Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 22:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lis 2020, 14:36 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1020
Szanowni Państwo

Od kilku lat zajmuję się działanością genealogiczną ,ale ze względu na swoją dociekliwość od kilku lat odnajduję zapomniane księgi metrykalne i to takie ,których ani Mormoni ani archiwa nie namierzyły i to w swoich zbiorach .
Po prostu onego czasu archiwista je źle opisał i tak nawet od prze wojny są one w różnego rodzjau śmietnikach opisane przeważnie jako "różne dokumenty".

Tak jak archiwista onego czasu je opisał tak zdjęcia zrobili Mormoni i pies z kulawą nogą nigdzyich nie odnajdzie .

Są w tej grupie zapomniane parafie i zapomniane księgi .
Takich ksiąg metrykalnych są setki .Onego czasu dowiedziałem się o tym z Archiwum we Włocławku i zacząłem własnym pomysłem szukać takich ksiąg opisanych albo jako ' Różne dokumenty " Albo zupełnie innymmi nazwami albo załączone w zupełnie innych parafiach .

Na wszych stronach było kilka pojedynczych wpisów ,ale jako mało znaczących pies z kulawą nogą ich nie znajdzie .


Jako przykład dam taki: Proszę spróbować znaeżć księgi parafialne łódzkiej parafii Przerąb , ale i innych .
Lub księgę ślubów parafii Piotrków Trybunalski.


Myślę mże najwyższy czas aby takie wpisy odkrywcze ,których kilka i u was znalazłem miały jakiś specjalny dział .

Bo za kilka lat nikt tych metryk i alegat nie odnajdzie i nie odszuka .


Takich zaginionych ksiąg w Internecie jest setki .Nieznanych zupełnie .

Na genealogach pl trudno szukać parafii Przerąb do dzisiaj istniejącej .


Prosze o jakiś pomysł i jakiś zamiar bo dzielenie się tąwiedzą z pojedynczymi osobami nie ma sensu .


Sądzę ,że powinien powstać taki post trwały aby i inni mający takie odkrycia mogli je systematycznie umieszczać .
Tylko wczorejszego dnia odnalazłem takich dwie pozycje a prze 5 lat 6 takich pozycji.
Wprawdzie to parafie z całej POlski ale kiedyś wstawił taką informację na genealogah.pl ale pies z kulawą nogą jej dzisiaj nie znajdzie .A Może ktoś tej księgi szuka .?
Namawiam także innych na śledzenie i odkrywanie ksiąg zapomnianych -po prostu prze archiwistów niestosownie opisanych w fiszy i nie do odgadnięcia .
Wstawiam ten tekst na wtg gniazdo , bo poprzedni na genalogach.pl zupełnie zanikł nie zauwazony .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 14:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Już był kiedyś wątek Zagubione Metrykalia, może podłączymy tam?

viewtopic.php?f=2&t=4896

Generalnie popieram ideę, tylko może by od razu podawać konkretne informacje w stylu: w tym a tym zespole, w takim a takim archiwum, znajduje się księga bądź księga innej parafii, mylnie oznaczone itd.

Nie napisałeś konkretnie gdzie w takim razie są te księgi parafii Przerąb, które odnalazłeś.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 14:47 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1020
Pannie Łukaszu .Wymieniony temat mówi zupełnie o czymś innych o pomyłkach owszem ale różnego różnego rodzaju .Wcale nie odnalezionych ksiąg /

1. Jako pierwsze podaję księgę alegat parafii Brzeźnio łódzkiej z lat 1866 i chyba 1867 w zasobach Mormonów .

Opisanej w Parafii w Piotrkowie Trybunalskim jako tytuł:
Miscellaneous correspondence and financial records (Różne a finansowe dokumenty) 1867-1911

...cdn


......................................
namawiam pozostałych a wiem ,że mają wiele takich odkryć do podzielenia się księgami nigdy nie opisanymi.
Przy okazji wczoraj skierowałem list do indeksującej tą parafię -0 reakcji

Przy okazji tytuł :Miscellaneous correspondence and financial records to ogólne śmietnisko polskich archiwistów -jak nie wiadomo o co chodzi do śmietnika .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 15:59 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1020
Jako drugie podaję odkrycie kolegi ,ale zupełnie nie zauważone -księgi ślubów parafii Piotrków TRyb z lat 1632-1654 ukryte pod nazwą ( Tak pomylił się archiwista ) pod parafią Marzenim

Księga bardzo cenna dla tych,którzy piszą na temat pochodzenia nazwisk - w tej księdze światły ksiądz wpisał pełne imiona i nazwiska panów młodych i pełne imiona i nazwiska panien młodych ---i to od dawna ukształtowanych a był to rok 1632 i były w pełni ukształtowane i wyraźne nazwiska .

Przy okazji dla poszukiwaczy apel ,gdyby ktoś odkrył ,gdzie są pozostałe księgi ślubów tej parafii z lat 1655-1807..???? czekają na odkrycie przez odkrywcę !!!


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 16:10 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1020
Odkrycie z kilku dni wstecz .

Na kolekcji Poznań w parafii Rejowiec --pełne księgi zapomnianej i nigdzie nie wymienianej parafii łódzkiej Przerąb z lat 1725-1766 urodzenia ,śluby i zgony .

Pod tytułem :Miscellaneous documents (Różne dokumenty) 1723-1766 w Rejowcu .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 16:19 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1020
Odkrycie dzisiaj

Na stronie kolekcji Poznań parafii Rejowiec księga metrykalna parafii Rzejowice z lat 1797-1815 i to ślubu ,i chyba urodzenia .

Pod nazwą :Miscellaneous documents (Różne dokumenty) 1797-1815


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 16:22 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1020
Pod nazwą :Miscellaneous documents (Różne dokumenty) 1815-1852 na stronie Poznań Rejowiec

II księga metryk parafii Rzejowice obecnej i Przerąb z lat dalszych 1815-1852.

A pod Miscellaneous documents (Różne dokumenty) 1816-1817 śluby .

I cała parafia Rzejowice w pozostałych


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 19:32 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Ja podobnie kiedyś odnalazłem duplikaty ewangelickie ze Żnina, które znajdowały się w aktach parafii katolickiej ze Żnina pod jakąś ogólna nazwą. Obecnie w AAG wyodrębniono nowy zespół z owymi duplikatami ewangelickimi.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL