Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 wrz 2020, 19:57 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Witam,

czy ma ktos z Was jakas sprawdzona "metode", by odkryc przodków, jesli w ksiegach brakuja nazwiska. Zalózmy, ze brakuja one równolegle w ksiegach B, C i M. Pomyslalem, ze jesli nie bedzie przy chrzcie, moze bedzie przy slubie rodzicow, i tak sie da dopasowac, albo przy pozniejszym chrzcie, mlodszego rodzenstwa, albo poprzez chrzestnych jakas wskazówka. Ale nic sie nie udaje. Jestem troche bezradny. Obecnie przegladam starsze ksiegi (XVIII w.) z parafii Objezierze k/Obornik.

Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 08:53 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Ciężka sprawa. Do początku XIX wieku na wielkopolskiej wsi posługiwano się głównie imieniem głowy rodziny lub nazwą profesji i w wielu przypadkach nazwisk po prostu nie było. Najlepsze ale żmudne rozwiązanie to kompleksowa rekonstrukcja rodzin parafii (indeksujemy chrzty, potem wykreślamy z nich zmarłych w dzieciństwie i kojarzymy śluby) przy wsparciu najstarszych zachowanych spisów ludności tj. Indagandy Pruskiej, spisów komunikujących z przełomu XVIII i XIX w., wykazów mesznego, "liber animarum" (to już rzadkość) itp.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 09:21 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Obawiałem się, że to trudne i żmudne zajęcie. Gdzie takie przez Ciebie wspomniane spisy są?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 13:00 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Bartek napisał(a):
Ciężka sprawa. Do początku XIX wieku na wielkopolskiej wsi posługiwano się głównie imieniem głowy rodziny lub nazwą profesji i w wielu przypadkach nazwisk po prostu nie było. Najlepsze ale żmudne rozwiązanie to kompleksowa rekonstrukcja rodzin parafii (indeksujemy chrzty, potem wykreślamy z nich zmarłych w dzieciństwie i kojarzymy śluby) przy wsparciu najstarszych zachowanych spisów ludności tj. Indagandy Pruskiej, spisów komunikujących z przełomu XVIII i XIX w., wykazów mesznego, "liber animarum" (to już rzadkość) itp.

Grzesiek napisał(a):
Witam,
czy ma ktos z Was jakas sprawdzona "metode", by odkryc przodków, jesli w ksiegach brakuja nazwiska. Zalózmy, ze brakuja one równolegle w ksiegach B, C i M. Pomyslalem, ze jesli nie bedzie przy chrzcie, moze bedzie przy slubie rodzicow, i tak sie da dopasowac, albo przy pozniejszym chrzcie, mlodszego rodzenstwa, albo poprzez chrzestnych jakas wskazówka. Ale nic sie nie udaje. Jestem troche bezradny. Obecnie przegladam starsze ksiegi (XVIII w.) z parafii Objezierze k/Obornik

Pracowałam przez 2 lata nad parafią gdzie na 1500 chrztów było odnotowanych 600 nazwisk. Dokonałam rekonstrukcji korzystając z indeksów wszystkich metryk z tego okresu. W ten sposób biorąc pod uwagę wszystkie dane zawarte w aktach udało mi się przypisać 300 nazwisk dzieciom, które ich nie miały, przeważnie dotyczyły one dzieci kmieci. Pozostało się 600 akt , które ze względu na powtarzające się te same imiona oraz pozostałe dane ustalić się nie udało.
Czy jestem pewna tych skojarzeń raczej tak, ale są za pewne granice jakiegoś błędu. Więc nie mogę ich na 100% ręczyć, raczej przyjąć jako przypuszczenia.

Do porównania przyjęłam Indagandę Pruską. Bardzo ciekawie się ona przedstawia.
Sołtys- George Musinki – w metrykach Wojciech Musiał
półkmiecie – Lucas Kapusta, Stach Nawrot, Urban Marchewsky, Lucas Klimasch, Nicolaus Roch
Z wymienionych powyżej nazwisk w metrykach tylko jest odnotowany Lucas Klimasz [Klimasch] jako chałupnik, którego aktu zgonu nie odnalazłam
zagrodnicy: Tomas, Wallentin, Tadeusch, Johann, Wiotschek George, Michael, Bloch Schirtdus, Walentin Samuel
Z w/w nazwisk żadne nie jest odnotowane w metrykach a z samych imion trudno jest dociec, kogo dotyczą ponieważ w tym okresie statusu zagrodnik w metrykach nie odnotowano
chałupnicy- Jacob Marchul, Simon Kurpik, Adam Skipech, Wrziniec Girka, Tumarsch.
Z w/w nazwisk w metrykach występuje Simon Kurpik- chałupnik, który zmarł w 1803 roku, ale w metrykach chrztu i ślubu nie ma podanego jego statusu, Adam Skipech to raczej Adam Borowiak , który zmarł w 1833 roku w przytułku [ miał przydomek Skrzypek], Wrziniec Girka to za pewne Wawrzyniec Giera , który w aktach nie miał adnotacji żadnego statusu, którego zgon nastąpił w 1817roku bez zapisu iż był chałupnikiem. W metrykach jest wiele adnotacji kmieć, ale w Indagandzie nie ma żadnego.

Skąd się wzięły pozostałe nazwiska trudno dociec. Od II poł XIX w do uwłaszczenia według metryk sołtysami w tej miejscowości była rodzina Musiałów wśród której nie było osoby o imieniu Grzegorz. Skąd się wziął George Musinki?
Nie będę przecież zgadywać jakie nazwisko spisujący do Indagandy miał na myśli. Pisownia nazwisk nie jest adekwatna do zapisu nazwisk w metrykach, a taki poważny dokument powinien być spisany prawidłowo bez żadnych udziwnień nazwiskowych.
Nie usprawiedliwia tego fakt iż spisywali go niemieccy urzędnicy ponieważ to dziedzice powinni nadzorować i pilnować prawidłowości zapisu.

Jak przedstawia się sytuacja w pozostałych żródłach podanych przez Bartka trudno wyrokować.
Nie sprawdzałam. Może znowu spotkam zupełnie inne zapisy w każdym z nich?

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 13:11 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami. Chodzi o parafię Objezierze czy inną?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 13:13 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Indagendy są dostępna gdzieś w internecie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 14:19 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Grzesiek napisał(a):
Dziękuję za podzielenie się doświadczeniami. Chodzi o parafię Objezierze czy inną?

Chodzi o parafię Oporowo k/ Ponieca. Indagandę znalazłam w internecie na stronie dotyczącej tego regionu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 15:05 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Grzesiek napisał(a):
Obawiałem się, że to trudne i żmudne zajęcie. Gdzie takie przez Ciebie wspomniane spisy są?

Dla parafii Objezierze znana i najłatwiej dostępna jest Indaganda Pruska:
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=103

Należy pamiętać, że dostępne na stronie Drefsa indeksy do tabel indagandy zostały wykonane przez obcokrajowców, więc zawierają błędy w zapisie nazwisk.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 15:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
http://www.genealogy.drefs.net/Introduction.htm

Lista nazwisk

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Dziękuję Wam! Krzysztof, nota bene, udało Ci się w między czasie może dowiedzieć coś więcej o Wieruszewskich?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2020, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Tak mam juz Wieruszewskich opracowanych. Tylko okolice Gniezna-Poznania. Duzo zylo w okolicach Pleszewa, Nowego Miasta i Jarocina. Jak chcesz to podaj mi Twoj e-mail to przesle co mam.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 wrz 2020, 09:14 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Wiem, że to słaba pociecha, ale Objezierze należy do tych parafii, które mają w generaliach w AAP trochę dyspens z XIX wieku z 4-pokoleniowymi drzewkami pokrewieństw.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 wrz 2020, 17:02 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
To ciekawe. Przypuszczam, że w internecie niedostępne, jedynie w AAP?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 wrz 2020, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Tak.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL