Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 maja 2020, 16:24 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Zwracam się z zapytaniem, czy ktoś podjąłby się odczytania i przetłumaczenia zapisu kronikarskiego / 1 strona / z księgi zmarłych parafii szamotulskiej z połowy XVIII w.?
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2020, 22:06 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Jeśli zdjęcia dostanę przed końcem długiego weekendu, mogę spróbować.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2020, 09:52 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Wysłałem wiadomość na PW.
Pozdrawiam,Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2020, 20:22 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Jubileusz roku 1751.

Za papieża Innocentego [!] XIV.

W tym roku, jak już pisałem o tym wyżej, Stolica Apostolska ogłosiła Jubileusz generalny, który obchodzony był przez wszystek lud diecezji poznańskiej, zwłaszcza w Poznaniu, przez ogromną i niespotykaną mnogość ludu, przez pół roku, od 16 maja do święta św. Michała. To niesamowite, jaka różnica w porównaniu z celebracją Jubileuszu w roku 1726. Ponieważ tego roku szczególnie ani oko nie mogło się nasycić widokiem, ani ucho słuchaniem, ani też dusza świętą mową, która wszędzie w Poznaniu, zwłaszcza u wielebnych oo. franciszkanów konwentualnych, codziennie aż do wzruszenia pieściła uszy słuchaczy, gdzie liczna rzesza ludu, nawiedzając kościoły (tj. katedrę, św. Marii Magdaleny, jezuitów i oo. franciszkanów konwentualnych), śmiało płynęła przy głosie trąb i hymnów tak, iż zdało się, że Poznań wyszedł z siebie*), prawdziwe [?] Miasto Święte wobec mnogości śpiewających i chwalących Pana.

Nasza kolegiata okazała się szczególną. W asyście prałatów i kanoników, z całą parafią oraz wieloma innymi, które przyłączyły się do naszej tzw. kompanii od 15 lipca do 20 tegoż miesiąca poprzedzone szczególnym przepychem, chorągwiami 4 wielkimi nowo sprawionymi z jedwabiu, małymi zwanymi proporcami również 4, nie licząc innych, 5 znakomicie ozdobionymi obrazami licznie pokrytymi pięknym srebrem, muzyką czyli naszą kapelą domową z wybornym i wielce miłym śpiewem gregoriańskim, przy podziwie ze strony innych parafii obchodziliśmy ten Jubileusz przez 5 dni solennie z Bożą Chwałą i przy poklasku naszej kolegiaty, i szczęśliwie go odprawiliśmy.

Ja, Maciej Piechocki, kustosz kolegiaty szamotulskiej, wszystko to zapisałem w metryce zmarłych dobrze wiedząc, że życie, którym się cieszymy, jest krótkie, przeto ku pamięci naszych następców, o ile z Bożą pomocą w zdrowiu przeżyją ten rok łaski i pamiętać będą swych poprzedników, którzy tak bardzo troszczyli się o chwałę Bożą, splendor kościoła, pożytek parafian, cześć kolegiaty oraz każdego z osobna [?].

Bądź zdrów, miły czytelniku i dobrze się módl za mnie, również po mojej śmierci.


*) non intra se mansisse, sed extra rapta fuisse.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2020, 21:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Papieżem był wtedy Benedykt XIV - pontyfikat 17 sierpnia 1740 – 3 maja 1758.
Nie wiem dlaczego wpisano Innocenty XIV skoro ostatnim o tym imieniu był Innocenty XIII.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poczet_pa ... XVIII_wiek

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2020, 09:00 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Bardzo, bardzo dziękuję Panom Barkowi i Henrykowi za okazaną pomoc.
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL