Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 cze 2019, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 maja 2014, 13:41
Posty: 5
Trochę się pobawiłem z nowym Szukaj w Archiwach.
Nie jestem załamany. Mogło być znacznie gorzej.
Udało mi się znaleźć metodę na stosunkowo szybkie znajdowanie aktów.
Nim nie opanuje się "palcologii", to zawsze będzie wolniej niż w starym serwisie.

Jak użyć Szukaj w Archiwach

_________________
Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 cze 2019, 07:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Macieju!
Dziękuję za instruktaż, chociaż to wszystko skomplikowali. Im nowsze technologie tym więcej problemów :(

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2019, 10:07 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2014, 01:49
Posty: 283
Dzień dobry,
zauważyłem, że na stronie od powstania dodano już milion nowych plików. Niestety nie jest dla mnie zbyt czytelne, co dodano. Na stronie jest opcja, by sprawdzić ostatnio dodane jednostki, ale jest codziennie aktualizowana i jeśli dodano całe zespoły, to ta historia aktualizacji nie jest zbyt pomocna. W wyszukiwarce też nie widzę by był filtr pozwalający na sprawdzenie nowych plików. A piszę o tym w kontekście możliwości sprawdzenia, czy dodano nowe skany metryk z naszego regionu. W poprzedniej odsłonie strony, co mniej więcej kwartał była kompleksowa aktualizacja ze spisem, co dodano. A czy wiadomo, jak to obecnie wygląda? Czy może jednak nie ogarnąłem nowej strony i można gdzieś sprawdzić komplet aktualizacji. Może służy temu newsletter? I jak będzie wyglądać dodawanie skanów do Basi?

_________________
Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2019, 10:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
edamian napisał(a):
Dzień dobry,
zauważyłem, że na stronie od powstania dodano już milion nowych plików. Niestety nie jest dla mnie zbyt czytelne, co dodano. Na stronie jest opcja, by sprawdzić ostatnio dodane jednostki, ale jest codziennie aktualizowana i jeśli dodano całe zespoły, to ta historia aktualizacji nie jest zbyt pomocna. W wyszukiwarce też nie widzę by był filtr pozwalający na sprawdzenie nowych plików. A piszę o tym w kontekście możliwości sprawdzenia, czy dodano nowe skany metryk z naszego regionu. W poprzedniej odsłonie strony, co mniej więcej kwartał była kompleksowa aktualizacja ze spisem, co dodano. A czy wiadomo, jak to obecnie wygląda? Czy może jednak nie ogarnąłem nowej strony i można gdzieś sprawdzić komplet aktualizacji. Może służy temu newsletter? I jak będzie wyglądać dodawanie skanów do Basi?


Prawdę powiedziawszy jestem rozczarowany nową wersją SzWA, gdyż przed Bożym Ciałem zgłosiłem kilka błędów i braków w skanach i do tej pory nie zostały one poprawione i nie dostałem żadnej odpowiedzi. A jeśli chodzi o newsletter, to również od momentu zarejestrowania nie otrzymałem żadnej wiadomości z niego... Jak widać piękne hasła, szczytne idee, tylko efekt (a raczej jego brak), jak to w Polszcze (…) z dawnego zwyczaju ten sam... :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, 03:16 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Od czasu wprowadzenia nowego systemu Szukajwarchiwach.pl nie mogę dać sobie rady ze znaleznieniem aktu ślubu .Po prostu nie wiem jak poruszać sie po tej stronie.
Czy ktoś byłby tak uprzejmy i dopomógł mi w odnalezieniu aktu ślubu
TEODOR GUZA I TERESA (nazwisko nie znane) USC 273/22 z dnia 22 luty 1922r.
Ojciec Teodora to Franciszek Guza pochowane na cm.przy ul.Samotnej jak i również jego
syn |TEODOR tam spoczywa zm 11.9.1931

Poproszę również o wskazówki jak otwierać strony abym mogła sama obsługiwać szukajwarchiwach.pl.
Z góry z okazaną pomoc dziękuje

_________________
Hanka

Poszukuje inf Sępiński,Guza,Paradziński,Malczewski
Przeniosłam ten wpis z forum Archiwum Państwowe w Poznaniu

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2019, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Czy ktoś orientuje się, gdzie można sprawdzić aktualną liczbę skanów dostępnych w nowej wersji SzWA? Czy w ogóle jest to możliwe?
Poza tym chciałbym się dowiedzieć, czy ci, którzy zapisali się do newslettera, otrzymują z niego jakiekolwiek wiadomości?

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2019, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 24 paź 2011, 14:30
Posty: 26
Na głównej stronie jest licznik - jak najedziesz myszką na "38 milionów skanów i materiałów" to pokazuje się okno z "dokładną" wartością, obecnie jest to 38877772 i faktycznie co jakiś czas ona rośnie.

_________________
Pozdrawiam
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2019, 21:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Dzięki! Na zwykłym Explorerze i Edge u mnie niestety to się nie wyświetlało, i dopiero po przejściu na Chrome to znalazłem.

Natomiast cały czas nurtuje mnie kwestia newslettera… Dziwnym jest to, że będąc zapisanym tam już od ponad 3 miesięcy nie otrzymałem ani jednej wiadomości. Czy ta funkcja jest w ogóle czynna?

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2020, 14:15 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Nowe SZwA poza faktem, że są tam aktualizacje w wielu punktach jest gorsze od starego.
Żeby znaleźć link do obrazka, potrzebny do wklejenia na tym forum, musiałem otworzyć (wczytać) cały skan - wtedy link jest w pasku przeglądarki. Na starym było o wiele łatwiej, lżej i szybciej!

///dopisane dzień później
Jest z tym linkiem gorzej niż myślałem - żeby znaleźć link. do np. 84 skanu trzeba na chybił trafił otwierać różne strony - poczekać aż załaduje się kilkadziesiąt obrazków i kliknąć w losowego, by zobaczyć jaki ma on numer! Jak różni się od tego co chcemy o 20-30 to zabawa od nowa, albo przewijanie obrazek po obrazku ... ze 20-30 z pełnym ich załadowaniem. MASAKRA!!!!!!
Nie ma po prostu w chmurce po najechaniu na obrazek - jego numeru!!!!!
////koniec

Jak się już otworzy ten skan, to żeby go mocno powiększyć ze 100 do 300% trzeba ... kliknąć 40 RAZY!!! (no OK - można kółkiem myszki) a 300% to jeszcze za mało - na starym kliknęło się 2-3 razy i był full!
Wszedłem z linka z BASI w jedną z jednostek Skórzewa, teraz żeby się przenieść na inną to spora zagadka - nawet dla mnie. Dałem radę :D

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2021, 16:55 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Niestety, za 1,5 miesiąca zamykają starego szukaja ;(
https://szukajwarchiwach.pl/aktualnosci

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2021, 17:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Ktoś się orientuje czy z tych obietnic:
https://web.archive.org/web/20210408164 ... hiwach-pl/
coś się zmaterializowało ?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2021, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2014, 23:08
Posty: 196
Lokalizacja: Gdańsk
https://www.facebook.com/APPoznan/posts ... 8688209510

Pozdrawiam
Alina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 09:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Stary Szukaj jest/był bardzo dobry: prosty, klarowny, funkcjonalny.

Nowy jest tragiczny.
Wielka pomyłka.

Jeśli intencje NAC są dobre - należy stary Szukaj zachować równolegle, przynajmniej w takiej postaci i z tą zawartością, jak jest obecnie.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 10:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Albo poprawić 'szukajkę' w nowym ponieważ wiele dokumentów w starym już nie jest dostępnych

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 10:11 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pani Krystyno

Tu nie chodzi o genealogów ,ale o pieniądze .
Ci,którzy używają inne systemy operacyjne jak Windows nazywają ten system " systemem pudełkowym"
.NOwy Windows 2050 będzie na pewno gorszy od lidera Windowska XP .
Nie byłoby pieniędzy.

Z aklika lat szukaj w archiiwach.gov zniknie a powstanie nowy portal.

Jest takie powiedzenie na rynku komputerów

Dobre jest wrogiem lepszego .

NIe chodzi o paru hobbystów genealogów ale o pieniądze .
Stosowanie linków nie ma sensu ,bo i ten portal za 2 lata zniknie ,bo taka jest konsekwencja zamówień publicznych i ...................
..........wielkiej kasy w tym interesie .

Pozdrawiam

Mieliśmy już to kilkakrotnie

strony moikrewni i My Heritage .
I wiele innych jak genebase

=========================================
W czasie gdy powstaje jeszcze nowy portal juz pewnie jest rozpisany przetarg dla tego ,kto ma wygrać na parę set milionów na nowy portal .
Pieniądz musi sie obracać .

Genealogia stała się dobrym interesem .
Widać to po sprytnych zapytaniach kancelarii prowadzących sprawy majątkowe do genealogów pod płąszczykiem Hobby o dane do spraw majątkowych i spadkowych .

Ce la vie jak mówią Francuzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 14:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
TomekD napisał(a):
Ktoś się orientuje czy z tych obietnic:
https://web.archive.org/web/20210408164 ... hiwach-pl/
coś się zmaterializowało ?
Otrzymałem odpowiedź z NAC:

'ze względów technicznych na ten moment nie jest możliwe automatyczne przekierowanie linków do serwisu szukajwarchiwach.gov.pl.

Mamy na uwadze ogrom pracy wykonanej przez wolontariuszy, którzy przygotowywali indeksy na podstawie skanów udostępnionych w szukajwarchiwach.pl. Dlatego zwróciliśmy się do największych serwisów, które przekierowują użytkowników do starej odsłony serwisu, z propozycją wsparcia ich w zakresie konwersji linków na takie, które prowadzą do nowej odsłony serwisu.

Zamieściliśmy również dodatkową informację na stronie NAC – w informacji, którą Pan podlinkował, a także w bliźniaczym wpisie w serwisie szukajwarchiwach.pl. Użytkownicy, którzy posiadają dużą ilość linków mogą się z nami skontaktować i postaramy się ich wesprzeć.'


Widoczna do wczoraj na stronach NAC informacja:
https://web.archive.org/web/20210408164 ... hiwach-pl/

wygląda teraz po aktualizacji tak:
https://www.nac.gov.pl/informacja-dotyc ... hiwach-pl/

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 14:51 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Kod:
2021-04-09 EDIT: ze względów technicznych, osoby, które potrzebują wykonać konwersję dużej ilości linków prosimy o kontakt na: szukajwarchiwach@nac.gov.pl

Czyli jak teraz tysiące genealogów napiszą do nich e-maile, jak przekonwertować linki na nowego szukaja, to zapewne ...wszystkim odpiszą?
To jest chore.
Człowiek latami zbierał linki i sobie zachowywał (bo nie sposób pobrać i zachować wszystkich interesujących aktów) a teraz pójdzie wszystko w pi.. du.
I żeby jakiś szczegół szybko ponownie odnaleźć w akcie, trzeba będzie przejść przez mękę wyszukania parafii, jednostki, i numeru skanu na nowym szukaju.
Ręce opadają ...

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 17:21 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Slawo napisał(a):
Kod:
2021-04-09 EDIT: ze względów technicznych, osoby, które potrzebują wykonać konwersję dużej ilości linków prosimy o kontakt na: szukajwarchiwach@nac.gov.pl

Czyli jak teraz tysiące genealogów napiszą do nich e-maile, jak przekonwertować linki na nowego szukaja, to zapewne ...wszystkim odpiszą?

Hmm, nie sądzę żeby tysiące genealogów chciało konwertować dużą ilość linków a tylko takich proszą o kontakt. :(

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 19:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
anykey napisał(a):
...
Hmm, nie sądzę żeby tysiące genealogów chciało konwertować dużą ilość linków a tylko takich proszą o kontakt. :(

Zapewne tak Pan, jak i NAC, liczycie na zniechęcenie... wytrwałych pasjonatów badań rodzinnych. A genealogia domaga się uporu.

Żałosne jest to lekceważenie przez NAC użytkowników serwisów przezeń prowadzonych, za naszą kasę.
Bije w oczy pycha i bizantyńskie efekciarstwo. I pazerność. Najwidoczniej jest to obecnie już całkiem inna ekipa.
Szkoda.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 22:13 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2014, 08:11
Posty: 204
Witam,
Trudno żeby każdy z genealogów występował z indywidualną prośbą o przekonwertowanie interesujących go linków. Jednak są organizacje, które zrzeszają genealogów, zarówno aktywnych członków, jak i sympatyków. Jedną z takich organizacji jest WTG. Może gdyby WTG wystąpiło z wnioskiem o systemowe rozwiązanie problemu, w imieniu zrzeszonych i niezrzeszonych genealogów, to byłby to na tyle mocny głos, że zostałby uwzględniony przez zarządzających SzwA...?
Pozdrawiam serdecznie!
- Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 22:24 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Panie Leszku

Z moich szacunków wynika ,że aby przekonwertować linki używane przez główne trzy portale :wtg.,genealodzy.pl,słupca genealogy trzeba by pracy stu ludzi przez jakieś pół roku .
To są adresy i nie ma programu do przekonwertowania .Trzeba to zrobić ręcznie .To jest po prostu niewykonalne fizycznie .
30 lat pracuję na internecie jeszcze jak to była Akademicka Sieć Komputerowa .
Zasada linku nie zmieniała się od tych 30 lat .Tak samo było na stronach Ftp jak i na www
Nie ma takich ilości genealgów aby to przekonwertować .
Pozdrawiam
=============================

Mało tego
Jaki to jest sens jak za 2 lata jak znam ustawę o zamówieniach publicznych ktoś zaprojektuje nowy portal szukaj w archiwach i co ....?????
Linki to dane ulotne a nie stałe i znowu ktoś będzie konwertował ??Od początku

Na stronie genealogia w Archiwach gdzie głównie indeksuję ,......co pół roku firma ,która administruje portalem zmienia zawartość i układ portalu .
Nie martwi się tym ,że 20 % wpisów pod zdjęciami zostało źle wylinkowanych i linkują się z powietrzem .
Jak dalej tak pójdzie i będą takie zmiany projektowe ,będzie to jedna sieczka .Owszem indeksy będą ale zdjęć trzeba będzie szukać odrębnie.Już tak jest.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 303
Stary system, w którym link do strony z materiałem był po prostu sygnaturą zasobu był moim zdaniem doskonały. To jest jakiś absurd, że nie potrafią po starym linku (czyli sygnaturze) dojść do odpowiedniego materiału w nowym systemie.
Odpowiedzialnego powinno się wywieźć na taczce.

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 22:45 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Panie Kubo

Coś Pan źle zrozumiał .SzWA nie robi portalu dla genealogów i po to aby podczepiali linki .
Księgi metrykalne są niewielkim procentem cyfrowego Archiwum i nikt nie robił dla genealogów .
Tak samo jak Genealogia w Archiwach nie postała dla genealogów tylko aby uratować wielkie zbiory dokumentów przechowywanych w tragicznych warunkach ,które niszczyły zbiory .Tak było w Toruniu .
Zbiory projektuje się nie dla genealogów ale dla innych badaczy .
To po co te słowa ???
Nikt niczemu nie jest winien ,bo nilt robiąc projekt takiego cyfrowego archiwum nie będzie się liczył z linkami .
Po prostu tego nie przewidzieliśmy linkując .

To ak jakby kierowca autobusu uważał na rowerzystę po się czepia autobusu.

A niczyja wina


Ostatnio edytowano 09 kwi 2021, 22:49 przez Kubuś, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2021, 22:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
AlpaCino napisał(a):
Stary system, w którym link do strony z materiałem był po prostu sygnaturą zasobu był moim zdaniem doskonały. To jest jakiś absurd, że nie potrafią po starym linku (czyli sygnaturze) dojść do odpowiedniego materiału w nowym systemie.
Odpowiedzialnego powinno się wywieźć na taczce.

genealodzy.pl napisał(a):
Warto podpowiedzieć, że linki (tekst linku) do starego SzwA często zawierają sygnaturę.
Po jej wklejeniu do wyszukiwarki nowego SzwA, np. "1/218/0/-/11", wynik powinien być prawidłowy.
(Gorzej będzie przy kolejnej migracji linków z nowego SzwA, bo w nich nie ma sygnatury).

Przykład.
Do starego SzwA:
https://szukajwarchiwach.pl/1/218/0/-/11#tabJednostka
Do nowego SzwA:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/17765695

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2021, 09:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
A, to bardzo ciekawe i pomocne. W starym SzwA ta metoda nie działa w wyszukiwarce, za to można po prostu wkleić np. 53/3833/0/1.1/18 do URL (okna z adresem w przeglądarce).

Z to w starym SzwA można było wyszukać pojedynczą księgę za pomocą wpisania w pole wyszukiwarki czegoś w rodzaju:

stanu cywilnego sady małżeństw 1883

I od razu dostawaliśmy księgę ślubów z 1883 z USC Sady.

Ta metoda z kolei niestety nie działa w nowym SzwA. Już zwracałem uwagę na to w korespondencji z osobą z tego zespołu, może uwzględnią, bo to było bardzo pomocne przy wyszukiwaniach typowych jednostek metrykalnych. Teraz trzeba albo znać pełną ścieżkę sygnatury (jak w przykładzie powyżej), albo szukać najpierw zespołu, w nim z kolei konkretnej księgi.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2021, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
AlpaCino napisał(a):
Stary system, w którym link do strony z materiałem był po prostu sygnaturą zasobu był moim zdaniem doskonały. To jest jakiś absurd, że nie potrafią po starym linku (czyli sygnaturze) dojść do odpowiedniego materiału w nowym systemie.
Odpowiedzialnego powinno się wywieźć na taczce.

Nie nie potrafią dojść, tylko celowo zapewne zrobili takie udziwnione linki - by nie można było programem pobrać im całych zasobów czy całego archiwum i przenieść sobie na Zanzibar (co nie do końca obecnie jest wykluczone, a dla programistów zapewne jest to do obejścia, by tak jak obecnie ręcznie na nowym szukaju - programem dało się pobrać całe księgi).
Gdyby zmienili tylko adres strony (serwer) to przekonwertowanie milionów linków można by zrobić nawet w notatniku zamieniając ciąg liter szukajwarchiwach.pl na szukajwarchiwach.gov.pl.

Chociaż dobre i to, że można wyszukać ze starego linku przynajmniej szybko księgę na nowym szukaju, ale tak jak z wyszukiwaniem otwartych drzew na Myheritage z wykorzystaniem ID drzewa (procedura opisana kiedyś tu na forum) - mało kto sobie z tym poradzi czy będzie wiedział, że tak można. Stary szukaj miał numerki skanów po najechaniu myszką a w nowym trzeba być jeszcze dobrym w rachunkach, by odnaleźć np. skan 455 gdy na jednej stronie wyświetli nam się standardowo tylko 20.

Trochę zabezpieczyli sobie zbiory niwecząc wysiłek tysięcy wolontariuszy i utrudniając życie wszystkim na kolejne lata - bo nowy szukaj jest po prostu o wiele gorszy od starego.

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2021, 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Wśród genealogów jest ledwie garsteczka kumatych w klocki informatyczne czy archiwistyczne.
Mają za to zapał i miłość do cierpliwego składania rodzinnego puzzla.
Czy zasługują na lekceważenie? Po co kłaść im kłody pod nogi?

Akurat dziś pewien korespondent zagraniczny poprosił mnie o przesłanie kilku obrazów z Szukaja. Sam nie dał rady pobrać z podanych linków. Szczęśliwie wszystkie były jeszcze na starym serwerze i mogłam mu je pobrać i wysłać. Gdyby pliki były już na nowym, prawdopodobnie także ja byłabym bezradna. Bo - jak większość - jestem komputerowym samoukiem.
Mamy być wykluczeni ???

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 09:23 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pani Krystyno

Jak się coś robi ,to najpierw sobie trzeba zadać pytanie czy to sens .
Stawianie kilku milionów linków to potężne obciążenie serwera i zupełnie niepotrzebne .
Trzeba było zapytać się "czytatych w informatyce " - czy to ma sens .

A nie swoimi stresami obciążać niewiadomo kogo .?
Zasoby Archiwum cyfrowego to nie tylko księgi metrykalne ,ale o wiele większe innego typu .
Link to adres ulotny a nie trwały i nikt nie będzie robił Archiwum cyfrowego aby linki sie zachowały .
Po prostu jak by zapytano się pierwszego lepszego informatyka -to by powiedział to samo co ja.
Po co te neurozy teraz .
Nikt niczemu nie jest winien .
Po prostu ta praca była nie potrzebna .
Ja wykonałem jakieś 400.000 indeksów i nigdy bym o linkach nie pomyślał .
Bo to nie jest poważne
Oczywiście to byłoby rewelacyjne ale praktyka jest inna .

=====================================================

Trzeba wyciągnąc wnioski i więcej tego nie robić ,gdyż portal internetowy Szukaj w Archiwach będzie wiokrotnie zmieniany .
Taka sama sytuacja jest cały czas na Genealogia w Archiwach gdzie zmiany są ciągłe i wiele procent linków juz jest pomieszanych .
I nikt tym sie nie przejmuje -bo nie o linki chodzi .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 13:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
@ Kubuś

Nie wiem, o czym Pan pisze.
Podanie komuś linku do strony, gdzie jest dana treść, nie ma sensu?
Zwłaszcza, gdy ów serwer jego autorzy od początku deklarowali jako bazę materiałów w określonej dziedzinie (dodajmy: naukowej) - ?

Chce Pan powiedzieć, że logiczne i funkcjonalne jest przerzucanie zawartości serwera w coraz to inne miejsce?
chociaż pierwotny układ działa sprawnie...?

Skąd Panu przychodzi zarzucanie innym "stresu" i "neurozy"? To jest co najmniej nieuprzejme. Nie zagalopował się Pan?
Może to akurat Pana problem - proszę się zastanowić.

BTW: nie oczekuję odpowiedzi.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 13:27 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

ucinając trochę dyskusję - nie jest prawdą, że nie ma technicznej możliwości zrobienia translacji linków ze starego serwisu do nowego. To bardzo proste zadanie i każdy, nawet najsłabszy serwer sobie z tym poradzi. Mając bazę danych (a NAC ją ma, skoro na żądanie takie translacje przesyła) jest to zadanie dla programisty na 2-3 godziny pracy. A zatem, jeśli NAC twierdzi, że czegoś takiego nie zrobi, to po prostu nie chce tego zrobić.
Może u źródła tkwi błędne (moim zdaniem) przekonanie, że udostępniając taką translację linków, ludzie będą nadal automatycznie ściągać zdjęcia z serwisu. Oczywiście, że będą, ale skoro serwis jest tworzony za nasze pieniądze, to założenie, że to coś złego jest raczej błędne. Rozumiem takie podejście w serwisach które chcą zarabiać na swoim zasobie - tam seryjny wyciek danych liczony jest w konkretnych sumach pieniędzy. Ale tutaj doszło do pomieszania misji (udostępniamy archiwa cyfrowo i za darmo) z biznesem (blokujemy ściąganie zasobu).

Co do zmieniania się linków w czasie - oczywiście, każda nowa odsłona jakiegoś serwisu realizuje zadania w inny sposób i używa innych linków. Dlatego też od dawna stosuje się proste rozwiązanie tzw. permanent links, w które identyfikują dany zasób w sposób jednoznaczny i niezmienny, czy jest to zdjęcie, artykuł, publikacja naukowa, film itd. Coś jak PESEL - możemy zmienić imię i nazwisko, adres zameldowania, ale PESEL pozostaje taki sam.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 13:32 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pani Krystyno

Zagalopowała sie Pani.

Ja tylko napisałem techniczne wyjaśnienie niepotrzebnych pretensji do nikogo .

Portale Archiwów Cyfrowych będą zmieniane notorycznie i nie ma sensu linkowanie .
I nikt z linkami nie będzie ,się liczył .Genealodzy nie są największym klientem tych portali.
Na Genealogia w Archiwach zmiany są robione co rusz .A linki coraz bardziej nie trzymają się źródeł .
I nic tego nie zmieni.

Po co ta dyskusja .?
Po prostu linki to ulotne dane i za każdą zmianą będą nieaktualne .
Proszę przyjąc techniczne wyjaśnienie . I tyle



Wyjaśniłam Pani

Pisze się dziękuję nie wiedziałam --i tyle

Proszę


No właśnie dlatego ,że nie wie Pani o czym piszę to proszę sobe przyjąć wyjaśnienie
I tyle

Kończę względem siebie dyskusje ,bo widze ,że nie chodzi o techniczne wyjaśnienie ale o jakieś inne sprawy dziwne

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 14:50 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Konwersja linków nie jest żadnym problemem. W BaSIA istnieją już identyfikatory większości sygnatur dostępnych w starym SzWA i pobieranie całych jednostek, czy też tworzenie linków do nich częściowo już się odbywa. Na tę chwilę nie działa jedynie linkowanie bezpośrednio do skanów, ponieważ wymaga to pobrania identyfikatorów wszystkich skanów z SzWA, ale myślę że sukcesywnie można je aktualizować.
Bądźmy dobrej myśli.
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
skała napisał(a):
Konwersja linków nie jest żadnym problemem. W BaSIA istnieją już identyfikatory większości sygnatur dostępnych w starym SzWA i pobieranie całych jednostek, czy też tworzenie linków do nich częściowo już się odbywa. Na tę chwilę nie działa jedynie linkowanie bezpośrednio do skanów, ponieważ wymaga to pobrania identyfikatorów wszystkich skanów z SzWA, ale myślę że sukcesywnie można je aktualizować.
Bądźmy dobrej myśli.
Piotr

No właśnie - podobnej wypowiedzi spodziewałem się pisząc o nieistnieniu tysięcy genealogów z licznymi linkami do konwersji. To oczywiste, że NAC deklarował pomoc administratorom baz danych które wykorzystywały ich zasoby - z nich chyba Basia jest największa. Liczę, że i z tym zadaniem nasi administratorzy się uporają choć nie zazdroszczę im tej pracy. W każdym razie trzymam kciuki.

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 17:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
mac napisał(a):
nie jest prawdą, że nie ma technicznej możliwości zrobienia translacji linków ze starego serwisu do nowego. To bardzo proste zadanie i każdy, nawet najsłabszy serwer sobie z tym poradzi. Mając bazę danych (a NAC ją ma, skoro na żądanie takie translacje przesyła) jest to zadanie dla programisty na 2-3 godziny pracy.
skała napisał(a):
Konwersja linków nie jest żadnym problemem. W BaSIA istnieją już identyfikatory większości sygnatur dostępnych w starym SzWA i pobieranie całych jednostek, czy też tworzenie linków do nich częściowo już się odbywa. Na tę chwilę nie działa jedynie linkowanie bezpośrednio do skanów, ponieważ wymaga to pobrania identyfikatorów wszystkich skanów z SzWA, ale myślę że sukcesywnie można je aktualizować.
Macieju, Piotrze,

Jeżeli dobrze rozumiem:
- nie ma prostego algorytmu zmiany znanego linku do dokumentu w SZwA.pl -> na link do tego dokumentu w SZwA.gov.pl
- jest to wykonalne, jednak trzeba mieć (jak NAC) albo pracowicie zgromadzić 4 listy gdzie dla każdego zespołu/serii/jednostki w SZwA.pl mamy jego odpowiednik w SZwA.gov.pl.

Bo przykładowo jest tak:
Kod:
https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0#tabZespol
https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0#tabSerie
https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0#tabJednostki
https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0/1/1#tabJednostka
https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0/1/1#tabSkany
https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0/1/1/skan/medium/4tU7herNt3Ia-i1Xoweoug

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zespol/16956
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol?p_p_id=Zespol&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_Zespol_javax.portlet.action=zmienWidok&_Zespol_nameofjsp=serie&_Zespol_id_zespolu=16956
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/seria?p_p_id=Seria&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_Seria_nameofjsp=jednostki&_Seria_id_serii=65246
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/1397525
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/c8841c97cc5141dce89dbed687b53b1523adb8bd5d013688b7d1e2c5d1274370

aby przetłumaczyć trzeba mieć taką listę:
Kod:
53/1852       -> 16956   Zespół
53/1852/0/    -> 65246   Seria
53/1852/0/1/1 -> 1397525 Jednostka
nie da się tego zebrać automatycznie (NAC to ma ale raczej nie da).

Dalej można próbować (zakładając że skany są w jednostce 1:1) automatyzować zbieranie słownika dla skanów:
Kod:
4tU7herNt3Ia-i1Xowe -> c8841c97cc5141dce89dbed687b53b1523adb8bd5d013688b7d1e2c5d1274370

Całość wykonalna póki działa SZwA.pl.
Lub jeżeli mamy komplet starych linków.
Te w bazach Basi/Asia są.

Teoretycznie więc w Basia, może kiedyś, miałby szansę pojawić się zakładka z możliwością tłumaczenia podanego (zachowanego kiedyś na naszych komputerach) linku do skanu w SZwA.pl na SZwA.gov.pl.
Ograniczona oczywiście tylko do zakresie tego co zebrała Asia z SZwA.pl.
?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 19:02 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
TomekD napisał(a):
Teoretycznie więc w Basia, może kiedyś, miałby szansę pojawić się zakładka z możliwością tłumaczenia podanego (zachowanego kiedyś na naszych komputerach) linku do skanu w SZwA.pl na SZwA.gov.pl.
Ograniczona oczywiście tylko do zakresie tego co zebrała Asia z SZwA.pl.
?

Dlaczego nie! :D

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2021, 22:32 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Tomku, w profilu użytkownika w projekcie BaSIA znajdziesz pierwszą wersję tłumacza linków - dla jednostek (po zalogowaniu otwórz link http://www.basia.famula.pl/profile/link_translator ).
Sprawdziłem dla linku https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0/1/1#tabSkany oraz kilku podobnych i działa. Na dzisiaj tyle mogę zrobić.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2021, 20:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Komunikat na stronie SZwA

https://www.szukajwarchiwach.pl/search

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2021, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
DankaW napisał(a):
Komunikat na stronie SZwA
...

:(

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2021, 07:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Czy ktoś ma sposób by wśród kilkuset skanów na stronie szybko znaleźć - bez liczenia 4,8,12,itd - ten o właściwym numerze ?
Wyszukiwarka w nowym szukajwarchiwach to największa porażka jaką widziałem :(

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2021, 09:00 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Najszybszy sposób: pobrać całą jednostkę i odszukać nr w nazwach plików ;)

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2021, 10:09 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Naciśnij na trzykropek
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2021, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2007, 23:58
Posty: 167
Dzien dobry,
Nie widze tego trzy-kropka.gdzie go znalezc?
Pozdrawiam.
Barbara


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2021, 19:32 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Ja też nie widzę trzykropka, poza tym czy jest jakaś szybka metoda powiększenia obrazka (najlepiej na maksa) bez kręcenia kółkiem czy klikania na plusik?
Bo to kręcenie w porównaniu ze starym szukajem to obraz nędzy i rozpaczy a i tak maksymalne powiększenie to chyba z połowa tego co było na starym szukaju!

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2021, 06:47 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
Trzykropka nie widzę.
Sposób powiększania jest tragiczny i nieintuicyjny - działa odwrotnie niż jest to przyjęte.

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2021, 07:44 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 503
Trzykropek jest poniżej skanów i służy do wyboru strony. Zapewne nie o to chodziło Pawłowi.
Paweł zapytał czy ktoś ma sposób by wśród kilkuset skanów na stronie szybko znaleźć ten o właściwym numerze (bez liczenia 4,8,12,itd.)
Ten trzykropek tego nie rozwiązuje.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2021, 09:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Gdy się otwiera stronę ze skanami, to zanim załadują się "kafelki" czyli zmniejszone obrazki, pod nimi są ich opisy tekstowe z numerami. Jeśli zdążymy przelecieć stronę, zanim się kafelki załadują, można znaleźć szybko szukany skan. Ewentualnie można na zmianę włączać i wyłączać ładowanie obrazków w przeglądarce - najwygodniej (o ile to słowo tu pasuje) robić to wyłączanie z osobnego okna w którym otwarty jest about:config (to dotyczy Firefoxa, inne przeglądarki znam słabo). Gdy wyłączysz ładowanie obrazków, pozostanie sam wydok tych kafelków w trybie tekstowym, z numerami, ale oczywiście by później załadować oglądanie obrazka, trzeba znów włączyć łądowanie obrazków.
Por.
https://www.download.net.pl/jak-wylaczy ... ox/n/4342/

Inna metoda, może lepsza - prawym przyciskiem myszy kliknij dowolny kafelek na tej liście kafelków i przejdź do "zbadaj własności dostępności" - otworzy się fragment źródła strony na danym kafelku i tam jest jego numer ("Obraz nr XXX z jednostki....") - będziesz już wiedzieć czy szukany jest wyżej, czy niżej - i mniej więcej jak daleko :P

A wystarczyłoby, gdyby podobnie jak w starym SzwA, tekst przypisany do obrazka ukazywał się po najechaniu kursorem. Ale na to pewnie twórcy nie wpadli.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2021, 16:54 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Łukasz Bielecki napisał(a):
Inna metoda, może lepsza - prawym przyciskiem myszy kliknij dowolny kafelek na tej liście kafelków i przejdź do "zbadaj własności dostępności" - otworzy się fragment źródła strony na danym kafelku i tam jest jego numer ("Obraz nr XXX z jednostki....") - będziesz już wiedzieć czy szukany jest wyżej, czy niżej - i mniej więcej jak daleko :P

Żeby było ciekawiej, to numer w kodzie strony zawiera tylko numer skanu na podstronie - jeśli mamy więcej podstron, to na każdej liczy od nowa.

Zrobiłem proste narzędzie, które pozwala podejrzeć numery skanów - jedyna wada jest taka, że trzeba za każdym razem kliknąć w zakładkę, aby wyświetlić numery.

Instalacja w Chrome:
Klikamy w link: https://skalecki.net/szwa/scannumbers.html
Pobierze się zakładka dla przeglądarki. Teraz w przeglądarce w prawym górnym rogu klikamy trzy pionowe kropki, wybieramy "Zakładki"->"Importuj zakładki i ustawienia". Wybieramy "Plik HTML z zakładkami" i importujemy. Jeśli pasek zakładek nie jest widoczny, należy go wyświetlić skrótem Ctrl+Shift+B. Zakładkę można przenieść sobie myszką w widoczne miejsce paska zakładek, tak aby było wygodnie z niej korzystać.
Teraz jeśli będziemy przeglądać skany na szukajwarchiwach.gov.pl, wystarczy kliknąć w utworzoną zakładkę i pokażą się numery skanów.

Jeśli ktoś chce dodać ręcznie zakładkę, klikamy prawym klawiszem na pasku zakładek i wybieramy "Dodaj stronę". W adresie URL podajemy:
javascript:(function(){document.body.appendChild(document.createElement('script')).src='https://skalecki.net/szwa/scannumbers.js';})()

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2021, 06:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję Piotrze :)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2021, 11:46 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Napisałem e-mail do nowego szukaja wymieniając dwa główne problemy z funkcjonalnością. Proponuję, by pisać do nich na mejla - jak dostaną 100 e-maili z tym samym problemem, to może coś naprawią!

Dzisiaj zrobiłem sobie test i już wiem, że maksymalne powiększenie do 500% na nowym szukaju (dla mnie zwykle nieosiągalne, chyba, że wytrwam nerwowo) to POŁOWA całej wielkości obrazka jak się go pobierze na komputer. Pewnie jak testowali, to widzieli jak im to działa i nie zrobili powiększenia do 1000% :D SZOK! I tacy partacze otrzymali pewnie sporo kasy za ten ich "nowy serwis".

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2021, 13:15 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
to nie jest ich wina...
ja mam 8 GB RAM/DDR- i lata bez problemu

https://www.euro.com.pl/artykuly/wszyst ... orze.bhtml

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL