Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 21 cze 2024, 21:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gremplowanie
PostNapisane: 15 lut 2012, 03:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Witam -
Wczoraj przypomnialo mi sie o czyms co nazywalo sie w Poznaniu gremplowanie welny.
Pamietam jak bylam dzieckiem i jeszcze pozniej zawozilo sie na ul.Maleckiego, stare, uzywane rzeczy welniane do gremplowania na koldry. Pamietam, ze byl to zaklad po schodkach w dol i takze czyscili pierze. Z tej gremplowanej welny robili piekne koldry.
Czy ktos moze wie jaki to byl proces tego gremplowania i moze ktos ma fotke tego zakladu na ul.Maleckiego ?
Czy ktos z Was takze korzystal z uslug gremplowania ? Czy byla to czysto poznanskia usluga ?
Czy wyraz gremplowanie pochodzi z niemieckiego ?

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 07:41 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2010, 15:46
Posty: 63
Lokalizacja: Chorzów
Nie tylko poznańska na śląsku też to było znane

_________________
Pozdrawiam Marek
_______________________________________________________________________________
Poszukuję: Poprawa, Rybak, Mierzchała, Kmiecik z Siemianic i okolic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2543
Lokalizacja: Mnichowo
Gręplowanie , a nie gremplowanie, pochodzi z niem. krempeln. Synonimem jest polskie słowo zgrzeblenie.
Podobnych zakładów było w Poznaniu więcej np. Na Drodze Dębińskiej koło ogródka jordanowskiego.
Operacja polegała na mechanicznym rozczesywaniu wyrobów wełnianych gręplami. Powierzchnia pracująca grępli składa się z setek drobnych, zakrzywionych drucików.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 15:58 
Online

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 654
Lokalizacja: Poznań
Haniu! oczywiście że pamiętam zakład gręplowania wełny na ulicy Małeckiego.
Ja mieszkałam do 1970 roku na ulicy Kanałowej czyli rzucić kamieniem było do tego zakładu.
Gręplowalo się nie tylko wełnę ale również wszelkie materiały wełnopodobne,koce,nie noszoną odzież z domieszką bawełny i wełny jak swetry itp.
No niestety w latach 50do 70 ubiegłego wieku nie było tak jak dzisiaj kołder na rynku,a trzeba było mieć coś do przykrycia w łóżku, a o kołdrach puchowych można było tylko pomarzyć.
Dziękuje za miłe wspomnienie lat dziecięcych.
A tak na marginesie w pobliżu gręplarni na Małeckiego była magiel ręczna ( póżniej już elektryczna).Zresztą do dnia dzisiejszego w tym samym miejscu jest jeszcze punkt maglowania.Natomiast w przeciwnym kierunku w stronę ul.Gąsiorowskich była Pani u której oddawało się Firany oraz serwety(ręcznie robione na szydełku) do tz.prężenia.Och co to były za czasy!!!

Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 16:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1415
Lokalizacja: Poznań
Może nie na temat, ale pamiętam za czasów mego dzieciństwa punkt repasacji pończoch, gdzieś w okolicach Cześnikowskiej czy Marszałkowskiej. Mieścił się w prywatnym mieszkaniu.
Nieopodal naprawiano parasole.
Tylu dawnych zawodów już nie ma ...

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 16:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
wojciech napisał(a):
Gręplowanie , a nie gremplowanie, ...


A co w tym temacie fachowcy od mody patrz poniżej.

Żródło:
http://krea-tornia.pl/2549/projektantka ... tornia-pl/

Cytuję fragment.

„ Dzisiaj proponujemy Wam poznać, przynajmniej trochę, projektantkę Agatę Koschmieder, która jest dyrektorem artystycznym Domu Mody Forget-me-Not i wykładowczynią w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Jest to osoba pełna pasji, która nigdy nie zapomina o swojej pracy!
K: W jaki sposób rozpoczęła się przygoda z projektowaniem: czy jest to zrealizowane marzenie z dzieciństwa, pomysł na życie czy też inspiracja konkretną osobą? Kiedy powstał pierwszy projekt?
Agata Koschmieder: Moja przygoda z projektowaniem zaczęła się tak dawno, że nawet nie pamiętam już kiedy. Może wtedy, jak tata przywiózł mi z DDR maleńką maszynę do szycia na baterię archaicznej firmy PIKO? Może wtedy, jak uszyłam pierwszą sukienkę dla lalki z grempliny (gremplina – materiał, HIT PRL-u lat 70-tych)?”


Ale jest też czynność

http://polskiewrzeciona.blogspot.com/20 ... tkami.html

"Gręplowanie wełny małymi szczotkami
Podobnie jak niektóre z Was, zostałam ostatnio zasypana przez koleżanki przędące przesyłkami o zawartości wełnistej. Strzyża z alpaki nie wymaga gręplowania, bo daje się rozskubać w palcach. Inaczej jest z wełną z merynosów, którą przysłała Ela. To znaczy, rozskubać by się dała, (wełna, nie Ela) ale trwałoby to bardzo, bardzo długo. Porozglądałam się trochę za odpowiednikiem tradycyjnych grępli ręcznych i znalazłam takie. Kształtem części pracującej i wyglądem są prawie identyczne jak te duże. Mają drewniane uchwyty. Udało mi się je kupić w sklepie zoologicznym położonym parę ulic ode mnie. Koszt: 26 zł para. Od wczorajszego wieczora "głaskam" tymi szczotkami wspomnianego merynosa i muszę przyznać, że idzie mi całkiem nieźle. Duża ilość wełny nieuczesanej (niczym "Myśli" St. J. Leca) po potraktowaniu szczotkami przekształca się w jeszcze większą ilość do przędzenia, co mnie bardzo cieszy"

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 17:03 
Offline

Dołączył(a): 12 lip 2008, 17:58
Posty: 6
"-jak uszyłam pierwszą sukienkę dla lalki z grempliny (gremplina – materiał, HIT PRL-u lat 70-tych)?”

A hit PRL-u to kremplina z "obca" a po polsku bistor
Pozdrawiam :D KRunowska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 20:01 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Gręplarka ręczna.
Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2012, 01:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Witam i dziekuje wszystkim za odpowiedzi na moje pytania o gremplowaniu, za informacje, fotke i wspomnienia. Te ostatnie dla mnie bardzo mile. Haniu, ciesze sie bardzo, ze pamietamy ten sam maly fyrtel Poznania :!: :) Gdybys miala kiedys okazje tam byc to zrob prosze kilka fotek, jesli nie sprawi Tobie to klopotu a takze jak juz tam bedziesz to poprosze Cie o fotke kamienicy przy u.Maleckiego 5/19, od frontu i od podworza. Tam mieszkala czesc mojej rodziny, niestety juz wymarli. Ale tylko przy okazji Haniu, specjalnie nie jedz.

Jesli chodzi o pisownie slowa gremplowanie to bledu nie popelnilam. W zalaczeniu link.

http://www.gutenberg.czyz.org/word,63295

Dla wiekszego zamieszania dodam, ze starsi poznaniacy, a moze i poza Poznaniem, mowili tak, ze slyszalo sie "grymplowanie" :lol: , taka gwara.

Najwazniejsze, ze pamietamy i wiemy o co chodzi :)

Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2012, 02:13 
Online

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 654
Lokalizacja: Poznań
Haniu!
Bardzo chętnie wykonam zdjęcia.Przy okazji "odkurzę wspomnienia"z okolicy
A tak przy okazji polecam stronę www.NORC.http://www.norc.cz/street-view/
po wpisaniu miasta czyli Poznan i ulicy Maleckiego 5 zobaczysz ten dom.
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2012, 03:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2666
Lokalizacja: Poznan
Haniu - dziekuje slicznie za link do tej stronki, nie znalam. No teraz czuje sie jak na Lazarzu :D choc tak daleko.
Z gory dziekuje pieknie za fotki, to bedzie prawdziwa frajda.
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL