Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sworowscy
PostNapisane: 04 sie 2010, 13:33 
Offline

Dołączył(a): 04 sie 2010, 12:51
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
W poszukiwaniach genealogicznych dotyczących rodziny Sworowskich najstarszym znanym mi przodkiem jest Mateusz Swora Sworowski ur w 1774 roku, żyjący w Nieparcie. Jego syn Dominik Sworowski ur. 3.8.1810 ożenił się w Miejskiej Górce z Kornelią Funke i mieli syna Juliana Sworowskiego ur. 4.2.1852 roku ( mój pradziadek). Szukam informacji o rodzeństwie Dominika i Juliana i ewentualnie kontaktu z żyjącymi ich potomkami. Serdecznie pozdrawiam Ania Kwaśny


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 04 sie 2010, 17:31 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Witaj Aniu :)
moi dziadkowie i pradziadkowie po kadzieli to Sworowscy . Zamieszkiwali i zamieszkują pow. świecki. Moi pochodzą z Łążka, Osia, Cekcyna, Poledna, Śliwic oraz Chojnice. Dzieci ich rodziły sie w róznych miejscowościach stad mam problemy z ich odszukaniem, będąc poznanianką i mieszkajac w Poznaniu
Od kilku już lat staram się odszukać moich pradziadków (chodzi o mężczyzn), ale sa jak "cichociemni". Pradziadek Stanisław żył jeszcze w latch 1920-30, a nie mogę natrafić na jego akt zgonu. Zmarł wg informacji mojej niezyjacej mamy Heleny majac 81 lat - pytanie gdzie. Może jesteśmy spokrewnione :?:
Serdecznie pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 04 sie 2010, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Nazwisko Swora oraz Sforowski ale pisane przez F często występuje w par.Pępowo-niedaleko Niepartu i Miejskiej Górki.
Pozdrawiam.Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 06 sie 2010, 15:48 
Offline

Dołączył(a): 04 sie 2010, 12:51
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Krysiu i Basiu bardzo dziękuję za zainteresowanie. Wśród moich Sworowskich nie widzę ( może na razie?) Stanisława, ale mam mało danych. Większość z nich pochodzi z bazy małżeństw Projektu Poznań, plus te przechowane w rodzinie. U mnie też kolejne pokolenia wędrowały, wydaje się, że na niewielkim obszarze, ale jednak. Na początku XIX wieku moja babcia Wanda ze Sworowskich zamieszkała w Katowicach i tu do dziś mieszkamy. O pisanym przez F nazwisku nie pomyślałam, dziękuję Basiu za podpowiedź, sprawdzę jeszcze ten wariant. Ciekawe czy w jednej rodzinie mogło się zdarzyć aby stosowano obie pisownie w kolejnych pokoleniach. Może się jeszcze odezwie ktoś ze Sworowskich. Pozdrawiam serdecznie Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 06 sie 2010, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Aniu współcześnie Sworowscy wywodzący się z parafii w Nieparcie mieszkają w Chwałkowie koło Krobi w Wielkopolsce oraz w Piskorzynie koło Wińska na Dolnym Śląsku. W moim drzewie siostra mojego przodka wyszła za Sworowskiego:

Parafia katolicka Kołaczkowice, M wpis 9 / 1882
Data ślubu: 05.11.1882
Stanislaus Sworowski kawaler lat 23 ojciec: Andreas, matka: Martianna
Vincentia Szynka panna lat 20 ojciec: Vincentius, matka: Elisabeth
Świadkowie: Paulus Naskręt , Ignatius Szynka

Dość często spotykam też nazwisko Swora. Może to jest wariant interesującego Ciebie nazwiska?

Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 06 sie 2010, 19:08 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Aniu,
najmłodsza siostra mojej mamy została zapisana w księdze ochrzczonych jako Zworowska. Byłam dwukrotnie w Chojnicach, sprawdzałam księgi z 1937 r ale Sworowskiej nie znalazłam, choć było w tym roku ochrzczonych bardzo mało dzieci. Podobna sytuacja jest z moim dziadkiem który dwa miesiace po śmierci biologicznej matki mojej mamy ożenił się ponownie,W USC urzędniczki nie mogły odnaleźć zapisu jego ślubu. Sadzę, że nikt nie przypuszczał, że dziadek w jednym roku pochował zone i jednocześnie ożenił się z drugą. Obie miały imię Weronika co dodatkowo komplikowało poszukiwania. O całej sprawie się dowiedziałam w roku ubiegłym. Po raz pierwszy, doszło do spotkania z rodzeństwem mojej mamy we wrzesniu w roku ubiegłym ale bez udziału mojej mamy. Oni z sobą nie widzieli się od 1939 r. (rozstali sie jako dzieci - mama moja od najmłodszego z rodzeństwa była o 10 lat starsza). Poznałam czworo z pięciorga rodzeństwa po długich poszukiwaniach telefonując do miast w których podobno mieszkaja wg informacj rodziny. Mama moja zmarła w listopadzie majac 88 lat. Sadziłam, że może przyjada na pogrzeb. Ale nie przyjechali, wszyscy dzisiaj sa osobami starszymi ok. 80 letnimi. Rodzeństwo mojej mamy mieszka w Szczecinie, Koszalinie i Kołobrzegu. Ach duzo by tu opowiadać...
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 07 sie 2010, 08:53 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Aniu,
wspominasz Śląsk i Katowice, zatem czy sa Tobie znane osoby Klemens Sworowski syn Józefa urodzonego w Lnianku ? pow. świecki
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 08 sie 2010, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 04 sie 2010, 12:51
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Witam serdecznie! Roman dorzucił mi Chwałkowice do mojej listy miejsc do odwiedzenia - dziękuję, dobrze, że właściwie wszystkie leżą dość blisko siebie. No i to wskazówka w poszukiwaniach.
Najstarszy ze znanych mi Sworowskich to Mateusz, przy którym w rodzinnych notatkach jest napisane Swora Sworowski. Czy używał podwójnego nazwiska, czy był tą osobą która zmieniła Swora na Sworowski nie wiem. Zajmował się handlem bydłem, mieszkał i zmarł w Nieparcie. Jego syn Dominik ( 1810 - 1877) mieszkał w Miejskiej Górce, a czym się zajmował nie wiem. Miał o rok młodszego brata Teofila ( ur. 1811) , który poślubił Antoninę Sobańską z Maśkiewiczów ( wdowę) w Miejskiej Górce. Syn Dominika Julian ( 1852 - 1902) urodził się prawdopodobnie w Miejskiej Górce, a później z jego życiem były związane miejscowości: Śrem, Rawicz, Oława, Świdnica i Wrocław. Był właścicielem fabryki cygar. I to wszystkie wiadomości jakie znam o pra.. dziadkach.
Juliana najstarsza córka Wanda Sworowska to moja babcia, poślubiła Konstantego Wolnego i zamieszkali w Katowicach. Później jej siostry Maria zamężna Wilimowska, Stefania zamężna Kummer też mieszkały w Katowicach, a najmłodsza Helena poślubiła Greka i założyli rodzinę w Atenach.
Nie mam niestety Krysiu żadnych informacji o Klemensie i Józefie Sworowskich, twoja opowieść o odszukanej rodzinie bardzo jest ciekawa, szkoda tylko, że taka długa rozłąka rozluźniła związki rodzinne.
Serdecznie pozdrawiam Ania Kwaśny


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 10 sie 2010, 21:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Aniu! W Poznan-Project jest ślub Juliana:
Parafia katolicka Rawicz [Rawitsch], wpis 12 / 1885 zgodność: Pan młody: 47%
Julianus Sworowski (33) ojciec: Dominicus, matka: Cornelia Funke
Angela Clementina Kasińska (32) ojciec: Carolus, matka: Marianna Sikorski

Ale to już chyba masz.Jest jeszcze wiele par,w których występuje nazwisko Swora,Sworowski,musisz intuicyjnie dopasowywać,a potem sprawdzić.
Miejscowość,dodana przez Romka,nazywa się Chwałkowo.
Pozdrawiam.Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 11 sie 2010, 10:04 
Offline

Dołączył(a): 04 sie 2010, 12:51
Posty: 61
Lokalizacja: Katowice
Witaj Basiu! Tak, błąd z Chwałkowem zauważyłam, dziękuję za podpowiedź. W bazie Poznań-Project znalazłam już wcześniej informacje o ślubach: Dominika z Kornelią i Juliana z Anielą Kasińską. Zamówiłam kopie tych świadectw i to poszerzyło wiedzę o miejscowości związane z przodkami. Tak jak napisałaś i intuicyjnie wybrałam jeszcze 4 śluby, które wydaje mi się, ze są ślubami pozostałych dzieci Mateusz Sworowskiego, teraz jeszcze zamówię kopie tych świadectw. Dzięki bazie z nekrologami mam też nekrologi Dominika i Korneli - te bazy danych są wspaniałe. Znalazłam też dzięki nim brata Dominika -Teofila z żoną Antoniną Sobańską i siostrę Mariannę z mężem Adamem Jochemiakiem. Również poszerzyła się moja wiedza o dzieciach Dominika, ponieważ znałam tylko jednego syna - Juliana, a teraz wiadomo, że miał i córkę Walerię Praxedis zamężną z Ignacym Mroczkowskim. To już więcej nazwisk, może to pomoże w poszukiwaniach i jest większa nadzieja, że odezwie się ktoś z ich potomków.
Pozdrawiam serdecznie Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 19 mar 2014, 21:03 
Offline

Dołączył(a): 19 mar 2014, 16:49
Posty: 2
Lokalizacja: Krobia
Witam wszystkich!

w moim drzewie również mam Sworowskich, niestety bardzo mało informacji posiadam. Mianowicie Stanisław Sworowski (24.03.1898 Potarzyca -11.05.1963 Potarzyca) oraz jego żona Katarzyna zd. Kaczmarek (07.11.1894-30/31.03.1935) to moi pradziadkowie. Ich grób znajdował się na cmentarzu w Krobi (Wielkopolska, blisko Gostynia) a skąd dokładnie pochodzą -nie wiem. będę wdzięczna za wszelkie informację :)

edit. 20.03.2014 -> rodzicami Stanisława Sworowskiego byli Marcin Sworowski oraz Franciszka.


Pozdrawiam
Ania :)

_________________
Drzewo genealogiczne rodzin: Cwojdzińskich, Śliwińskich, Bątkiewiczów, Urbańskich, Sworowskich, Płaczków, Klemczaków, Świderskich, Jóskowiaków


Ostatnio edytowano 21 mar 2014, 06:05 przez haganka88, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 20 mar 2014, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Wiedząc jakie mieli imiona rodzice Stanisława i wiedząc że ślub był w XIX wieku powinnaś sprawdzić bazę małżeństw Poznań Project.

http://poznan-project.psnc.pl/

Jak tam zajrzysz to zobaczysz że:

Parafia katolicka Pępowo [Pempowo], wpis 10 / 1892
· Martinus Sworowski (22 lat)
· Francisca Włódarczak (22 lat)

Na podstawie tych danych wiesz kiedy i gdzie wzięli ślub Marcin i Franciszka, oraz przypuszczalny rok ich urodzenia.

Pozdrawiam,
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 03 paź 2019, 15:27 
Offline

Dołączył(a): 19 mar 2014, 16:49
Posty: 2
Lokalizacja: Krobia
witam ponownie :)

żeby nie zakładać ponownie wątku, podepne się tutaj :)

mianowicie rodzinę Sworowskich udało mi się uzupełnić. Jednak nadal mam lukę jeśli chodzi o żonę Stanisława Sworowskiego (24.03.1898 Potarzyca -11.05.1963 Potarzyca) - Katarzynę zd. Kaczmarek (07.11.1894-30/31.03.1935) oraz Franciszkę (dane nn). W żadnej bazie nie mogę znaleźć informacji nt jego żon??
Będe wdzięczna za każdą pomoc

Pozdrawiam
Ania
(ankusss@wp.pl)

_________________
Drzewo genealogiczne rodzin: Cwojdzińskich, Śliwińskich, Bątkiewiczów, Urbańskich, Sworowskich, Płaczków, Klemczaków, Świderskich, Jóskowiaków


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sworowscy
PostNapisane: 21 paź 2023, 12:21 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2016, 00:19
Posty: 1
Witam,

Mam w swoim drzewie nazwisko Swora/Sfora/Sworowski/Sforowski. Moi przodkowie pochodzą głównie z parafii Pępowo ale też właśnie korzenie sięgają parafii Niepart.
Najstarszy przodek którego znalazłam to Stanisław Sfora (ok 1735-1805) który ożenił się z Elżbietą Bujak w Gogolewie. Jego syn Stanisław (1785-1853) ożenił się z Agnieszką Ciesielską również w Gogolewie a po jej śmierci z Elżbietą Rączką w parafii Pępowo. I tak moja gałąź przenosi się z parafii Niepart do Pępowo.

Panie Romanie, Stanisław Sforowski i Vincentia Szynka są w moim drzewie bo on jest bratem mojej praprababci i wnukiem Stanisława który się przeniósł z parafii Niepart do Pępowa.

Proszę o kontakt jeśli państwa drzewo w jakiś sposób łączy się z moim.

pozdrawiam ciepło.

Ewa


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL