Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 17:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grudzień 1970
PostNapisane: 30 gru 2009, 23:40 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2009, 12:22
Posty: 184
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grudzień1970 - wycinek wspomnień... Przyobiecałem swego czasu ,że podzielę się swoimi przeżyciami związanymi z "wydarzeniami grudniowymi". O takowych, czyli moich osobistych bezproblemowo mogę pisac,zaś o innych także związanych z tymi wydarzeniami ,- to już w "detalach"- nie. Wiążą się z tym problemy natury prawnej i obowiązjuącej bodaj jeszcze klauzuli "poufności" poruszanych spraw. Skoro tak, to moje wspominanie zacznę od sytuacji,- chwili,gdzie dowiedziałem się, iż " tow.Edward Gierek przejął władze w Warszawie". Byłem w towarzystwie "artystów estrady" na spotkaniu w lokalu kabaretowym przy ul. 3-go Maja w Katowicach. Krótko po północy zrobiło się małe zamieszanie w lokalu,bowiem w drzwiach stanęło trzech panów-niebieskich w hełmach i z długimi giwerami. Szef patrolu w randze oficera zamienił kilka zdań z kierownikiem lokalu,poczym ten wszedł na scenę i zakomunikował zebranym właśnie cytowaną wyżej wiadomosc. Na co zebrani zareagowali burzliwą owacją. Ja sobie w tym czasie beztrosko spędzałem czas na Śląsku, nie mając pojęcia, co tak właściwie w tych dniach się działo na Wybrzeżu. A tam ... także mieszkał mój najstarszy brat ze swoją rodziną. Do tego wojskowy - dowądzący bodaj jak na tamte czasy najbardziej ofensywną bazą na obrzeżach Gdańska. Rozmawiając ze mną już po wielu latach,brat opowiadał jak np. tow. sekr. KC Zenon Kliszko sugerował dowództwu, że "w razie krytycznej sytuacji mają przyzwolenie centrali" na odpalenie pocisków. "To są tylko wasze sugestie towarzyszu sekretarzu, proszę o rozkaz na pismie podpisany przez mojego przełożonego-wojskowego" ,- miał odpowiedziec brat. Zmierziła towarzysza taka reakcja brata i po chwili zaczął burczec,że kto wam tu powierzył dowódctwo, i że wasze ( brata ) dni są tu policzone. Braciszek zaś w tonie wyciszonym zdąrzył mu na koniec tej rozmowy odpowiedziec,że ma w pamięci jeszcze morze bratniej krwi z 2.wojny światowej i nowego rozlewu nie chce. Towarzysza sekretarza usunięto. Brat szcześliwie dotrwał do końca swej służby dla Ojczyzny. W ostatnich latach przed pójściem na emeryturę opracowywał strategię dostosowania struktur MW do NATO. Obiecałem ... i to co mogłem, tym się podzieliłem . Pozdrawiam -hentomal@senior

_________________
Interesują mnie nazwiska :Adamczewski i Basiński,których przodkowie pochodzili z Kujaw. Zaś osoby z poza Kujaw i noszące nazwisko Kuropatwiński
proszę o kontakt ze mną.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 96 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL