Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 362 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 paź 2012, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 03 lis 2010, 20:34
Posty: 63
Dziękuję!

Pozdrawiam
E.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2012, 12:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Kto był na sobotnim spotkaniu już wie, a kto nie był ten się dowie :)
We czwartek 25.10 zapowiada się arcyciekawe popołudnie w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Dziś na stronie AP pojawił się taki oto komunikat:

Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na I spotkanie z cyklu „Popołudnie z dokumentem”, które rozpocznie się o godz. 17.00 w czwartek 25 października 2012 r. w gmachu głównym w Sali konferencyjnej im. Prof. Kazimierza Kaczmarczyka.
Program pierwszego spotkania pn. „Akta miasta Poznania – Kartoteka ewidencji ludności z lat 1870-1931. Jak skaner i Internet ułatwiają poszukiwanie danych o dawnych mieszkańcach naszego miasta” obejmuje następujące punkty:
1. „Mieszkańcy Poznania na przełomie XIX i XX w.” – wykład dr hab. Przemysława Matusika (wicedyrektor Instytutu Historii UAM, Zakład Historii Polski XIX i XX wieku).
2. „Kartoteka mieszkańców miasta Poznania jako źródło historyczne do badań demograficznych i genealogicznych” – mgr Elżbieta Rogal (AP w Poznaniu).
3. „Digitalizacja materiałów archiwalnych w AP w Poznaniu (ze szczególnym uwzględnieniem Kartoteki) – udział w programach, efekty, zakres udostępniania” – mgr Henryk Krystek (AP w Poznaniu).
4. Jak szukać potrzebnych danych o mieszkańcach Poznania w Internecie? (instruktaż połączony z demonstracją) – mgr Mariusz Jankowski (AP w Poznaniu).
5. „Mieszkańcy i ich ulice” – książka Jolanty Niezborały pt. Skorowidz historyczny nazw ulic miasta Poznania – prezentacja autorki; możliwość zakupienia książki.
6. Wizyta w Pracowni Digitalizacji – pokaz skanowania Kartoteki – Małgorzata Karczmarek
(AP w Poznaniu)
7. Wizyta w Pracowni Konserwacji Materiałów Archiwalnych - pokaz zabiegów konserwatorskich wykonywanych przy Kartotece – mgr Przemysław Wojciechowski
(AP w Poznaniu)

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2012, 20:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Oj, ciekawie było! :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2012, 11:51 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
BeciaQ napisał(a):
W niedzielę 21 października odbędzie się spotkanie z przewodnikiem PTTK poświęcone nieistniejącym cmentarzom poznańskim.

"Cmentarze, których nie ma" zbiórka ul. Grunwaldzka przy pomniku Kościuszki godz. 11:00

Myślę, że warto się wybrać!

Czy ktoś z Państwa był na tym spotkaniu ?
Jeden meil uświadomił mi jak małą mam wiedzę na temat cmentarzy nawet encyklopedyczną. Niedawno otrzymałam informacje, że w miejscu gdzie obecnie funkcjonuje parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Poznaniu przy ul. Szamarzewskiego był cmentarz co przyspieszyło wydanie decyzji o pobudowaniu w tej lokalizacji kościoła. Pobudowano tam kościół dla zboru ewangielickiego Św Łukasza Ewangelisty. Może nieuważnie czytałam KMP "Jeżyce"oraz artykuł napisany przez Joannę w naszym "Roczniku" choć jak przyznaje autorka kwerendy nie prowadziła. Mam uprzejmą prośbę do Forumowiczów. Czy ktoś z Państwa posiada książkę napisaną przez Pana Leszka Krajkowskiego o poznańskich cmentarzach w tym przypadku chodzi o wzmainkę o cmentarzu funkcjonującym we wsi Jeżyce na obszarze j.w.
Jeśli na nasze forum zaglada Pan Leszek to czy mógł by wypowiedzieć się w temacie.
Dziwne zjawiska działy się na pastorówce więc hipoteza o cmentarzu jest logiczna. Będę wdzięczna Wszystkim za jakiekolwiek informacje.
Myślę, że gdy gmina dokonywała zakupów działek pod lokalizację kościoła, to tam jest zapis od kogo i co na działkach jest ?
i to napewno historycy ujeli by w swoich opracowaniach choćby w KMP.

Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2012, 18:43 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
krysia napisał(a):
BeciaQ napisał(a):
W niedzielę 21 października odbędzie się spotkanie z przewodnikiem PTTK poświęcone nieistniejącym cmentarzom poznańskim.

"Cmentarze, których nie ma" zbiórka ul. Grunwaldzka przy pomniku Kościuszki godz. 11:00

Myślę, że warto się wybrać!

Czy ktoś z Państwa był na tym spotkaniu ?
Jeden meil uświadomił mi jak małą mam wiedzę na temat cmentarzy nawet encyklopedyczną. Niedawno otrzymałam informacje, że w miejscu gdzie obecnie funkcjonuje parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Poznaniu przy ul. Szamarzewskiego był cmentarz co przyspieszyło wydanie decyzji o pobudowaniu w tej lokalizacji kościoła. Pobudowano tam kościół dla zboru ewangielickiego Św Łukasza Ewangelisty. Może nieuważnie czytałam KMP "Jeżyce"oraz artykuł napisany przez Joannę w naszym "Roczniku" choć jak przyznaje autorka kwerendy nie prowadziła. Mam uprzejmą prośbę do Forumowiczów. Czy ktoś z Państwa posiada książkę napisaną przez Pana Leszka Krajkowskiego o poznańskich cmentarzach w tym przypadku chodzi o wzmainkę o cmentarzu funkcjonującym we wsi Jeżyce na obszarze j.w.
Jeśli na nasze forum zaglada Pan Leszek to czy mógł by wypowiedzieć się w temacie.
Dziwne zjawiska działy się na pastorówce więc hipoteza o cmentarzu jest logiczna. Będę wdzięczna Wszystkim za jakiekolwiek informacje.
Myślę, że gdy gmina dokonywała zakupów działek pod lokalizację kościoła, to tam jest zapis od kogo i co na działkach jest ?
i to napewno historycy ujeli by w swoich opracowaniach choćby w KMP.

Pozdrawiam
krysia

Bardzo proszę ADMINA o przeniesienie treści tego postu do wątku cmentarze. Tutaj raczej w temacie historia nieistniejących cmentarzy, nikt nie zagląda :( . Dziękuję


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2012, 18:59 
Offline

Dołączył(a): 02 lis 2012, 10:54
Posty: 9
Pani Krystyno, o którą książkę Leszka Krajkowskiego, Pani pyta? Jeśli o tę, dotyczącą Zabytkowego Cmentarza Jeżyckiego, to prawdopodobnie 11 listopada, będzię można zakupić trzecie już wydanie tej publikacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2012, 20:27 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Do Poznańczyka :)
Pan Leszek Krajkowski napisał ksiązkę , w której opisuje wszystkie cmentarze poznańskie. Te , które istnieja a także te , których już nie ma. Są tam opisy cmentarzy, które powstały na niegdysiejszych wsiach takich jak Jeżyce, Łazarz , Sołacz....
W moim posiadaniu jest broszurka o cm. przy ul. Nowina zwanym Zabytkowy Cmentarz Jeżycki. Mam pierwsze opracowanie. Nakłady wyczerpay.
Mnie interesuje zapis, jeśli takowy gdziekolwiek jest dotyczący domniemanego cmentarzyka , który podobno istniał przy ulicy Szamarzewskiego 3. Spotyka się także zapis adresu kościoła St. Lukas, Szamarzewskiego 3/5.
Mam jeszcze jedno zapytanie do Forumowiczów: czy ktoś z Państwa słyszał lub wie , że przy domu zakonnym Sióst Elżbietanek, ul. Kościelna 3 w Poznaniu był cmentarzyk ?.
Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lis 2012, 22:29 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Poznańczyk napisał(a):

Pani Krystyno, o którą książkę Leszka Krajkowskiego, Pani pyta? Jeśli o tę, dotyczącą Zabytkowego Cmentarza Jeżyckiego, to prawdopodobnie 11 listopada, będzię można zakupić trzecie już wydanie tej publikacji.


Bardzo proszę o informację, gdzie tę pozycję będzie można kupić. Jestem nią bardzo zainteresowana, a ponieważ nie mieszkam w Poznaniu więc nie chciałabym się "spóźnić".
Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2012, 09:23 
Offline

Dołączył(a): 02 lis 2012, 10:54
Posty: 9
Prezentacja książki prawdopodobnie będzie miała miejsce podczas uroczystości 11 listopada na Cmentarzu Jeżyckim. Kiedy zostanie wydrukowana, założę nowy post związany z tą publikacją i podam szczegóły dotyczące możliwości jej nabycia.

Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2012, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 02 lis 2012, 10:54
Posty: 9
Pani Krystyno,
w miejscu, o którym Pani wspomina, na terenie obecnego Parku im. Gustawa Manitiusa, rzeczywiście znajdowały się dwa cmentarze. Od strony ul. Reymonta znajdował się cmentarz należący do parafii ewangelicko- augsburskiej św. Łukasza Ewangelisty , natomiast od ul. Obozowej znajdował się cmentarz ewangelicki należący do parafii św. Pawła przy ul. Fredry.
Jeśli szuka Pani jakichś konkretnych informacji, proszę podać e-mail, który przekażę panu Krajkowskiemu. Myślę, że pan Krajkowski, który uchodzi za wybitnego znawcę cmentarzy Poznania i Wielkopolski, mógłby Pani udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2012, 19:59 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Macieju,
moje pytania dotyczą cmentarzy zlokalizowanych przy ul. Szamarzewskiego 3 i ul. Kościelnej 3. Ja nie pytam o cmentarze ewangelickie. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św. został pobudowany około 1893 roku. Do 1945 roku był to kościół zboru Św. Łukasza. Zasugerowano mi , że nim przystąpiono do budowy tego kościoła to trzeba było zlikwidować cmentarzyk. Ja szukam potwierdzenia. Nie znalazłam takiej informacji w posiadanych publikacjach i dlatego zwróciłam się o pomoc do Forumowiczów.
Dziękuję , za dobre chęci pomocy.
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2012, 21:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
krysia napisał(a):
Mnie interesuje zapis, jeśli takowy gdziekolwiek jest dotyczący domniemanego cmentarzyka , który podobno istniał przy ulicy Szamarzewskiego 3. Spotyka się także zapis adresu kościoła St. Lukas, Szamarzewskiego 3/5.


Krysiu,

ja spotkałam się z informacją, że na Szamarzewskiego ale pod nr 12 był przed wojną niewielki cmentarz żydowski. Napisałam to zresztą w swojej publikacji o istniejących i nieistniejących poznańskich cmentarzach w ubiegłym Roczniku.
O Kościelnej także nie słyszałam.
Skąd masz Krysiu te informacje?
Swoją drogą - ciekawe tropy :)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2012, 23:16 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Asiu,
bardzo Tobie dziękuję za odzew na ten post.
Od 2 listopada ta wiadomość nie dawała mi spokoju. Tyle lat tam mieszkałam i nic nie wiedziałam o cmentarzu tym bardziej żydowskim. W połowie września kościół p.w. Podwyzszenia Krzyza Św. obchodził jubleusz 30-lecia istnienia jako kościóła parafialnego wojskowo -cywilnego.
Krótko przed uroczysta mszą organista z tej parafii poprzez WTG nawiazał ze mną kontakt. Kiedyś wypowiadałam się na temat tego kościoła na naszym forum. Z tej okazji ks.ppor. Grzegorz Bechta napisał "Zarys historii Kościoła i Parafii Wojskowo-Cywilnej..." I tak się zaczęła wymiana informacji. Tę publikację autor chciał by uzupełnić o więcej faktów.
W Dzień Zaduszny otrzymałam informacje, że nieznajoma Pani poinformowała kościół, że w miejscu gdzie pobudowano ewangelicki zbór Św. Łukasza Ewangelisty, był cmentarz co przyspieszyło wydanie decyzji władz na jego budowię. Oczywiście jestem w posiadaniu Rocznika 2011 ale ta informacja mi umknęła (zapis małą czcionką :lol: ). Dzisiaj się doczytałam.
Sprawdziłam książki adresowe z 1892 i 1898.
W 1892r. posesje od 1-10 są zapisane jako parcele budowlane, po nr 11 nowy dom, a pod 12 dom zasiedlony
W 1898 r - nr 1 zasiedlony
nr 2-4 parcele budowlane, a pod nr 5 Evangelische Kirche
nr 6-11 działki budowlany, plac budowy
nr 12 - zasiedlony
I nadal pozostaje tajemnicą cmentarz był czu nie ?
Autor opracowania potwierdził informację nieznajomej informatorki, bo gdzieś to przeczytał. Niezła teraz jest zagwiozdka.

Serdeczności
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2012, 06:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Zapraszam serdecznie w sobotę 31 listopada w godzinach 18.00 - 19.00 do Muzeum Archidiecezjalnego na koncert zespołu Affabre The Chamber Singers (dawniej Affabre Concinui). WSTĘP WOLNY.
Tu trochę informacji o tych przesympatycznych panach:
http://www.affabreconcinui.com.pl/o-nas/historia

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2012, 07:06 
Offline

Dołączył(a): 05 sty 2008, 15:11
Posty: 132
Lokalizacja: Międzyrzecz/Poznań
barbaraplewka napisał(a):
Zapraszam serdecznie w sobotę 31 listopada w godzinach 18.00 - 19.00 do Muzeum Archidiecezjalnego na koncert zespołu Affabre The Chamber Singers (dawniej Affabre Concinui). WSTĘP WOLNY.
Tu trochę informacji o tych przesympatycznych panach:
http://www.affabreconcinui.com.pl/o-nas/historia


Basiu 24 listopada - pewnie o tę sobotę chodziło i tak też jest na ich stronie :)
Ciężko by było wydusić z listopada 31 dni ;)

_________________
pozdr Michał ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2012, 07:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Masz rację Michale - przeczytałam to tu:
http://www.facebook.com/events/401418169929006/
i co tchu chciałam się podzielić... :D
Kolejna lekcja czytania ze zrozumieniem zaliczona :wink:
Dzięki!

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2012, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
26.12.12
"W dniu 26 grudnia br. na poznańskim Dworcu Letnim o godz. 16.00. przedstawiony zostanie uroczysty przyjazd Paderewskiego do Poznania. W postać wybitnego patrioty i pianisty wcieli się Edmund Dudziński. Wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego organizuje Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. W drugiej części spotkania w poznańskim Bazarze odbędzie się koncert poświęcony pamięci Paderewskiego z udziałem solistów i aktorów Teatru Wielkiego, Zespołu Instrumentów Dętych „Poznań Brass”, Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” oraz artystów wirtuozów fortepianu i skrzypiec."

27.12.12
"Już za tydzień, 27 grudnia przy okazji obchodów 94-tej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędzie się publiczny pokaz FT-17 !!
Zapraszamy wszystkich do Poznania, na Plac Wolności ( 'wysepka' naprzeciw Muzeum Narodowego ) w godzinach 11:00 do 16:00"
Muzeum Broni Pancernej -> FT-17 -> FT-17: pokaz z okazji 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
Obrazek

i
"27 grudnia 2012 w stolicy Wielkopolski odbędą się uroczystości poświęcone 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie w hołdzie powstańców zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na poznańskiej Cytadeli.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila pamięci przy grobie pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka. Na jego mogile na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan władze województwa, miasta i powiatu złożą wiązanki kwiatów o godz. 10.15.

Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich o godz.11.00. rozpoczną się centralne uroczystości 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Udział w nich wezmą przedstawiciele władz, zaproszeni goście, a także reprezentacje licznych stowarzyszeń i organizacji z pocztami sztandarowymi, harcerze, uczniowie szkół i oczywiście Wielkopolanie.

Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiej fary. Msza święta rozpocznie się o godz. 12.45. W trakcie pochodu zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicami: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Po mszy świętej o godz. 14.30. spotkamy się już tradycyjnie na Placu Wolności, gdzie wspomnimy generała Józefa Dowbora-Muśnickiego"

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2012, 19:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Powstańcy Wielkopolscy i czołg przed Bazarem.
Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2013, 20:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Uroczystości związane ze 150-rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się w Strzelnie 27 stycznia 2013, rozpoczęcie o godz. 11:30 na Wzgórzu Św. Wojciecha
Program:
11:30 msza św. za tych, którzy dla Ojczyzny zmartwychwstania poszli w bój
12:30 odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na budynku poklasztornym - byłym lazarecie powstańczym założonym przez Emilię Sczaniecką
12:45 rocznicowy program okolicznościowy
Organizatorzy:
Towarzystwo Miłośników Miasta Strzelna
Parafia Świętej Trójcy w Strzelnie
Urząd Miejski w Strzelnie

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2013, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Archiwum Państwowe i Muzeum Historii Miasta Poznania zapraszają na spotkanie z cyklu "Popołudnie z dokumentem".

http://www.poznan.ap.gov.pl/images/news ... plakat.jpg

Pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 00:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
ZNAKI I SYMBOLE NARODOWE W POWSTANIU STYCZNIOWYM 1863-1864

http://pther.pl/images/pdf/poznan/PTHer ... a-2013.pdf

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
"Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta” zaprasza do udziału w VI edycji inscenizacji historycznej „Bitwa o Poznań 2013”.

Jest to największa tego typu impreza w naszym mieście odwołująca się do zdarzeń z 1945 roku.
Poznań w czasie wojny był ważnym punktem na trasie do Berlina. Warto pamiętać, iż data 23 lutego to niegdyś rocznica utworzenia Armii Czerwonej, w tym dniu Fort Winiary - ostatni punkt oporu - padł. Z pomocą rekonstruktorów i pasjonatów historii z całej Polski pragniemy przypomnieć o tej historii mieszkańcom Poznania.

Widowisko zaplanowane jest na 23 lutego, tradycyjnie w Parku Cytadela, dawniej Forcie Winiary.

Zapraszamy!
Bitwa o Poznań 2013 informacje:
Organizator: Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej
Sponsor: Mile widziany!
Zgłoszenia: Lista zamknięta, jak co roku zainteresowanie przerasta nasze możliwości, za co Wam drodzy koledzy bardzo dziękujemy!"
z http://www.dobroni.pl/
I pewnie będą czołgi!?!
MBP przy CSWL
Zapraszamy serdecznie !!

Muzeum Broni Pancernej -> Remont T-70 -> Bitwa o Poznań 2013

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 17:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z Centrum Kultury Zamek zaprasza na trzydziesty siódmy Wieczór Historyczny nietypowo, bo w niedzielę 24 lutego 2013 roku o godz. 12.00 do Sali Kinowej CK Zamek przy ul. Święty Marcin 80/82.
Więcej tutaj:
http://e-lubon.pl/news/poznanska-premie ... 1481237582

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 kwi 2013, 20:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Dni Ułana - Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich
program
17 kwietnia 2013 (środa - CWJ Hipodrom Wola)

20.00 odprawa techniczna zawodników

18 kwietnia 2013 (czwartek - CWJ Hipodrom Wola)

8.00 przegląd weterynaryjny
9.00 próba ujeżdżenia (Miltari, WCC)
12.00 próba skoków (Miltari, WCC)
16.30 przegląd mundurowy (Miltari, WCC)

19 kwietnia 2013 (piątek - CWJ Hipodrom Wola)

8.30 próba terenowa (Militari)

11.30 próba polowa (WCC)
18:00 Promocja książki dr Bartosza Kruszyńskiego "Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej" (Pałac Działyńskich Stary Rynek 78)

równolegle (Wędrzyn)

Obchody Święta w 15. Batalionie Ułanów Poznańskich w Wędrzynie.

20 kwietnia 2013 (sobota - CWJ Hipodrom Wola)

8.30 władanie bronią konno - trójbój (WCC)
10.30 strzelanie z pistoletu konno (Militari)
12.00 władanie lancą konno (Militari, Memoriał)
13.00 władanie szablą konno (Militari, Memoriał)

19:40 – 20:00 będzie miał miejsce – Capstrzyk, tj. uroczysty przemarsz w szyku pieszym, od pl. Mickiewicza, ul. Św. Marcin, al. Marcinkowskiego, ul. Paderewskiego do ul. Ludgardy pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, prowadzony przez Szwadron Honorowy 15. Batalionu Ułanów Poznańskich z udziałem Kompanii Honorowej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i przybyłych gości, poprzedzony Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych,

20:00-21:00 odbędzie się Apel Poległych pod pomnikiem przy ul. Ludgardy.

21 kwietnia 2013 (niedziela)

11.00 kolumna przejdzie trasą: ul. Fredry – al. Niepodległości – ul. Św. Marcin – al. Marcinkowskiego – ul. Ignacego Paderewskiego,

11.15-11.45 uroczystości pod Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich z udziałem zaproszonych gości oraz Szwadronu Honorowego 15. Batalionu Ułanów Poznańskich wraz z orkiestrą,

11.45 przejście na – Stary Rynek i wyjazd na Cytadelę trasą: – Rynkowa - ul. 23 Lutego – pl. Wielkopolski – Wolnica – ul. Św. Wojciech – ul. Księcia Józefa – al. Niepodległości – Cytadela,

12.00 rozpoczęcie festynu rodzinnego na Cytadeli,

12.30 przyjaz kolumny konnej."

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2013, 17:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
W dniach 27-28 kwietnia 2013 roku odbędzie się V Forteczny Weekend, w ramach którego odbędzie się dwunasta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego Śladami Historii przygotowanego przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Impreza po raz kolejny odbywa się w ramach akcji "Poznań za pół ceny" koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Jej główną atrakcją będzie ostatnia możliwość obejrzenia przed modernizacją wnętrz fortu VIIa na Marcelinie.
Szczegółowy program tutaj:
http://e-lubon.pl/news/ostatnie-takie-z ... -viia-5174

Wybieram się rowerem z Lubonia, kto dołączy? :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2013, 19:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, 10:59
Posty: 83
Lokalizacja: Poznań
X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu (wstęp wolny)

13 maja, godz. 10:00-11:00 - wykład dr Mirosławy Cylkowskiej-Nowak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pt. Od kaligramów do poezji wizualnej, czyli o bliskości słowa i obrazu – adresowany do nauczycieli bibliotekarzy, polonistów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz osób zainteresowanych arteterapią

14 maja, godz. 16:00-18:00 – spotkanie dla emerytowanych nauczycieli pt. Ciągle w grze - wieczorek z grami towarzyskimi w tle

15 maja, godz. 16:00-17:00 Spotkanie z genealogią - wykład prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo p. Wojciecha Jędraszewskiego

18 maja, godz. 17:00-24:00 – zwieńczenie Tygodnia Bibliotek czyli Noc Muzeów w Bibliotece – w interesującej formie zaprezentujemy eksponaty z prowadzonej przez nas Regionalnej Izby Pamiątek Oświatowych http://pbp.poznan.pl/node/509

_________________
Natalia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2013, 15:04 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
W najbliższą sobotę (25.05.2013) w Poznaniu odbędzie się już czwarty "Wieczór kościołów"
Oprowadzajaca będzie przewodniczka Pani Karolina Dąbrowska. Zwiedzanie rozpocznie się od kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św. (dawny zbór p.w. Św Łukasza) ul. Szamarzewskiego; dalej kościół p.w. Św Anny ul. Limanowskiego (dawniejszy kościół ewangelicki) i na koniec kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska.
http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=5344
http://www.archpoznan.pl/content/view/2791/107/

Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2013, 12:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
1 czerwca 2013, w sobotę, odbędzie się kolejny ‘Dzień otwartych koszar CSWLąd’. W tym roku po raz pierwszy będziemy także obchodzić święto 1 Batalionu Pancernego, który w międzywojniu stacjonował w Poznaniu. Wśród licznych atrakcji, jakie przygotowaliśmy na 1 czerwca, najważniejsze to dwie premiery:
- premierowy pokaz jazdy wyremontowanego czołgu ciężkiego IS-2
- premierowy pokaz repliki armaty prawosławnej wz 02/26 wykonanej w ramach "Projektu Armata" realizowanego przez GRH 7 DAK.
Prócz tego jak zwykle mnóstwo jeżdżącego sprzętu pancernego. Zobaczyć można będzie w ruchu Sd.Kfz 6, T-70M, M60A1. Su-100, repliki Sd.Kfz 222, ciężarówki i wiele, wiele innych.
Udział w Święcie 1 Batalionu Pancernego zapowiedzieli:
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej "7 D.A.K."
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman"
- Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych wojsk II Rzeczpospolitej Polskiej Odwach
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Samodzielna Kompania Commando
- Stowarzyszenie Miłośników Militariów „WEST” z Wolsztyna
- Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych
- drużyna książęca grodu grzybowskiego
- Bambrzy Poznańscy
- Automobil Klub Poznański
Impreza odbędzie się w sobotę, 1 czerwca 2013 roku, w godzinach 11:30 – 14:00, przy ulicy Wojska Polskiego 84 w Poznaniu
Program:
11:30 - otwarcie bram koszar
12:00 - przejazd sprzętu ciężkiego
12:00 - 14:00 - dioramy, zwiedzanie Muzeum
14:00 - wyjazd sprzętu z placu


TK-S, choć jest w trakcie remontu, zostanie zaprezentowany 1 czerwca, podczas Święta 1 Batalionu Pancernego ( o imprezie możecie poczytać tutaj: Święto 1 Batalionu Pancernego ) !!
( + krótkie info o kołach )

Muzeum Broni Pancernej -> Remont TK-S -> TK-S na Święcie 1 Batalionu Pancernego !!

Obrazek

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2013, 14:14 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 23:55
Posty: 222
Na terenach Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego - odbędą się duże zawody Triathlonowe w dniach: 1 i 2 czerwca 2013. Trasy zawodów: między Sierakowem i Kwilczem, w okolicy pięknych jezior.
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2013, 10:31 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
W piątek, 31.05 w grodzie w Grzybowie "Dzień Dziecka".

http://www.lednicamuzeum.pl/wiadomosc,d ... bowie.html

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 cze 2013, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:13
Posty: 271
Lokalizacja: Zagórów
Witam
Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą.
Dnia 8-9 czerwca 2013 roku
www.festiwal-lad.pl/
Pozdrawiam
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2013, 14:41 
Offline

Dołączył(a): 15 lis 2011, 00:55
Posty: 46
Lokalizacja: Zabrze
Sympozjum

Międzynarodowa Konferencja w Kretkowie. Ksiądz dr hab. Jan Grzeszczak organizuje w sobotę 8 czerwca konferencje naukową zatytułowaną „Kretków opowiada o sobie. Właściciele – Zabytki – Duszpasterze.”

Pochodzący z parafii Kretków kapłan od października pełni funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Od wielu już lat pracuje jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od przeszło roku zajmuję się badaniami nad ziemiańską rodziną Skórzewskich, którzy od XVIII do XX wieku byli właścicielami Czerniejewa, Nekli, Komorza, Arkuszowa, Broniszewic pod Pleszewem oraz Kretkowa, a także licznych dóbr w dawnych Prusach Królewskich na północy Polski.

Prowadzona przez księdza Jana Grzeszczaka kwerenda pozwoliła mu na dotarcie do żyjących potomków rodzin ziemiańskich, związanych z Kretkowem – Skórzewskich, Dobrogojskich, Krajewskich, Konopków oraz pozyskanie interesujących materiałów, głównie cennych XIX – wiecznych fotografii z rodzinnych albumów. W czerwcu duchowny organizuje konferencję naukową, poświęconą tej miejscowości. Będzie to przede wszystkim okazja do wydobycia na światło dzienne ważnych dla dziejów Wielkopolski – a jednocześnie mało znanych – postaci, m.in. księdza Claude – Antoine Pocharda, uciekiniera z ogarniętej rewolucją Francji, guwernera Skórzewskich w Nekli i Komorzu, a przede wszystkim autora wspomnień z lat 1792 – 1833, przechowanych w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM oraz w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Jego nagrobek znajduje się w Kretkowie.

W czasie konferencji, która będzie miała charakter międzynarodowy wystąpią wybitni specjaliści z Polski i Francji, m.in. Róża Kąsinowska – autorka monografii poświęconych wielkopolskim pałacom w Gołuchowie, Dobrzycy i Jarocinie i prof. Ryszard Nowicki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Referat poświęcony kretkowskim duszpasterzom wygłosi inny kapłan pochodzący również z tego terenu – ksiądz Przemysław Krzywański z Kalisza. Konferencja odbędzie się w sobotę w Kościele parafialnym Wszystkich Świętych w Kretkowie, który odzyskał już swoją świetność po pożarze w maju 2011 roku. Początek o godz. 9:30.

źródło: Gazeta Jarocińska
http://kretkow.parafia.info.pl/?p=main&what=218
Pozdrawiam Darek

_________________
Poszukuję:Wdowczyk,Goździaszek(szyk),Skiba,Maciejewski,Kaliszan z okolic Jarocina (Dębno,Chrzan,Klęka,Pogorzelica) Wdowczyk z okolic Głogowa oraz Sporysek,Lempa,Pocwa z Mysłowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2013, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Zostań rodzinnym archiwistą! - to hasło akcji Programu I Polskiego Radia i archiwów państwowych, której celem jest zachęcenie do tworzenia archiwów rodzinnych.
Na antenie Radia archiwiści będą radzić jak stworzyć i dbać o archiwum rodzinne oraz jak prowadzić poszukiwania przodków. Będą także zachęcać do przekazywania archiwów rodzinnych - choćby w formie elektronicznych kopii - do archiwów państwowych.
Zapraszamy także do nadsyłania opisów rodzinnych archiwów do 31 sierpnia na adres e-mailowy Programu I Polskiego Radia: archiwumrodzinne@polskieradio.pl
Na ich podstawie zostaną wybrane archiwa, których fragmenty zostaną wydane w specjalnej, albumowej publikacji.
Więcej informacji na stronie Programu I Polskiego Radia http://www.polskieradio.pl/7/169/Artykul/861912,Zostan-rodzinnym-archiwista

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2013, 21:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Mieszkają w Poznaniu 294 lata. W sobotę uczczą to na Starym Rynku

Tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia na Starym Rynku odbędzie się bamberskie święto. Poznańscy bambrzy wspominać będą rocznicę swojej przeprowadzki do Poznania.

Uroczystości rozpoczną się tuż po trykaniu koziołków. O godz. 12.15 odczytany zostanie kontrakt zawarty 294 lata temu między władzami Poznania a przybyszami z Bambergu. Figura Bamberki zostanie przystrojona girlandą z biało-czerwonych kwiatów. Po okolicy paradować będą prawdziwe Bamberki, w bogatych bamberskich strojach.

Piekarnia Adama Nowaka z okazji święta upiecze wiejski chleb i szneki z glancem. Zagra orkiestra dęta.

Druga część święta odbywać się będzie w Muzeum Bambrów Poznańskich przy ul. Mostowej 7/9.

Władze Poznania zdecydowały się sprowadzić osadników z Bambergu w XVIII wieku. Otaczające miasto wsie były wyludnione po wojnie północnej i zarazach. Potrzebny był ktoś, kto je odbuduje i zaludni.

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... #LokPozTxt

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2013, 19:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
III Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie
http://www.zycie-gostynia.pl/index.php? ... &Itemid=13

Z podrowieniami, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2013, 11:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Wszystkich zainteresowanych historią poznańskich Winiar informuję, że w sobotę 14 września 2013r po mszy św. o godz. 18:30 zostanie otwarta wystawa pt. "Winiary jakie pamiętamy".
Wystawę będzie można obejrzeć przez trzy kolejne niedziele po mszach świętych.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam!

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2013, 16:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Środa Wielkopolska 14.09.2013

Park Łazienki:
od 12.00 - możliwość zwiedzania obozu wojsk napoleońskich
16.00 – 17.00 – rekonstrukcja historyczna bitwy z okresu wojen napoleońskich

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2013, 11:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
Obrazek

Tegoroczne obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego odbędą się w dniach 26-27 września 2013 roku w koszarach przy ul. Wojska Polskiego 86/90 w Poznaniu.

Uroczystości z okazji Święta Centrum zostały połączone z uroczystą przysięgą wojskową żołnierzy służby przygotowawczej i kursu podoficerskiego muzyków orkiestr wojskowych oraz Dniem Otwartych Koszar.
Plan obchodów:
26.09.2013r.
18.00 – Msza Święta Dziękczynna w Kościele Garnizonowym w Poznaniu w intencji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych;
19.30 – Apel Pamięci przed pomnikiem patrona Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego.
27.09.2013r.
11.00 – Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej i kursu podoficerskiego muzyków orkiestr wojskowych;
11.40 – Wręczenie odznaczeń, aktów mianowania na kolejny stopień wojskowy, odznak tytułu honorowego, odznak pamiątkowych;
13.00 – Dzień Otwartych Koszar.

Dzień Otwartych Koszar od godz. 13.00 do godz. 15.30

W programie między innymi:
Dynamiczny pokaz działania taktycznego pododdziału;
Pokaz walki wręcz;
Defilada pojazdów historycznych oraz współczesnego sprzętu wojskowego;
Prezentacja trenażerów do nauki jazdy (bojowy wóz piechoty BWP-1, czołg T-72 i PT-91) oraz systemu szkolno-treningowego „Śnieżnik”;
Prezentacja sprzętu innych służb mundurowych:
- 31 Baza Lotnictwa Taktycznego (pokaz wyposażenia pilota, prezentacja sprzętu ewakuacyjno-ratunkowego);
- Żandarmeria Wojskowa (pokaz sprzętu prewencyjnego: symulator zderzeń, ambulans kryminalistyczny);
- Państwowa Straż Pożarna (pojazd specjalny);
Ekspozycja Broni Pancernej (m.in. TKS, T-70, T-34, M-60, IS-3, Pion 2S7, ISU-152, SU-100, StuG-IV);
Ekspozycja makiety przedstawiającej lewobrzeżne fortyfikacje twierdzy poznańskiej z XIX wieku;
Wystawa poświęcona 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty;
Zwiedzanie sali patrona Centrum hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego;
Prezentacja stanowiska grupy rekonstrukcji historycznych – Drużyna Książęca Grodu Grzybowskiego.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia koszar. Wstęp wolny.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2013, 06:58 
Offline

Dołączył(a): 07 paź 2010, 09:43
Posty: 18
Dzień dobry,
w najbliższy piątek, 27 września 2013 r. Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na 2 ciekawe imprezy:
1. IX Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry „Ochrona i konserwacja pieczęci woskowych” (w Archiwum Archidiecezjalnym), początek o godz. 11.00 (wstęp wolny);
2. Noc Naukowców :)

Szczegóły na stronie internetowej APP http://poznan.ap.gov.pl/

Pozdrawiam,
Hanna Staszewska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2013, 16:19 
Offline

Dołączył(a): 02 gru 2012, 20:47
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
B. obóz jeniecki (Oflag VII A) w Murnau – wystawa w Poznaniu i inne ciekawe źródła

Do końca października w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu na Starym Rynku (budynek Odwachu) można obejrzeć ciekawą wystawę dotyczącą obozu w Murnau, w którym 95% jeńców stanowili polscy oficerowie. Przede wszystkim są to reprodukcje wykonanych w 1945 roku kilkudziesięciu zdjęć spośród ponad 300 jakie w 1999 roku odnaleziono przypadkiem we Francji. Można też obejrzeć kilkuminutowy film dokumentalny z wyzwolenia obozu zrobiony przez Amerykanów.

Pod adresem http://hollow.one.free.fr/murnau/ są dostępne wszystkie zdjęcia, a na http://www.youtube.com/watch?v=GpF6r7juS_Q znalazłem wspomniany film.

Paweł Bąkowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2013, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Pawle - dziekuje Ci bardzo za link do fotografii. Fenomenalne !
Nigdy nie widzialam tych zdjec, zrobily na mnie duze wrazenie a takze
wzruszenie.
Definitywnie unikatowe fotografie miedzy nimi takze fotografie
Generala Andersa bo chyba sie nie myle, ze to jest General Anders
/na okolo 20 fotkach, w berecie/.
Jesli ktos mial bliskiego, ktory spedzil tam okres wojny to jest
rzeczywiscie niebywala dokumentacja roznych sytuacji z zycia w obozie
jenieckim oraz relacja z chwil wyzwolenia.
Warte obejrzenia, zdjecia baaaaaardzo ciekawe. Dla mnie rewelacja !

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2013, 18:03 
Offline

Dołączył(a): 02 gru 2012, 20:47
Posty: 13
Lokalizacja: Poznań
Haniu,

Rzeczywiście, na części zdjęć jest gen. Anders, ale jest też podobny trochę do niego gen. Kazimierz Schally, (również w berecie i z wąsem). Akurat oni wojny w Murnau nie spędzili ale pojawili się tam po wyzwoleniu obozu. Generał Bór Komorowski, który trafił tam z grupą kilkuset powstańców warszawskich, pomimo podobnych atrybutów w postaci beretu i wąsa, jest już chyba łatwiej rozpoznawalny. Lista znanych, nie tylko generałów, jeńców Murnau jest zresztą dość długa.

Ja swojego dziadka co prawda na zdjęciach nie znalazłem ale możliwość obejrzenia miejsca, w którym spędził prawie 6 lat są dla mnie bezcenne. Podobnie jak dla mojego taty, który swego ojca zobaczył po raz pierwszy w wieku 6 lat...

pozdrawiam

Paweł Bąkowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 paź 2013, 09:14 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 15:11
Posty: 156
Lokalizacja: Pleszew
Polecam Muzeum Osiakowskich w Kaliszu. Dla genealogów to przeniesienie się w świat swojego dzieciństwa, dzieciństwa swoich rodziców dziadków i dalej.


http://glos.tv/kalisz-muzeum-im-osiakow ... f936000000

Grażyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2013, 10:58 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 22:09
Posty: 81
Lokalizacja: Kórnik
Cmentarz ewangelicki w Pleszewie - ciekawy artykuł i propozycja zwiedzania:
"...Jego zwiedzanie będzie możliwe w dwóch terminach: 8 listopada (piątek) w godz. 10.00 – 12.00 oraz 16 listopada (sobota) w godz. 11.00 – 12.00. Na miejscu będą pracownicy Muzeum Regionalnego w Pleszewie, którzy chętnie podzielą się wiedzą na temat tego zabytkowego cmentarza."

http://www.faktykaliskie.pl/historia-pl ... z-cmentarz

pozdrawiam

_________________
Sławek
_____________________________________
Rajkowski, Polak - Buk, Opalenica, Gniezno
Paluszkiewicz - Jarocin,
Twardowski - Jarocin, Pleszew
Dąbkiewicz - Pleszew, Gniewkowo

Poszukuję: Walenty Rembowski/Rębowski i Nepomucena Kicińska ślub przed 1833


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2013, 21:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 cze 2012, 10:36
Posty: 368
Lokalizacja: Poznań&Kościan
11.11.2013 Poznań
Oficjalne obchody rozpoczynają się o godzinie 9:00 mszą za Ojczyznę w Kościele Farnym. Potem uroczystości o 10:30 przeniosą się na Plac Wolności.

GRH 7 DAK organizuje "Strefę Historyczną" na Placu, na której od rana będzie można podziwiać:
- Samochód Pancerny "Poznańczyk" - po raz pierwszy w Poznaniu! Będą mu towarzyszyć Wojska Wielkopolskie (Bastion Grollman i GRH Historica)
- Armatę polową 75 mm wz.02/26 z 7 DAK
- Armatę przeciwlotniczą 40 mm wz.36 z obsługą SH Reduta Częstochowa
- Samochód ciężarowy Polski Fiat 621
- Samochód Pancerny wz.34
- Samochód Jeep - GRH 1 SK Commando
- Dioramę Polskich Sił Zbrojnych - GRH "Odwach"
- Dioramę LWP - GRH Warta
Obrazek

Tym czasem w Ośrodku Kultury Gminy Suchy Las...

11 listopada, w 95. rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańców naszej gminy zapraszamy na pokaz filmu Szaleńcy /My pierwsza brygada. Pokaz filmu rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej CKiBP.
Film zachował się w niemej, niekompletnej kopii. Obraz powstał w 1928 roku, jego reżyserem był Leonard Buczkowski. W 1929 r. został nagrodzony Grand Prix i Złotym Medalem podczas Wszechświatowej Wystawy w Paryżu. Film jest szczególny dla mieszkańców naszej gminy, ponieważ był kręcony m.in. w plenerach Biedruska oraz pobliskiej Soboty. Przedstawia walkę Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego o odzyskanie niepodległości. Akcja rozpoczyna się w roku 1914. W biurze werbunkowym spotykają się Jerzy Recki – student z Zurychu i praktykant Filipek, których przyjaźń będzie miała ogromne znaczenie na bitewnych szlakach. Rannego w potyczce z Rosjanami Reckiego ratuje Filipek, zanosząc go do pobliskiego dworu. Tam, córka dziedzica – Zofia, otacza rannego opieką, a jej brat Kazik ukrywa przed wrogiem. Kiedy Recki odzyskuje siły, razem z Kazikiem i Filipkiem dołączają do Legionów. Jest to film niemy, taperować na pianinie będzie Ewa Rubinowska.

Towarzyszyć filmowi będą jeszcze dwie dodatkowe atrakcje. Pierwsza, to wystawa starych fotografii głównie z Biedruska, którą oglądać będzie można w holu oraz gablotach przed budynkiem CKiBP. Druga, to możliwość spotkania przed projekcją z grupą rekonstrukcyjną Twierdza i Dawny Garnizon Poznań, która chętnie opowie o strojach i prezentowanych eksponatach.

Po projekcji zapraszamy na świętomarcińskie rogale do Cafe Szkolna 16.

Zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek - w portierni Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna ul. Szkolna 16. Suchy Las od poniedziałku do piątku w godzinach 8-22.

_________________
Jarek "Yard"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2013, 18:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, 10:59
Posty: 83
Lokalizacja: Poznań
Wieczór poetycki p. Kaliny Izabeli Zioła, odbędzie się 26.11.2013 r. (wtorek) o godz. 16.00 w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu, ul. Bułgarska 19.

http://pbp.poznan.pl/node/1220

_________________
Natalia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 18:03 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy nasi forumowicze poznaniacy -szczęściarze oglądali już te lodowe cuda? Macie zdjęcia?

http://wiadomosci.onet.pl/poznan/piekne ... ynku/0t27q

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
Witam
Niestety kolejny rok z rzędu nie mogłam tych CUDNYCH DZIEŁ obejrzeć --dziś niestety juz zniknęły--była słoneczna pogoda,ciepło[a na działce wychodza z ziemii tulipanki].pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2012, 20:25
Posty: 77
Lokalizacja: POZNAŃ
witam
ALE poogladać obrazki można ---przyjemności
http://www.mmpoznan.pl/photo/1924019/Fe ... C5%84+2013

Cecylia

_________________
Pozdrawiam Cecylia Stranz

moje poszukiwania:Wylatkowo, okol. Mogilna-Stranz
Gniezno-Września -Ptaszyńscy,Płóciennik
Śrem i okol.-Gałka,
Czarnków i okol.-Słowińscy,Dymek,Urban


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 19:59 
Offline

Dołączył(a): 07 kwi 2009, 12:05
Posty: 97
Lokalizacja: Poznań - Inowrocław
27 grudnia br. najpierw w Inowrocławiu, później w Gnieźnie uroczystości związane ze sprowadzeniem prochów kpt. Pawła Cymsa. Szczegóły na stronie:
http://www.piastowskakorona.pl/news.php?readmore=485

_________________
Pozdrawiam,
Maksymilian


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 362 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL