Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 wrz 2020, 13:48 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Witam!
Próbuję na rożne sposoby zdobyć w miarę wiarygodne listy żołnierzy, którzy w latach 1919-1939 służyli w 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty.
Moi przodkowie o nazwisku Adamczak, Bartkowiak, Glapiak, Kaliski, Ławniczak, Musielak, Sieracki(Sieradzki) i Tęgi związali swoje losy żołnierskie z w/w jednostkami Wojska Polskiego.
W ostatnim czasie zdobyłem dużo po nich pamiątek(w tym także fotografie) i chciałbym się z nimi podzielić, ale przede wszystkim chcę zweryfikować dane uzyskane z przekazów ustnych z faktami w postaci dokumentów. Proszę zatem o pomoc w uzyskaniu list żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty. Dysponuje publikacjami o powstaniu i szlaku bojowym w/w pułków, ale w żadnej z nich nie ma list imiennych stanów osobowych.

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2020, 09:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 maja 2014, 18:24
Posty: 28
"55 Poznański Pułk Piechoty" Zarys... autor Piotr Bauer. Może w dołączonej bibliografii znajdą się wskazówki do dalszych poszukiwań. Życzę powodzenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2020, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
W listopadzie przez Fb korespondowałam z p.Pawłem Kochańskim,który przygotowywał album na 100 rocznicę wkroczenia 17 pułku do Kijowa. Przekazałam mu zdjęcie i życiorys mojego Ojca,który służył w tym pułku. W maju br.miała być w Lesznie uroczystość związana z tą rocznicą,ale koronawirus popsuł wszystko.
Nie wiem,czy adres tego pana jest jeszcze aktualny:notification@facebook.com
Proszę też przejrzeć tu na forum wątek: Tytuł: 3 Pułku ułanów wielkopolskich, późnij 17 pułk, spisy oso
Może są tam jakieś wskazówki.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2020, 10:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 maja 2014, 18:24
Posty: 28
Też poszukuję informacji o Janie Książkiewiczu (w 1939r. plut z kancelarii) III batalionu 55pp.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2020, 10:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Jest jeszcze książka Jacka Taborskiego "17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego.Dzieje,tradycja i współczesność." Wyd.2005 Toruń.Wykazy nazwisk,obszerna bibliografia.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2020, 16:46 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dziękuję za wskazówki dotyczące poszukiwania list imiennych żołnierzy 17 pułku ułanów i 55 pułku piechoty. Mam złe doświadczenia z różnymi stowarzyszeniami zaangażowanymi w akcję zbierania fotografii , dokumentów i danych biograficznych uczestników wydarzeń historycznych. Dwa lata temu z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego też organizowano zbiórkę pamiątek po uczestnikach powstania. Wysłałem to co miałem, ale także wysłałem uwagi do publikacji wskazując na ewidentne pomyłki i tak np. wskazałem na częste mylenie miejscowości Kąkolewo w powiecie leszczyńskim z Kąkolewem w powiecie grodziskim. I co, żadnego odzewu nie wspominając o podziękowaniach. Zadaje sobie często pytanie, co robią instytucje finansowane z budżetu państwa? Zajmują się chyba bardziej polityką niż dbałością o pamięć naszych przodków. Korzystam bardzo często z archiwów zachodnich(najczęściej niemieckich) i jestem zaskoczony ich dbałością o faktografię i tak dla przykładu, moja ciotka przez kilkanaście miesięcy była więźniem Auschwitz i do dzisiaj nie mam jej na wykazie więźniów Auschwitz, mimo że rodzina wysłała do muzeum jej dokumentację. W ostatnim czasie Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski opublikowało w Internecie ulotkę o akcji zbierania pamiątek. Wysłałem na podany adres emaliowy wiadomość i czekam, i czekam, i czekam!!!
Załączam w poniższym linku treść ulotki.
https://naforum.zapodaj.net/af823d90fc84.jpg.html

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2020, 17:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2015, 10:43
Posty: 52
Znam człowieka, który planuje wydać ten album o 17 PU. Mogę pomóc w kontakcie w razie czego.

_________________
Miłosz z Wilkowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2022, 13:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 maja 2014, 18:24
Posty: 28
Jak sądzicie, czy Archiwum w Lesznie jest w stanie pomóc w dotarciu do list imiennych żołnierzy 55 pp z Leszna i Rawicza?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 122 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL