Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 sty 2021, 10:55 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Proszę o pomoc i wskazówki dotyczące poszukiwań moich przodków i oczywiście ich przodków też. Wątek ten częściowo nałożył się na post pani Dominiki Rakowieckiej "Pruscy h. Leliwa i Prawdzic".
Pragnę umiejscowić moich przodków, małżeństwo: Roch Chudzyński (Chudziński) i Elżbieta Pruska. Dodam od razu, że obie formy nazwiska Chudzyński i Chudziński występują właściwie naprzemiennie, często na sąsiadujących ze sobą wpisach a incydentalnie również obie formy przez "H".

Jedynym punktem odniesienia do tych poszukiwań jest ślub ich syna Franciszka Chudzińskiego (Chudzyńskiego) z Katarzyną Jaworską (1805 r. - parafia panny młodej Graboszewo - o jej rodzicach pisałem wcześniej). Franciszek lat 24 (ur. 1781 r.) jest tam opisany jako ekonom ze wsi Zielniki, później pracował też we wsi Myszki. W zapisie jako jeden ze świadków występuje Ignacy Chudziński, brat nowożeńca. Nie wiem gdzie się urodził Franciszek. Zmarł pomiędzy 1814 a 1824 r. - być może w Pyzdrach w roku 1817 (nr 101) ale wiek tego zmarłego trochę nie pasuje:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... stka_cur=4
O wspomnianym bracie występuje właściwie jedna poza powyższą informacja (Teki Dworzaczka) a i tu brak pewności czy idzie o tę samą osobę:
46660 (Mieszkowo)
1794.9/II. (M.) N. Ignacy Chudzyński adultus z miasta Pyzdry x N. Joanna Malechowska v. adulta z par. tut. -- G. Ignacy M., M. Joachim Herstopski etc.

O rodzicach nie wiem nic. Nie mam pojęcia, z których Pruskich jest Elżbieta. Dodam, że współcześnie im występuje małżeństwo Piotra i Zofii (Kurów, parafia Grabienice), noszące identyczne nazwiska. Nie wiem czy byli w ogóle z nimi rodziną. Związki pomiędzy tymi dwoma rodzinami noszącymi te nazwiska występują również w miejscowości Zdzychowice w parafii Środa Wielkopolska - wspomniane wyżej Zielniki też w niej się znajdują. Chudzyński/Chudzińscy byli dość zróżnicowani majątkowo, na wskazują wpisy z lustracji majątków gdzie odszukać można zapis o niepiśmiennym świadku lustracji z tym nazwiskiem czy też innym, który dzierżawił ziemię jak chłop i ją własnoręcznie uprawiał.

Na podstawie Tek Dworzaczka można wyprowadzić wniosek, że większość (o ile nie wszyscy) Chudzyńskich/Chudzińskich wywodzi się od Wojciecha (męża Jadwigi Winkler), który pod koniec XVI wieku pełnił w Poznaniu funkcję "procuratora" a później pisarza grodzkiego poznańskiego. Dodam, iż został on "adoptowany" do stanu szlacheckiego poprzez jakiś związek z jednym z sędziów poznańskich. Sporo szukałem na ten temat i znalazłem dość ciekawą i zabawną informację, iż adopcja odbyła się do herbu Ostoja ale Wojciech, nie wiadomo dlaczego, posługiwał się herbem Cholewa. Oba są graficznie dość podobne a że nie zapisałem źródła tej informacji (wiedzy w tym zakresie też nie posiadam) to nie mogę stwierdzić ile w niej prawdy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cholewa_(herb_szlachecki)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostoja_(herb_szlachecki)

Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2021, 20:01 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Powyżej przytoczyłem anegdotę związaną z herbem Chudzyńskich/Chudzińskich. Poszukując Pruskich znalazłem w Tekach Dworzaczka bardzo ciekawą historię o jednym z Pruskich (nic nie wskazuje na to, że ze mną spokrewnionym):

25522 (Poznań - O.O.Reformaci)
1769. Żyd, którego ojciec był kiedyś komisarzem ks. Radziwiłła w stwie człuchow. gdy wpadł w niełaskę, uszedł syn jego do Amsterdamu, widząc ojca skaz. na karę śmierci oddał się stud. teolog. hebrajsk. odwiedzał żydów w WPolsce, tłomacząc iż już przyszedł obiecany Mesjasz. Jadąc z Pozn. do Wrześni, wstąpił do prob. kostrzyń., dziekana, a ten go zawiózł do OO. Ref. Pozn. tu krztałcił się w wierze, ochrzcz. w kat. pozn. 11/11. Jan Marcin Pruski

Nowy Pruski chrzest przeżył na co wskazuje informacja o jego zaślubinach:
8193 (Murowana Goślina)
1770.12/II. Sław. Marcin Pruski neofita z m. Chwaliszewa x Kat. Jawroska

Przypuszczam, że "Jawroska" to może być "Jaworska" (czyli nazwisko z tej samej linii mojego drzewa genealogicznego co Elżbieta Pruska).

Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2021, 13:29 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Postanowiłem się przypomnieć z moimi poszukiwaniami poprzez dodanie kilku informacji.
Jak napisałem, współcześnie do moich przodków Rocha Chudzyńskiego/Chudzińskiego i Elżbiety Pruskiej i na właściwie tym samym terenie żyło małżeństwo Piotra Chudzyńskiego/Chudzińskiego i Zofii Pruskiej. Nie wiem czy byli spokrewnieni z moim przodkami. Natomiast udało mi się zebrać o nich trochę informacji.
Zofia Pruska - urodzona przed 1738 r. była córką Antoniego Pruskiego (zabitego we Wrześni w 1737 r., pochowanego w parafii Jarząbkowo a co mogło mieć związek z wcześniejszym zabójstwem Franciszka Kurowskiego) oraz Marianny Paprockiej (córki Mikołaja i Teresy Cywińskiej). Nie wiem też czy ci Pruscy mieli coś wspólnego z Pruskimi h. Leliwa natomiast jakieś relacje między nimi występowały gdyż sprawa wraca do wspominanych (w innym wątku dotyczącym Pruskich) Zdzychowic (Teki Dworzaczka): Mikołaj, mąż Teresy Cywińskiej, córki Stanisława i Anny Noskowskiej, wraz z tą żona w r. 1715 wydzierżawił na rok część Zdzychowic od małżonków, Macieja Wyganowskiego i Katarzyny Kędzierzyńskiej.
Piotr Chudzyński/Chudziński - ślubował z Zofią Pruską w 1760 w parafii Grabienice, zamieszkiwali we wsi Kurowo. W tejże parafii rodzą im się także dzieci (1760-1766). Nie wiem czy mieszkali gdzieś później i gdzie. W parafii Grabienice umierają inni Chudzyńscy/Chudzińscy - w tym Chryzostom (1806 r., ok. 75 lat), który pozostawił po sobie sukcesję znajdującą się:
Księga grodzka Konin nr086 r.1784-1787, karta 279.
Nie mogę odszukać tej księgi w internecie choć niby jest dostępna, np. w Tekach Dworzaczka. Nie wiem czy znajdę tam coś dotyczącego moich przodków ale spróbować muszę. Mam więc pytanie czy ktoś z Państwa ma dostęp do tej księgi i w ogóle poza archiwami jest możliwy ?
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2021, 22:31 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Chudzyńscy i Pruscy
„ Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich wielkopolskich z lat 1681-1700” wydał Paweł Klint -2015r.

Zdaję sobie sprawę, że to są lata wcześniejsze, imiona podobne , ale „ lepszy rydz niż nic” W tym zakresie lat już więcej testamentów tej rodziny nie, ma

Testament Jadwigi z Pruskich wdowy po Samuelu Roli Bratuskim 93/ 1689 rok
Jadwiga +1689 roku, córka Hieronima Pruskiego i Zofii z Gądkowskich . Przed 1647 rokiem wyszła za mąż za Samuela Rolę Bratuskiego +1672/76, syna Wojciecha i Jadwigi z Mierzewskich.
Z małżeństwa tego urodziły się dzieci: Florian *1651 i Andrzej +1676 roku obaj za pewne zmarli w młodości oraz córki; Marianna -żona Aleksandra Białęskiego , Ewa – żona Krzysztofa Skarżyńskiego , Agnieszka- żona 1v Walentego Raczyńskiego. 2v. Jana Franciszka Jerzykowskiego pisarza grodzkiego kościańskiego, Zofia- żona Józefa Gorzyckiego i Katarzyna – żona Karola Chudzyńskiego *
*Karol Chudzyński syn Wojciecha i Marianny z Naramowskich żona Bratuska Katarzyna, zięć Jadwigi Pruskiej.
1689r- Anna z Chudzyńskich żona Mikołaja Kunińskiego córka Wojciecha Chudzyńskiego pisarza grodzkiego poznańskiego. Testament Anny z Kunińskich 91/1689r
1695r- Władysław Skoraszewski syn Wojciecha i Anny z Chudzińskich. Testament Stanisława Sarnowskiego 155/1695.

Testament Jana Pruskiego 28/ z około 1682 roku
Jan Pruski + około 1682roku syn Hieronima. Przed rokiem 1649 poślubił 1v Magdaleną Żółtowską + po 1670roku, a w1670/74 – 2v Jadwigę +po 1700 roku córkę Piotra Malczewskiego.
Z pierwszego małżeństwa miał synów: Wawrzyńca, Stanisława i Kazimierza, z drugiego córkę Mariannę
Marcin Pruski – syn Hieronima właściciel wsi Bonowo w powiecie kaliskim brat testora.
Jan Pruski – syn Stanisława i Anny ze Stawiskich , bratanek testora
Jadwiga Pruska +1695r , póżniej żona N. Krzyżanowskiego

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2021, 10:20 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Serdecznie dziękuję pani Mirosławo.
Publikacji tej nie znałem (przed chwilą zamówiłem w bibliotece). Informacje te są dla mnie bardzo interesujące. Mogą nieść ze sobą wzmianki dotyczące miejsc zamieszkania tych rodzin a to może mnie naprowadzić na ich trop już w XVIII wieku.
Po raz kolejny widać matrymonialne powiązania Chudzyńskich/Chudzińskich i Pruskich.
Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2021, 00:08 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dobry wieczór.

Raz jeszcze zebrałem wyniki poszukiwań i wychodzi mi rzecz dość nieoczekiwana.
Poszukiwałem dotychczas Franciszka Chudzyńskiego/Chudzińskiego s. Rocha i Elżbiety Pruskiej. Z zapisu jego ślubu wynika, iż miał brata Ignacego. Zakładałem, iż skoro dane rodziców panny młodej się potwierdzają w innych metrykach to powinny i pana młodego. Oczywiście ślub miał miejsce w parafii panny młodej. Dotychczas śladu po Rochu i Elżbiecie Pruskiej nie znalazłem.

Zacząłem natomiast przyglądać się wcześniej opisanym Piotrowi Chudzyńskiemu/Chudzińskiemu i Zofii Pruskiej. Po pierwsze w 1763 r. w Kurowie (parafia Grabienice) rodzi się im Ignacy. Po drugie w Zdzychowicach (nie raz tu wzmiankowanych, par. Środa Wielkopolska) pod sam koniec 1777 r. rodzi się Franciszek Serafin, syn tychże Piotra Chudzyńskiego i Zofii. Tak jak pisałem mój Franciszek w akcie swojego ślubu z 1805 r. określany jest jako ekonom ze wsi Zielniki w parafii Środa Wielkopolska. Wiek mniej więcej pasuje (wg aktu ślubu winien urodzić się 1781 r. ale wg zapisów dotyczących urodzenia jego dzieci, wieku mu jakoś przybywało).

Tak jak pisałem wcześniej - nie mam doświadczenia i wyczucia też w poszukiwaniach rodzin szlacheckich. Nie wiem więc czy taka pomyłka mogła zajść, biorąc także pod uwagę, że ślub miał miejsce w Graboszewie a Franciszek pochodził z parafii znajdującej się w odległości ok. 40 km.

Serdecznie proszę o wskazów i wszelkie uwagi.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2021, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Panie Leszku- na podstawie jakich akt dotarł Pan do XVIII w.?
Czy mógłby Pan przedstawić swoich przodków z bliższych pokoleń, bo za bardzo nie wiem w jakich rejonach ich szukać.
Znalazłam np.
USC Garzyn 1895/19 zgon Elżbiety Chudzińskiej ( 85 lat) z domu Krzywiak ( Marek Krzywiak x Franciszka Musielak z Pawłowic) mężem jej był Franciszek Chudziński
oraz w Żytowiecku odnotowano w 1800r Rocha Chudzińskiego z Barbarą Cichowiczową jako chrzestnych Teophili u Szymona Kubiaczyka i Katarzyny.
Na terenach ponieckich dość często są odnotowane nazwiska Chudziński jak i Pruski ( Krobia). Czy Pan już je sprawdzał?
Roch to bardzo charakterystyczne imię występujące także w mojej rodzinie.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2021, 23:25 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dobry wieczór.
Pani Mirosławo, wszystko co wiem opisałem w pierwszym poście.
Punktem wyjścia do poszukiwań jest akt ślubu z 1805 roku Franciszka Chudzińskiego (lat 24, ekonom z Zielnik) i Katarzyny Jaworskiej w parafii Graboszewo. W tym temacie poszukuję rodziców i rodziny pana młodego (w innych, które zamieściłem, rodziny panny młodej), wymienionych w akcie ślubu Rocha Chudzyńskiego/Chudzińskiego (wiem, że to ciągłe stosowanie obu nazwisk wygląda na natręctwo ale rzeczywiście były one stosowane naprzemiennie) i Elżbiety Pruskiej. Na tychże rodziców nigdzie poza tym dokumentem nie trafiłem. Nowożeniec Franciszek umiera przed 1826 rokiem (być może w 1817 roku w Pyzdrach; w pierwszym poście napisałem błędnie, że przed 1824 r.) a wdowa po nim wychodzi za mąż w 1826 roku za ekonoma Mikołaja Kucharskiego w parafii Ostrowite (Kapitularne). Z tym też rejonem (Ostrowite, Złotków, Orchowo, Wilczyn, Giewartów) związane są późniejsze dzieje ich dzieci.

Wszelkie sugestie, którymi dysponuję opisywałem, mając świadomość, że mogą sprawę zaciemnić czy od niej odstręczyć czytelników. Wiem, że tych informacji jest niewiele. Staram się wykorzystać wszelkie przesłanki, połączyć je. To chyba nic niezwykłego a całkiem normalnego, że przedstawiam wszystko co mam a nie piszę "poszukajcie mi". Zdaję sobie sprawę, że czytanie praktycznie samych dywagacji jest kiepską rozrywką tak jak i wypisywanie ich dla mnie samego. Szukam jednak i z tego powodu to robię. Biorę pod uwagę to, że być może na to ogłoszenie odpowie ktoś za kilka lat a być może w ogóle. Sprawie trzeba dać szansę.

Chętnie się podzielę informacjami dotyczącymi moich przodków, tymi nawet całkiem współczesnymi a nawet o sobie. Jestem jednak przekonany, że absolutnie nikogo nie zainteresuje to czym zajmowali się moi dziadkowie, rodzice czy nawet ja sam. Obiektywnie nuda.

Dziękuję za informacje dotyczące parafii Krobia i Żytowiecko. To jest teren, którego nie brałem dotychczas pod uwagę.

Dziękuję i pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2021, 01:06 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Panie Leszku dziękuję za podzielenie się swoimi informacjami.
ponieważ w moim badaniu DNA występują aż cztery nazwiska:
Jaworski, Pruski, Kucharski i Winkler wymienione
przez Pana w wątkach oprócz Chudzińskiego, których nie ma w moich
analizach papierowych. Jestem szczególnie zainteresowana Teresą Pruską/ Proską,
która wyszła za Stanisława Niepokojczyckiego okolice Bydgoszczy w I poł XIXw,
których śladu w metrykach bezskutecznie poszukuję.
W razie jakby Pan gdzieś spotkał (przy okazji) te osoby bardzo
proszę o kontakt.

Dziadkowie moi pochodzą z terenów ponieckich. Ponieważ są
to bardzo trudne genealogicznie tereny dopiero badanie DNA
rozświetliło mi co nieco skomplikowaną ich strukturę.
Przyczyniły się ku temu także badania DNA wykonane
przez rodzinę jak i kolegów z forum.

Mam nadzieję, że uda się Panu "metrykowo" powiązać wszystkie występujące
w pańskich analizach nazwiska.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2021, 11:59 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Tak jak napisałem na samym początku protoplastą szlacheckiej linii Chudzyńskich/Chudzińskich był Wojciech z Poznania (uchwytny pod koniec XVI w.), żonaty z Jadwigą Winkler. W metrykach z Pyzdr z przełomu XVIII/XIX w. występują Winklerowie (już szlachta), przy metrykach których pojawiają się Chudzyńscy. To dość zastanawiające bo (o ile nie jest to czysty przypadek co jest bardzo prawdopodobne) wskazywałoby na związki tych rodzin na przestrzeni 200 lat.
Zaskakująca ta zbieżność aż 4 nazwisk. Pruscy (poza Wielkopolską) występują też na terenie Kujaw, w indeksach z Izbicy Kujawskiej (są na Genetece). Kucharskich trzeba chyba wiązać z miejscowościami Kuchary Kościelne lub Borowe (chyba leżą w dwóch różnych parafiach). Jaworskich szukam z nie mniejszymi kłopotami co i tu opisywaną linię.
Na razie poprzez wyniki DNA udało mi się powiązać genealogicznie tylko nowych krewnych ze strony matki mojego ojca (linia, której tu poszukuje wywodzi się ze strony mojej mamy). Każdego dnia jednak liczę na nowe odkrycia genetyczne i genealogiczne, na każde nowe.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2021, 21:36 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Dobry wieczór ;)
Ponieważ moje pokrewieństwo z rodzinami Jaworski, Kucharski, Winkler jest niewielkie
oraz nie występuje w moim " papierowym drzewie" jak również nie występuje
nazwisko Chudziński myślę, że moje powiązanie z pańską rodziną jest od strony
mojej praprababki Apolonii Chuda z Żytowiecka.
Wyszła ona w 1873r za mąż za Wojciecha Musiała( powiązanego genetycznie z Grzegorzem Adamczakiem)

W 1876 roku urodził się tej parze syn Franciszek Musiał,
który w 1899r ożenił się z Anną Fiszer moją prababką.
Z tego związku urodziła się moja babcia Anna.

Anna Fiszer miała siostrę Teresę odnotowaną jako Pruska - wyszła za Stanisława Niepokojczyckiego
których śladu poszukuję. Myślę, że moje wyższy stopień pokrewieństwa dotyczy innych " Pruskich" :)

Nie analizowałam rodziny Chudych z Żytowiecka.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2021, 11:27 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Nazwisko Chudy występuje również wśród moich przodków w parafii Królików, w pierwszej połowie XIX w. Jedyna w pełni ustalona to Katarzyna Chudy, córka Stanisława i Franciszki, urodzona w miejscowości Grabów lub Grabowo.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2021, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Dobry Wieczór!
Problem polega na tym, że rodzina Chudych ma powiązania
z połową mieszkańców tych terenów.
Nie mam doświadczenia w poszukiwaniach genealogicznych,
ponieważ rodzice pozostawili mi oryginalne akta zgonu moich
dziadków, na których widniały wszystkie dane
moich pradziadków. Jeden dodatkowy oryginalny akt otrzymałam
od dalszej rodziny, dotyczący zgonu mojego pradziadka
Franciszka syna Wojciecha i Apolonii Chuda w ten
sposób udało mi się uzyskać dane moich prapradziadków
z interesującej mnie dzisiaj rodziny.

Moją rolą była tylko analiza poprawności zapisów
i nie sprawdzałam rodziny poza nazwiska
występujące w aktach zgonu, nie sprawdziłam też Chudych
z Żytowiecka co mam w najbliższym czasie uczynić...

W zamian zindeksowałam kilka parafii, ale to inna
" bajka" niż poszukiwanie w tym "zamęcie" konkretnych rodzin.

Pan jako pierwszy poruszył na tym forum problem powiązania
genetycznego z metrykami. Bo on istnieje, a jak na razie
była cisza tak jakby wszystkim się świetnie układało i nikt
nie miał żadnego problemu.
Doprawdy brak odwagi w wyrażaniu swoich myśli, spostrzeżeń etc.
czy też problemy o których się nie mówi?
Panu tej odwagi nie zabrakło za to bardzo dziękuję.

Jak zawsze mówił mój ojciec " co dwie głowy do myślenia, to nie jedna"
Zawsze w " kupie" rażniej. Nasi przodkowie przecież
współpracowali ze sobą, żebyśmy dzisiaj zebrali " plony",
a nie "plewy" tego o co oni z takim trudem i poświęceniem
starali się przekazać swoim potomkom.

Mam kilka wspólnych genów z Pana rodziną i jak tylko
znajdę powiązanie to z pewnością Pana poinformuję.
To jednak wymaga czasu i precyzji, żeby nie wprowadzać
zamieszania i nowych błędów.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2021, 08:49 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
To Pani starała się rozwiązać mój problem genetyczno-genealogicznie. To Pani była odważna a nie ja. Dziękuję za wskazanie kierunku poszukiwań.
Postawiłem tezę co do ewentualnego błędu w zapisach imion rodziców przodka (czyli generalnie tożsamości). Szukam genealogicznie i dochodzą kolejne wskazówki ją wspomagające. Nie doszła ani jedna ją wykluczająca. Sam jestem zaskoczony, że nie pomyślałem o tej ewentualności wcześniej. Oczywiście nie wiem czy kiedykolwiek sprawę uda się rozwiązać.
Dziękuję i pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2021, 17:41 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Dzień Dobry.
Przed 1800 rokiem osoba, którą Pan poszukuje mogła mieć inne nazwisko lub mogła być zapisana bez nazwiska.
W tym okresie szukałabym małżeństwa Rocha X x Elżbieta.
Po 1800 roku nadawano nowe nazwiska i ich syn już mógł przyjąć nowe czyli Chudziński.
Imiona są bardzo ważne, bo przecież w wielu rodzinach można zauważyć ich powtarzalność.


Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL