Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 sty 2021, 11:39 
Offline

Dołączył(a): 21 lis 2017, 09:12
Posty: 271
Dzień dobry.
Poszukuję informacji związanych z moją przodkinią Marianną Mokrzycką (żoną Józefa Jaworskiego) oraz jej z przodkami.
W 1767 r. zawiera ślub z Józefem Jaworskim w Parafii Gozdowo, mieszkają we wsi Nadarzyce a później Graboszewo. Umiera we Chwalibogowo w 1808 r. jako wdowa. Jej wiek, zapewne orientacyjny, zapisano jako 65 (zgłaszający byli służący a nie krewni) co daje ramy 1743-1808.

W Tekach Dworzaczka znajduje się następująca informacja o Mokrzyckich:
Mokrzyccy. Byli Mokrzeccy h. Ostoja na Podlasiu i na Litwie, istnieli również Mokrzeccy cz. Mokrzyccy h. Sas na terenie W. Ks. Litewskiego i Rusi Czerwonej a także na Ukrainie (Uruski). Nie wiem, czy ci, o których tu mowa, mieli z tamtymi coś wspólnego.
Andrzej, mąż Ewy Dłuskiej, która w r. 1661 kwitowała Franciszka Ciświckiego, starostę stawiszyńskiego (I. Kal. 125 s. 1232). Barbara, w r. 1681 żona Jana Bielińskiego, a 2-o v. w latach 1683-1684 Jana Radzickiego.
Antoni i Teresa, rodzice Michała Mateusza, ur. w Otocznie, ochrzcz. 13 IX 1762 r. (LB Szemborowo). Antoni i Teresa z Pstrokońskich, chyba identyczni z powyższymi, rodzice Franciszka, który w r. 1782 spisywał wzajemne dożywocie z żoną Marianną z Zarembów, córką Kazimierza i Rozalii z Żychlińskich (Kośc. 334 k. 117). Marianna wyszła w Gozdowie 20 VI 1767 r. za Józefa Jaworskiego, podstarościego (LC Gozdowo). Anna, w r. 1773 żona Stanisława Kunowskiego. "Szl." Fabian zmarł w Lubiniu 3 V 1784 r. w wieku lat 34 (LM Lubiń). Franciszek, dzierżawca plebanii w Kołaczkowicach, i Marianna, rodzice Apolonii, ochrzcz. 7 II 1785 r. (LB Kołaczkowice). Michał, administrator dóbr Węgierskie, świadkował 28 XI 1804 r. (LC Czerlejno). Michał, ekonom w Kossewie, chrzestny 31 XII 1825 r. (LB Giewartowo).


Z dzieci Antoniego i Teresy odnalazłem zapis o urodzeniu 1762 Antoniego w Parafii Szemborowo. Poprzez Antoniego Mokrzyckiego mogę powiązać moją Mariannę z jego rodzicami gdyż występuje on jako wuj ("wui") na drugim ślubie jej córki Katarzyny. Później też osoby przewijają się przy okazji ślubów i chrzcin.
Ponadto w parafii Gozdowo w 1784 r. ślubuje Agnieszka Mokrzycka ze Stanisławem Ostrowskim a jednym ze świadków jest ekonom Józef Jaworski.
Biorąc pod uwagę stosunkową rzadkość nazwiska Mokrzycki wśród szlachty wielkopolskiej to za dość prawdopodobne uznać należy, iż Teresa Mokrzycka (matka Marianny) była z domu Pstrokońska. Tyle, że Pstrokońskich zaliczyć można do wyżej usytuowanych społecznie od ekonoma Jaworskiego.

Proszę o wszelkie informacje czy też uwagi.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.

_________________
@margallus
Poszukiwani:
Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska
Casimirus Kotecki - Marianna
Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?)
Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.)
Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL