Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 lis 2020, 06:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Witam najserdeczniej,

Przede wszystkim ogromnie cieszę się, że w końcu tu jestem. Mimo, że genealogia pochłania mi wiele czasu to nie zajmuję się tym zawodowo, a raczej daje mi to poczucie połączenia przyjemności i moralnego/rodzinnego obowiązku jako dbałość o korzenie, spuściznę.

Pozwolę sobie zacząć moją obecność na forum od pytania dla mnie najistotniejszego, na które mimo wielu zmagań nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi (a kto wie, może przy okazji wywołam interesującą dysputę historyczno-genealogiczną). Rzecz tyczy się mojego bezpośredniego przodka - Casimira/Casimirusa (czyli Kazimierza) Chwieralskiego. Znane mi fakty:
Urodził się około 1693r. (ta wiedza pochodzi z adnotacji odnośnie jego wieku w roku jego śmierci).
W roku 1734 był zastępcą burmistrza miasta Dolsk.
29.01.1736r. ożenił się w Dolsku z Anną Raczkowną (chciałoby się napisać "Raczkówną", jednak wiem, że z pisownią tzw.polskich znaków bywało różnie) urodzoną 10.05.1718, zaś zmarłą 18.12.1788 w Dolsku (córką Szymona i Reginy).
Zmarł 2.09.1771r. w Dolsku.
Miał bodajże ośmioro dzieci (w tym mojego przodka bezpośredniego - Adalberta Józefa).

Największym szczęściem moich wieloletnich badań genealogicznych byłaby wiedza dotycząca tego, gdzie oraz dokładnie kiedy się urodził (w dolskich archiwach nie udało mi się znaleźć tej informacji) oraz poznać imiona jego rodziców (oraz choćby jakiekolwiek rodzeństwo). W tamtych latach nierzadko nazwisko "Chwieralski" pisano jako "Chwierala" (w przypadku kobiet np.Chwieralina lub Chwieralanka), "Chwierała", a nawet Chwirała. Udało mi się złożyć wiele gałęzi rodzin tych alternatywnie brzmiących nazwisk (gdzie niekiedy również pojawia się niezależnie brzmienie nazwiska jako "Chwieralski") i dane te sięgają nawet pierwszej połowy XVII wieku, a oprócz Dolska tyczą się takich miejscowości jak: Krotoszyn, Grodzisko, Dobrzec, Chełmce, Olesno, Kościelec, Kalisz, Kicin, Rusko.

Czy ktoś podejmie wyzwanie i pomoże? Ozłocę!:-)

Gorąco pozdrawiam i z góry dziękuję za odzew/komentarze.

Radek Chwieralski

post edytowano (wcześniej podałem omyłkowo datę śmierci ojca żony Kazimierza - teraz jest już właściwa)

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Ostatnio edytowano 05 lis 2020, 18:29 przez chwieral, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2020, 10:36 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Polecam akta miejskie. Szczególnie cenny byłby testament Kazimierza i sprawa sukcesji po nim.
https://szukajwarchiwach.pl/53/4378/0/-#tabJednostki

Niestety z powodu pandemii można jedynie zlecić archiwum kwerendę albo zamówić skany.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2020, 18:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
To prawda, że w obecnych tych trudnych dla większości czasach osobista kwarenda graniczy praktycznie z utopią.
Przy okazji: mój poprzedni przywitalny post poprawiłem względem jednej sprawy (bardzo ważnej), jako że pierwotnie podałem błędną datę śmierci Kazimierza (Casimira/Casimirusa) - teraz jest już właściwa.
Inną informacją jest to, że w latach 20-tych XVIII w. niejaki Franciszek Chwieralski był burmistrzem Dolska, a więc niejako rówieśnik "mojego" Kazimierza. Jednak nawet jako genealogowi-amatorowi nie wolno mi z czystym sumieniem zakładać, że byli rodzonymi braćmi, mimo że logika mi na to wskazuje, ponieważ wciąż nie mam najważniejszego - informacji o rodzicach Kazimierza, jak i o jego miejscu i dacie urodzenia.
Był również niejaki Stanisław Chwieralski/Chwierała (te końcówki nazwiska "ała" pochodzą historycznie z okręgu kaliskiego, więc tu wszystko się zgadza), który zmarł w 1745 r. w Dolsku (mógł to być zarówno brat Kazimierza, ale kto wie - może właśnie jego ojciec).
Niemniej jednak reasumując można mieć powody przypuszczać, że kilku Chwieralskich/Chwierałów (choćby Kazimierz, Franciszek, Stanisław) przybyło do Dolska i być może dlatego tam nie potrafię znaleźć nic o ich urodzeniu oraz rodzicach. Zatem zakładając, że nie urodził/urodzili się w Dolsku to gdzie? Tak, jak wspomniałem wielu Chwieralskich/Chwierałów/Chwierala w tych czasach (oraz do stu lat wcześniej zamieszkiwali choćby Krotoszyn, Olesno i inne w tym całym okręgu miejscowości, które wymieniłem w swej poprzedniej wypowiedzi.
Wiem także, że Chwieralscy byli w tamtych czasach płóciennikami, podobnie, jak i syn Kazimierza (Adalbert Józef), jego wnuk (Sylwester), jak i jego prawnuk, a mój praprapradziadek (Paweł) - wszyscy mieszkali z pokolenia na pokolenie w Dolsku (aż do mojego prapradziadka - Walentego, który przeniósł się do Borka Wlkp. i zapoczątkował z kolei w naszej rodzinie zawód zduna, gdyż w Dolsku płóciennictwo w drugiej połowie XIX w. zaczęło upadać).

Z nieukrywaną nadzieją wciąż czekam na jakąkolwiek pomocną dłoń, drodzy forumowicze, genealodzy.

Serdecznie pozdrawiam,

Radek Chwieralski

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 143 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL