Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lis 2018, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Witam serdecznie.

Czy ktoś z szanownego grona genealogów ma doświadczenie w poszukiwaniu grobów na Cmentarzu Parafialnym we Wrześni przy ulicy Gnieźnieńskiej? To dość stary cmentarz. Zamknięto go w 1973 roku z myślą o całkowitej likwidacji w ciągu następnych 50 lat. W latach 90-tych zmieniono zdanie i ponownie zaczęto chować tam zmarłych. W 1945 zmarł we Wrześni brat mojego pradziadka:

Stanisław Kowalski (*08 kwietnia 1896, +04 lipiec 1945) data pogrzebu 08.07.1945, nr grobu: 2506.

Wydawać by się mogło, że mając tak dokładne dane zlokalizowanie tego grobu, lub chociaż daty jego likwidacji będzie dziecinnie proste. Niestety nie... Stara numeracja cmentarna jest całkowicie nieprzydatna. Nigdzie nie mogę znaleźć starego planu cmentarza, pytałem o niego w Muzeum regionalnym, oraz pobliskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM - która sprawuje "opiekę" nad cmentarzem. Sama numeracja jest już nieaktualna, ale na niektórych grobach wciąż zachowały się tabliczki z numerami (czasami czytelne, czasami nie). Niestety to nic nie daje, gdyż ta numeracja pozbawiona jest jakiejkolwiek systematyki, kolejności, chronologii, czy logiki. I tak obok grobu 2xxx będzie grób 6xxx - nie ma żadnej prawidłowości, która pomogłaby chociaż nakierować na kwaterę gdzie miałbym szukać. W muzeum regionalnym, a także od grabarza na cmentarzu usłyszałem, że całą dokumentacje ma proboszcz w parafii. Niestety proboszcz tamtejszej parafii, niejaki Mieczysław Kozłowski nie należy do osób specjalnie pomocnych. Już na etapie rozmowy telefonicznej wykazywał brak zainteresowania, a nawet pewną niechęć do pomocy. Po moich naciskach powiedział, że zlokalizowanie tego grobu wymagałoby przewertowanie kilkuset pozycji, że to praca na cały dzień, że kto ma to robić itd. Zapytany czy udostępniłby mi te akta i sam bym ich poszukał odpowiedział, że nie bardzo, że jak pan sobie to wyobraża, że Rodo srodo itd. Łaskawie podał swojego maila bym mógł mu wysłać dane które podałem powyżej. Dziś na mój widok odpowiedział tylko "niczego nie znalazłem. Przykro mi, nie pomogę Panu". Przypuszczam, że nawet palcem nie kiwnął... Grabarz na cmentarzu skwitował to tylko: "proboszcz ma straszny burdel z papierami, raczej w niczym panu nie pomoże"...

W związku z powyższym, czy:
- ktoś z was posiada stare palny cmentarza z naniesionymi numerami grobów?
- ktoś z was ma podobne doświadczenia z szukaniem tam swoich krewnych?
- znacie kogoś dobrze znającego ten cmentarz kto mógłby pomóc?
- macie jakiś pomysł jak uzyskać dostęp do akt parafialnych?
- gdzie jeszcze ewentualnie mógłbym szukać pomocy?

Ponieważ mój wuja zmarł pond 70 lat temu, a na dodatek był kawalerem, a co za tym idzie nie miał potomków, liczę się z tym, że grobu już dawno nie ma. Ja nie tyle grobu szukam co odpowiedzi. Chce wiedzieć gdzie był pochowany, a jeżeli jego grób został skopany to kiedy. We wrześni żyli jeszcze jego krewni u których mieszkał ostatnie lata życia, ale oni również nie żyją od 50 lat (ich grób znalazłem). Jest jeszcze szansa, że wuja Stanisław pochowany był w tym samym grobie co ww krewni, ale nie ma takiej informacji na tablicy nagrobnej. Czekam na informacje z muzeum :)

PS: Widok tak wielu starych, zniszczonych, od wielu wielu lat nie odwiedzanych grobów wprawił w dość smutny nastrój i tylko spotęgował uczucie przygnębienia po trzech godzinach bezowocnych poszukiwań...

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2018, 23:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Kowalski napisał(a):
Jest jeszcze szansa, że wuja Stanisław pochowany był w tym samym grobie co ww krewni, ale nie ma takiej informacji na tablicy nagrobnej. Czekam na informacje z muzeum


Niestety odpowiedź jaką otrzymałem z Muzeum Dzieci Wrzesińskich nie dała odpowiedzi na moje pytanie. Grób mojej cioci Franciszki pochowanej na tym samym cmentarzu jest inny niż ten którego poszukuje (nr pola 5 - nr grobu 6839). Co ciekawe grób jej męża Wacława pochowanego obok nie ma żadnego numeru. W rubryce gdzie powinien być numer jest napisane "grobowiec". Można to interpretować dwojako: grób Wacława ma ten sam numer co żony (6839), albo zupełnie inny, np ten którego poszukuje (2506). To nie rozwiązuje sprawy, a pozostawia pole na domysły i teorie. Jestem w punkcie wyjścia... Chciałbym dodać, że prawie 40 lat temu mój dziadek, wraz ze swoim bratem udali się do Wrześni z próbą odszukania tego grobu. Niestety niczego nie znaleźli - co jest o tyle dziwne, że w tamtych czasach grób ten na 99% musiał jeszcze istnieć. Cmentarz zamknięto w 1973 i praktycznie do końca miał się kto tym grobem opiekować. Ewentualne skopanie grobu mogło nastąpić dopiero przy ponownym otwarciu cmentarza w latach 90-tych. W związku z powyższym teza, że wuja Stanisław pochowany jest w tym samym grobie co Wacław i Franciszka wydaje się bardzo prawdopodobna. Pisząc zapytanie do muzeum w głębi serca liczyłem na otrzymanie dowodu potwierdzającego ową tezę. Jak widać droga do odkrycia tego grobu jest dłuższa i bardziej zawiła niż można by to sobie wyobrazić :wink:

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2018, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2012, 19:34
Posty: 23
Lokalizacja: Jaworzno
Witam. W tej Wrześni to jest jakaś ogólna niemoc. Ja również kontaktowałam się z Muzeum we Wrześni. Odpowiedź była mniej niż lakoniczna. Zwróciłam im uwagę, że jest błąd w udostępnionych przez nich dokumentach i nic, bez odpowiedzi. Pisałam do Cechu Rzemiosł we Wrześni z zapytaniem o spis rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku i również cisza. Wielu moich krewnych o nazwisku Sypniewski spoczywa na Starym Cmentarzu, ale nie można nigdzie otrzymać informacji kto i gdzie. Może jakaś litościwa " duszyczka" pomoże? Bardzo proszę...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2018, 21:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Nawiązałem kiedyś kontakt z gazetą Wiadomości Wrzesińskie, byli bardzo pomocni.
https://wrzesnia.info.pl/gazeta

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2018, 10:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Dziękuje za sugestie. Mogę spytać w jaki sposób okazali się pomocni? Napisałem do nich maila w którym dość szczegółowo przedstawiłem problem. Ciekaw jestem odpowiedzi. Pomyślałem sobie również, że w ostateczności można by ich poprosić o zamieszczenie ogłoszenia w ich gazecie. Kto wie, może zgłosiłby się ktoś dobrze zorientowany w tematyce tego cmentarza. Każda mała mieścina ma przecież swoich "mędrców" :wink:

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2018, 20:10 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2012, 19:34
Posty: 23
Lokalizacja: Jaworzno
Ja również serdecznie dziękuję P. Henrykowi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2018, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Mieszkam we Wrześni, mam wiele zdjęć grobów z cmentarza parafialnego. Problem polega na tym, że bodaj w 1942 r. Niemcy zrujnowali wiele grobowców i być może grobów na tym cmentarzu, tworząc jednocześnie spis pozostałych.
Spis ten jest dostępny w Muzeum. Dalej część grobów została przeniesiona na cmentarz komunalny, część została zdewastowana wskutek braku jakiejkolwiek opieki. Brak opieki i nieopłacenie miejsca może być powodem ponownego wykorzystania grobu, nawet w pewnych przypadkach przez rodzinę pochowanego, poszukującą rozpaczliwie miejsca właśnie na tym cmentarzu. Dla osób starszych położenie grobu bliskich niedaleko miejsca zamieszkania jest nader ważne. To i tak nie jest najgorzej, cmentarz funkcjonuje. Co mają powiedzieć ewangelicy, którym cmentarz we Wrześni po wojnie zlikwidowano.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2018, 17:36 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2012, 19:34
Posty: 23
Lokalizacja: Jaworzno
Dziękuję za informacje. Kontaktowałam się z Muzeum we Wrześni 17 listopada 2016 i zadałam m.in. takie pytania:
1. Czy zawartość ksiąg cmentarnych jest dostępna online?
2. Czy istnieją wcześniejsze spisy pochówków i jeśli tak, to gdzie się znajdują?
A odpowiedź wyglądała w ten sposób:
1. Zawartość nie jest dostępna online.
2. Nie ma wcześniejszego spisu pochówków.
Podpisał Szymon Adamczyk adiunkt muzealny.
Nieprawdaż że otrzymałam wyczerpującą odpowiedź?
I tak to pozostało, bo mieszkam zbyt daleko by osobiście się pojawić we Wrześni.
Może obecnie w Muzeum pracują bardziej przychylne genealogom osoby?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2018, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
A czy spis pochówków to jest to samo co spis grobów? I co oznacza określenie wcześniejszy spis pochówków?
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2018, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2012, 19:34
Posty: 23
Lokalizacja: Jaworzno
Dla mnie jest to jednoznaczne - chodziło mi o pochowanych na Starym Cmentarzu. Dla nas poszukujących dobrze byłoby gdyby wszystko można było znaleźć w " Grobonet". Niestety zindeksowany jest tylko cmentarz komunalny we Wrześni, czyli pochówki stosunkowo niedawne. Może kiedyś inny proboszcz udostępni dokumenty parafialne dla zainteresowanych? Trudności ze strony proboszczów są również w innych parafiach. O ile wiem podobnie jest w Górze koło Jarocina. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 19:51 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
W roku 2007 była dyskusja o tym cmentarzu. Zobacz tutaj: http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic. ... 5628#p5628

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
W tej dyskusji z 2007 r. jest drobna nieścisłość:

04.09.2007
Sebastian Mazurkiewicz:
"Spisujemy księgi cmentarne z okresu międzywojnia i z lat 40. i 50."

04.07.2008
Sebastian Mazurkiewicz:
"Jakby kogoś interesowało to już mamy spisane wszystkie księgi cmentarne cmentarza parafialnego na Berdychowie we Wrześni przy ul. Gnieźnieńskiej za lata 1942-1973"

04.07.2008
Ewa Rembikowska:
"A czy z wcześniejszych lat też są księgi i czy będą spisywane?"

04.07.2008
Sebastian Mazurkiewicz:
"Nie mamy innych ksiąg cmentarnych."

Na moje pytanie o wspomniane na forum przez pana Sebastiana Mazurkiewicza księgi cmentare z okresu międzywojnia nikt z muzeum nie raczył odpowiedzieć.

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2018, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Z tej dyskusji wynika tyle, że księgi cmentarne są skatalogowane i mają je w muzeum. Niestety nie udostępniają ich cyfrowych wersji - trzeba się pofatygować osobiście :)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2019, 11:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
nimsaylady55 napisał(a):
Witam. W tej Wrześni to jest jakaś ogólna niemoc


Tymi słowami można by najtrafniej opisać sytuacje jaka tam panuje :) Próbowałem kontaktować się z różnymi osobami, poprzez istniejące na facebooku profile i grupy związane z Września. W najlepszym przypadku otrzymałem krótką, lakoniczną odpowiedź w stylu "przepraszam nie pomogę". Odnoszę wrażenie że tematyka starego cmentarza parafialnego we Wrześni to jakaś tajna mistyczna wiedza dostępna jedynie dla wybranych... Czy ktoś z was był osobiście w muzeum, lub u proboszcza w parafii i na własne oczy widział ową dokumentacje, albo spisy cmentarne?

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2019, 17:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
A to notabene Muzeum.
W grudniu 2018 przeslalam dar do Muzeum Dz. Wrz. , poleconym, otrzymali 19 grudnia.
Darczynca chcial pozostac anonimowy a wiec ja zapakowalam i wyslalam.
Nie otrzymalam na rece darczyncy zadnego podziekowania ani jednego slowa, ze
otrzymali, poprostu nic.

Od ktoregos stycznia dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim jak sie dowiedzialam dzisiaj.
Nikt niestety nie potrafi, nie umie, nie kwapi sie podziekowac w zastepstwie.
Pisze to z uczuciem rozzalenia bo dary byly wyjatkowe i unikatowe, i powinny byc juz
od poczatku stycznia udostepnione dla zwiedzajacych muzeum.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2019, 10:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Pozwolę sobie odświeżyć nieco wątek o Wrzesińskim cmentarzu. Kilka dni temu Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich za pomocą facebooka udostępniło pełną listę osób pochowanych w latach 1942-45 na cmentarzu parafialnym. Nie byłem zdziwiony gdy na tej liście, pod odpowiednią datą znalazłem grób mojego wuja Stanisława. Niestety nie podano nr pola/kwatery. Owe zestawienie w zasadzie nie wnosi niczego nowego, ale daje pewne wskazówki. Kolejne numery nadawane są w kolejności w miarę chronologicznej. Zakładam, że pochówki odbywały się w podobnym rejonie cmentarza. Gdyby udało się zlokalizować któryś z grobów z tej listy dałoby to pewne wskazówki gdzie szukać grobu Stasia. Obawiam się jednak że dopóki obecny proboszcz Mieczysław Kozłowski będzie sprawował władze nad parafią, dopóty nie rozwiąże tej zagadki...

Obrazek

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL