Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pelczyński
PostNapisane: 12 sty 2021, 15:56 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2021, 14:24
Posty: 17
Dzień dobry!
Witam Państwa serdecznie. Poszukuję informacji o rodzinie Pelczyńskich (często mylono/łączono z Pełczyński). Rodzina głównie zamieszkiwała okolice Kórnika.

Także poszukuję ogólnych informacji o przodkach ale także może ktoś pomoże mi z kilkoma poszczególnymi kwestiami...

1. Pelczyńscy w Powstaniu Styczniowym

Franciszek Pelczyński (szewc, narodziny - ok 1843):

Jako 20 leni uczeń szewski aresztowany w grupie 72 ochotników przedzierajacych sie do Powstania Styczniowego na teren Kongresówki. Przebywał w wiezieniu pruskim we Wrześni i później w Cytadeli Poznańskiej.

Ignacy Pelczyński (rzeźnik, urodzony 1837):

Jako 26 letni czeladnik rzeźnicki aresztowany w grupie 72 ochotników przedzierających sie lasami do Kongresówki do Powstania Styczniowego. Po aresztowaniu więziony we Wrzesni i później w Cytadeli Poznańskiej.

Michał Pelczyński
Powstanie Styczniowe: Ur. 1839 Kórnik, zgon w Kórnik w 1923: stopień wojskowy posiadany w powstaniu: szereg., stopień wojskowy w 1923r.: ppor., liczba wykazu Sekcji Opieki Departamentu Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wojskowych: I-124


Jeśli ktoś wie gdzie mogę szukać, posiada jakieś informacje to bardzo proszę o pomoc. Z myheritage wiem, że bunt w którym brał udział Ignacy i Franciszek miał miejsce w Zielińcu k. Wrzesni 22 mar 1863.


2. Drugą kwestią jest budowanie drzewa, ponieważ utknęłam. Poszukuję aktu urodzenia Franciszka Ignacego Pelczyńskiego z ok 1754 (wg myheritage jest to wpis nr 79/1764 str 227 z parafii w Kórniku, ale niestety nie mogę znaleźć skanu, a że mieszkam w Gdańsku nie mam możliwości wybrania się do Archiwum Archidiecezji). Wg informacji z myheritage jego ojcem był Antoni Pelczyński, ale niestety nie mam dowodu w postaci żadnego z dokumentów. I szukam jakiegoś potwierdzenia, może akt zgonu? (niestety nie wiem, ktory to był rok) Albo akt ślubu? Franciszek Ignacy Pelczyński poślubił Katarzynę Paluszkiewicz (ur. 1758). Nie wiem, w którym roku, ale pierwsze dziecko (wg myheritage) urodziło się w 1787.

Kwestia Antoniego Pelczyńskiego jest też kontrowersyjna... Jak już powiedziałam nie mam potwierdzenia, że Antoni to ojciec Franciszka. Przy Antonim pojawia się adnotacja, że był stolarzem i został wyzwolony przez swojego ojca mistrza cechu Bernarda Pelca (może ktoś natknął się na jego osobę gdzieś? był mistrzem cechu stolarskiego w Kórniku).

3. I tuta kolejna kwestia...
Nazwisko. Czy ktoś wie jak powstało nazwisko Pelczyński? Czy z powodu kiedyś złego zapisu od nazwiska Pełczyński, czy może od Pelc? Pelec?

Bardzo proszę o pomoc. Wiem, że tego jest dużo... Liczę na Państwa pomoc. Ja już nie wiem, co dalej.

Pozdrawiam
Martyna Pelczyńska

_________________
Pozdrawiam,
Martyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pelczyński
PostNapisane: 12 sty 2021, 17:46 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Kórnik jest raczej daleko od granicy z zaborem carskim.ale może tu też zadziałało to, co z nazwiskami Vogt/Fogt/Fokt/Foktowicz
w południowo-wschodniej Wielkopolsce,bliżej Kalisza i Prosny,rzeki granicznej zaborów.
-Wicz jest końcówką z zaboru carskiego i wskazuje na syna człowieka o nazwisku bez tego -wicz.(car-carewicz)
W języku obecnym funkcjonuje to jako np.król-królewicz.I, bardziej żartobliwie:np.wycieczka-wycieczkowicz,wagary-wagarowicz:-)
Jeżeli mamy w naszym Gronie polonistów,jestem ciekaw ich wypowiedzi merytorycznych.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pelczyński
PostNapisane: 12 sty 2021, 17:52 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,


Myheritage – twoje szukane nazwisko prowadzi

WITRYNA RODZINNA SADOWSKICH, zarządzana przez Tomasz Porębski

skontaktuj się z tą osobą...

https://www.myheritage.pl/research?s=1& ... vents=List

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pelczyński
PostNapisane: 12 sty 2021, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2021, 14:24
Posty: 17
Jacku, to by wyjaśniało Pelc - Pelczyński, albo jak niektórzy uważają... Pelec - Pelczyński. Może ktoś jeszcze się wypowie, ale ciekawa koncepcja. Ja wiem, że w tamtych czasach nazwiska się dopiero kształtowały, więc szukam szukam...

Henry, dziękuję! Tak, jestem w stałym kontakcie z osobą zarządzająca tym drzewem. Niestety ciocia, główna dowodząca, nie ma dokumentów potwierdzających, informacje wzięła lata temu z Archiwum Archidiecezji, ale niepozowolono jej zrobić zdjęć... a ja chciałabym to potwierdzić mimo wszystko.

_________________
Pozdrawiam,
Martyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pelczyński
PostNapisane: 12 sty 2021, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Martyna odbierz pocztę.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pelczyński
PostNapisane: 12 sty 2021, 19:24 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2021, 14:24
Posty: 17
bugakg napisał(a):
Martyna odbierz pocztę.

Dzięki wielkie!!! Właśnie napisałam tam emaila :)

_________________
Pozdrawiam,
Martyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pelczyński
PostNapisane: 12 sty 2021, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 12 sty 2021, 14:24
Posty: 17
Co do Bernarda Pelca zagadka się rozwiązała... znalazłam inny dokument, spis mistrzów cechów w Kórniku. W spisie widnieje Bernard Pelczyński. Czyli... na dalszych stronach musieli po prostu pisać skrótem. Ot i cała magia :)

_________________
Pozdrawiam,
Martyna


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL