodobne, że to stamtąd pochodzą nasi przodkowie.
Pozdrawiam
Dorota


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2023, 12:35 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Dziś na Poznańskich Targach Książki można kupić dodruki kilku najbardziej pożądanych numerów "Kroniki Miasta Poznania", m.in. o Bambrach właśnie.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2023, 09:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2020, 22:30
Posty: 24
Dodruk Bambrzy KMP 2/2019 aktualnie dostępny na stronie wydawnictwa:
https://sklep.wmposnania.pl/pl/p/Bambrzy-KMP-22019-/1254

_________________
Poszukuję: Fabrowscy- Łagwy, Buk, Gdańsk; Królikowscy-Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL