Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 11:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lis 2009, 16:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2006, 13:12
Posty: 246
Lokalizacja: Wójcin nad jeziorem Wójcińskim
Witam!

Mój dziadek był urodzonym gawędziarzem. Wieczorem wychodził przed dom, zapalał fajkę i opowiadał. Pilnym słuchaczem był jego wnuk, sześcioletni wówczas chłopczyk, który po latach przekazał te gawędy samozwańczemu historykowi w mojej skromnej osobie. Jedna z nich zainspirowana znalezieniem przez wszędobylskiego Wojtusia tzw. zbuka dotyczyła wspomnień z Chin i konsumpcji „zgniłych jaj” . Oboje zastanawialiśmy się, w jaki sposób koło roku 1900 dziadek, który niedawno wyszedł z wojska, odsłużywszy je w Berlinie w pułku gwardyjskim, mógł znaleźć się na innym kontynencie. Wyjaśnienia znaleźliśmy dwa, albo malec źle zapamiętał, albo dziadek fantazjował.

Kilka dni temu w antykwariacie wszedł mi do rąk „Pitaval wielkopolski” Stanisława Szenica. Czytam sobie historię hrabiny Kwileckiej i zeznań składanych w jej sprawie przez jednego z elewów gospodarczych. Na pytanie obrońcy: „Czy odbył pan jako ochotnik wojnę chińską?” i odpowiedź świadka” „Tak jest. Widziałem wiele.” włącza mi się dzwonek alarmowy. To przecież ten sam czas.

Teraz tylko dwa hasła wrzucone do wyszukiwarki Google. I mam trzecie możliwe wyjaśnienie dziadkowej historii. Dnia 2 grudnia 1899 roku w Chinach wybucha tzw. „powstanie bokserów”, skierowane przeciwko obywatelom krajów europejskich. Interweniował 40-tysięczny korpus regularnych wojsk sześciu państw europejskich, Japonii i USA, dowodzonych przez niemieckiego feldmarszałka Alfreda von Waldersee. W ekspedycji uczestniczyli ochotnicy z różnych pułków niemieckich. Formalny koniec powstania miał miejsce 7 września 1901.

Już teraz nie jestem taka pewna, że gawęda o „zgniłych chińskich jajach” była fantasmagorią dziadka. Co prawda, dokumentów dotyczących udziału w tej ekspedycji nie ma żadnych, ale z drugiej strony też nie ma 100% przesłanek, by fakt ten z jego życiorysu wykluczyć.



Z wątkiem dziadka -ewentualnego uczestnika ekspedycji chińskiej - łączy się historia związana z jego siostrą Marianną.
Wedle rodzinnej legendy Marianna nie wyszła za mąż, gdyż nie mogła przeboleć utraty narzeczonego, który zginął w powstaniu (w domyśle wielkopolskim). Całe życie nosiła po nim żałobę zawsze od stóp do głów spowita w czerń.
Jakoś wszyscy tę historię powtarzali a nikomu nie przyszło na myśl, by zastanowić się, ile ciotka miała lat w roku 1919. Ja policzyłam i wyszło mi, że miała wówczas 44 lata, czyli trochę późno na narzeczeństwo i na skrajne reakcje na nieszczęście. Przedtem wojny żadnej nie było. Ale - jeśli przyjąć, że dziadek pojechał do Chin wraz z kompanem, który był narzeczonym jego siostry - to sprawa zaczyna wyglądać wiarygodnie. Marianna w roku 1900 miała 25 lat.
Stwierdzić zatem muszę, że legenda o wiecznej żałobie ciotki jest prawdopodobna, o ile przyjmiemy, że jej narzeczony - nieznany z imienia i nazwiska - zginął podczas powstania, ale w Chinach.


Pozdrawiam

Ewa


Ostatnio edytowano 03 sty 2010, 13:26 przez Kolaczek54, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2009, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
W Archiwum w Poznaniu natrafiłem raz przypadkiem na akt zgonu żołnierza wywodzącego się spod Wrześni, właśnie w jakimś lazarecie w Chinach, nie pamiętam miasta. Było to też coś ok. 1900 roku. Więc nasi tam byli...

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lis 2009, 18:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
W moich licznych kontaktach genealogicznych (powiązania nazwiska Kledzik Kabaciński) cytuje taką informacje na powyższy temat ze strony
http://kledzik.pl/
Wacław Kledzik urodzony w 1878 koło Inowrocławia, syn Jana Kledzika urodzonego w Dziembowie, jako poddany cesarza niemieckiego i marynarz Kriegsmarine, był w Chinach w latach 1899 – 1900,w czasie tzw. Powstania Bokserów . Zachowały się pocztówki, pisane po polsku z Chin oraz portret jego ojca Jana, który na podstawie zdjęcia namalowany został przez Chińczyka. Przyczyny emigracji do Berlina i powrotu z emigracji szerzej opisano w .... itp

Jan Kledzik i Leokadia Kabacińska d. Kledzik okolice Kłecko i Świątniki / Gniezno

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2009, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
W WBC w "Kurierze Poznańskim" z dn.14.6.1901r. na str.3 jest taka informacja:
" W Chinach zraniony został podczs ekspedycyi w Pann-orr-czwang 27 marca Każmierz Jesionowski z Buszewa, w powiecie wągrowieckim."
Pozdrawiam.Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2010, 11:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Kolejna informacja o wojnie w Chinach (żródło: Dziennik Poznański z 6.11.1900r. str.4):
W sobotę podczas kontroli jesiennej zapytywano znowu żołnierzy, żeby się zgłaszali ci, co mają ochotę udać się do Chin. Widocznie zapał już ostygł, gdyż zgłosił się jedyny jeden ochotnik, kominiarz z św. Łazarza, służący w 10 kompanii 47 pułku piechoty.”
Pozdrawiam.Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 99 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL