Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2010, 15:47 
Offline

Dołączył(a): 10 gru 2010, 15:03
Posty: 2
Witam,

Jestem prawnuczką Jana Kranc. Historia mojego przodka jest dość niejasna. Przyjechał prawdopodobnie z zachodniej Polski w latach 1926? na południowy wschód Lubelszczyzny (Kosarzew)- gmina Bychawa. Z relacji rodziny, przybył jako nieznany nikomu młody człowiek. Szukał pracy i znalazł ją u wdowy Marianny( Marii)Dobosz z domu Michalak. Pomagał jej w gospodarstwie i pobrali się. Zmarł nagle, prawdopodobnie w 1928 r roku przed narodzinami swojej córki. Jego żona zmarła tuż po porodzie w 1929 r. Moja Babcia została sierotą i do tej pory, nie wie kim był jej ojciec i skąd pochodził.

Może ktoś z Państwa, ma jakieś informacje o zaginionym Janie i jego rodzinie w latach przedwojennych?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2010, 16:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Aniu,

może Cię zainteresuje:
viewtopic.php?p=26668
viewtopic.php?f=3&t=646

A swoją drogą, może udałoby się znaleźć akt zgonu Jana (z USC)?
Może tam będzie napisane gdzie się urodził.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2010, 17:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Pomyślałam o tym samym, co Asia. I jeszcze o odszukaniu ew. aktu ślubu Twoich pradziadków Aniu.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2010, 14:09 
Offline

Dołączył(a): 10 gru 2010, 15:03
Posty: 2
Witam,

Dziękuję za podpowiedzi. Za tydzień jadę z Mężem do Dziadków i mam nadzieję, ze uda nam się znaleźć jakieś dokumenty w USC.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 wrz 2012, 23:15 
Offline

Dołączył(a): 31 sie 2012, 11:59
Posty: 3
Lokalizacja: Polska
Od posta zamieszczonego tutaj przez moją żonę minęło trochę czasu, ale miło mi poinformować, że sprawa znalazła swój szczęśliwy finał. Badania tej gałęzi rodziny będą trwały nadal, ale bardzo dużo udało się już dowiedzieć. Zainteresowanych zapraszam do przeczytania artykułu "On przybył ze świata" na blogu Nasi Przodkowie, który prowadzę. Tutejsi forumowicze mieli pewien wkład w naprowadzenie nas na właściwy tor poszukiwań, za co serdecznie dziękujemy.

_________________
Piotr Chęć
Nasi Przodkowie - Blog genealogiczny
Kartoteka Przodków


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2012, 10:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2009, 15:20
Posty: 87
Lokalizacja: Sławno/Słupsk
Anno i Piotrze.
Widzę,że najstarszy Kranc jest z 1830.
"Podrzucam" starszych Kranców-chociaż nie muszą mieć nic wspólnego z Waszymi.Ale od nadmiaru jeszcze nikt nie umarł.
Kranc(brak imienia) żonaty z Leya Grozowska ur. około 1719 gdzieś w okolicach Mińska (Białoruś) i mieli syna:
Kranc Yaakov ur.około 1740 tam gdzie jego matka- a ten miał syna:
Kranc Yitschak ur. około 1770 tam jak wyżej.
Dane dość ogólne ale kto wie?Może się przydadzą.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2012, 14:41 
Offline

Dołączył(a): 31 sie 2012, 11:59
Posty: 3
Lokalizacja: Polska
Dzięki za zainteresowanie. Spodziewam się dalszych wskazówek po przejrzeniu mikrofilmów z Ostrowite, szczególnie aktu ślubu Stefana/Szczepana Krantz/Kranc z Anną Sobczak. Wtedy powinno być jasne skąd on pochodził, bo jego żona oczywiście z okolic Ostrowite. Z tego co widziałem, nazwisko Kranc nie było wcale takie rzadkie w Wielkopolsce, ale stawiam na to, że przybył z dalej z zachodu, z ówczesnych Prus.

_________________
Piotr Chęć
Nasi Przodkowie - Blog genealogiczny
Kartoteka Przodków


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2012, 20:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!
W 1827 roku (akt nr 9) ślub wzięli Szymon Sobczak lat 32, syn Piotra i Urszuli, z Marianną Andrzejak lat 20, córką Michała i Magdaleny

Piotr i Urszula Sobczakowie mieli jeszcze córkę Mariannę, która urodziła się ok 1799 roku i w wieku 30 lat w 1829 roku wyszła za mąż za Andrzeja Bugalskiego lat 32, syna Michała i Anastazji Sobczak

Jeśli chodzi o Krantzów, to w 1809 roku (akt nr 2) ślub wzięli Wojciecj Krant lat 23, syn Marcina i Anny Mulka, z Marianną Gaczowną lat 20, córką Mateusza Gaczy i Marianny Kąckiej

Wojciech Krant, gospodarz okupny w Stężycy, zmarł w dniu 19.01.1828 w domu nr 5. I znowu nieścisłość - w tym akcie jego matka to Elżbieta Fl(H)ak? Jego ojciec mieszkał na gospodarstwie w Murzynowku.

Marianna Krant z domu Gaczowna po śmierci Wojciecha w 1828 roku wyszła za mąż (akt nr 9) za Andrzeja Stransza lat 28, syna Antoniego i Anny Gensler. W akcie tym matka Marianny nosi nazwisko Wierzbieńska a nie Kącka!?

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2012, 23:09 
Offline

Dołączył(a): 31 sie 2012, 11:59
Posty: 3
Lokalizacja: Polska
Bardzo dziękuję za poświęcony czas i nowe szczegóły. Weryfikując powyższe dane na stronie Poznań Project, faktycznie znalazłem wspomnianych Sobczaków. Córka Piotra i Urszuli Sobczaków to jednak Konstancja, a nie Marianna, a nazwisko panieńskie matki Andrzeja Bugalskiego to Walczak. Pozostałe dane się zgadzają.

Jest też starsza córka Piotra i Urszuli: Antonina Splis zd. Sobczak, biorąca drugi ślub jako wdowa. W jej indeksie jest nazwisko panieńskie matki: Urszula Pawłowska. Wszystkie te dane uzupełniłem w mojej kartotece.

Odnośnie Krantzów, to obecnie nie mam w drzewie żadnego Wojciecha lub Marcina, więc trudno mi te dane włączyć do mojej bazy, ale być może w przyszłości okaże się to istotne.

_________________
Piotr Chęć
Nasi Przodkowie - Blog genealogiczny
Kartoteka Przodków


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2020, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2020, 12:44
Posty: 2
itam jestem wnuczką Jana Kranc, ale to chyba inna osoba, mój dziadek urodził się w Ząbkach pod Warszawą. Przed wojną przyjechał do Świdnika, gdzie mieszkał do śmierci. Ożenił się z Józefą Wiechetek. Mieli troje dzieci syna Jana Bronisława Barbarę i Krystynę. Z zawodu był murarzem. Parafia gdzie dziadek był ochrzczony to kościół św Floriana Męczennika i św Michała Archanioła na warszawskiej Pradze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
aniaK napisał(a):
Witam,

Jestem prawnuczką Jana Kranc. Historia mojego przodka jest dość niejasna. Przyjechał prawdopodobnie z zachodniej Polski w latach 1926? na południowy wschód Lubelszczyzny (Kosarzew)- gmina Bychawa. Z relacji rodziny, przybył jako nieznany nikomu młody człowiek. Szukał pracy i znalazł ją u wdowy Marianny( Marii)Dobosz z domu Michalak. Pomagał jej w gospodarstwie i pobrali się. Zmarł nagle, prawdopodobnie w 1928 r roku przed narodzinami swojej córki. Jego żona zmarła tuż po porodzie w 1929 r. Moja Babcia została sierotą i do tej pory, nie wie kim był jej ojciec i skąd pochodził.

Może ktoś z Państwa, ma jakieś informacje o zaginionym Janie i jego rodzinie w latach przedwojennych?

Aniu,
twój post ma już sporo lat,lecz jeśli nie dotarłaś do informacji,to może
się przyda:
lecz nie Jan Kranc
a Adam Kranc , z wdową Doboszową

Akt Ślubu ,nr 25
Kranc Adam z Marianną Doboszową ,wdową , ślub w 26 luty 1924r.par.Bychawa
Skan 25
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931
Adam Kranc lat 38 kawaler,rolnik urodz.w Stajnem syn Szczepana Kranc i Anny Sobczak
zamieszkały w Teklinie
Marjanna Doboszowa wdowa po Janie lat 28,córka Jana i Elżbiety z Gorgolów
ur.w Woli Bychawskiej zamieszk w Kosarzewie
Jan Dobosz zm.25 maja 1923r..lat 27 rodz.Michał ,Justyna Skrzypczak
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931

Akt Chrztu/Urodz.
Adam Kranc ur.07.12.1886r.Stajne par.Pawłów
rodz.Szczepan Kranc ,Anna Sobczak
skan 174
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=274658

Ślub rodziców:
Parafia katolicka Ostrowite (Słupca), wpis 23 / 1859
Szczepan Krantz (25 lat) 
ojciec: Jan , matka: Elżbieta
Anna Sobczak (20 lat)
ojciec: Szymon + , matka: Marianna +

Akt Zgonu 41 ,Kosarzew par.Bychawa 22.02.1929r.gm.Krzczonow
Zmarla Kosarzew 19 lutego 1929r.Marianna z Michalaków wdowa, lat 32 primovoto Doboszowa II v.Krancowa
urodz.w Kosarzewie córka Jana i Elżbiety z Gorgolów
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1867931

Zapewne Adam Kranc zmarł w pobliskiej parafii ,
gdyż w par.Bychawa w tym okresie ,brak jego Aktu Zgonu

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Ostatnio edytowano 01 lip 2020, 06:46 przez Ela z Pojezierza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 cze 2020, 17:19 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2020, 12:44
Posty: 2
mój dziadek urodził się w1905 roku jak już napisałam w Ząbkach a zmarł 13 maja 1961 roku w świdniku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 wrz 2020, 12:42 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Piotr Chęć: o które Ostrowite chodzi?
Ja szukam informacji o przodkach z Ostrowitego Prymasowskiego koło Witkowa,Powidza i Trzemeszna.
Co do KranTZów, pisanych przez TZ,z Wielkopolski, mogę mieć pewne dane uzupełniające.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2020, 15:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 wrz 2011, 13:03
Posty: 111
Lokalizacja: Gniezno
witam również ,
mam sporo informacji o rodzinie Krenc - Ostrowite , Powidz , Witkowo - okolice
jak ktoś coś potrzebuje to zapraszam

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

gkrenc@op.pl

Poszukuję :
Krenc , Wełnic , Szubert , Prusinowski , Woźniak , Zakrzewski , Łopatto , Wielkopolska


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL