Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 paź 2023, 08:03 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2022, 00:16
Posty: 63
Czy ma ktoś doświadczenie jak odklejać zdjęcia z albumu z zachowaniem możliwości odczytania opisów na odwrocie oraz jak bezpiecznie usuwać klej(prawdopodobnie guma arabska)/karton już z odklejonej fotografii?

Pozdrawiam
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2023, 11:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 mar 2011, 16:31
Posty: 46
Dzień dobry Macieju,
Cierpliwie i rozważnie trzeba działać. Odradzam moczenie w wodzie. Sprawdza się tak zwana "relaksacja". Polega to na umieszczeniu w zamkniętym pojemniku z wodą artefaktu bez kontaktu z cieczą. Nam sprawdził się pojemnik plastikowy do placka z tacką w środku, w której nawierciłem ok. 100 otworków. Na tej tacy umieszczamy dokument i czasami trzeba czekać dzień lub więcej. W Twoim przypadku jest to możliwe jeżeli klej jest odwracalny. Tym sposobem unikniesz zniszczenia napisu np. atramentem lub pieczątki fotografa.
Życzę powodzenia. Może się uda.
Pozdrawiam
Bohdan Kaczmarek

_________________
Pozdrawiam
bokaczio
http://www.wir-ksiazwlkp.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2023, 11:12 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
Serwus, miałem mnustwo zdjęć odklejonych od albumu z resztkami kleju i papieru. Nadmiar papieru na tyłach zdjęć pousuwałem ile się dało zdzierając ze szczególną ostrożnością, warstwę kleju z gumy arabskiej usunąłem nożykiem do tapet. Klej był stary i twardy nie zostawił śladów. Po wyczyszczeniu pojawiały się czytelne pamiątkowe wpisy z datami i podpisami. Nożyk należy kierować od i po małym kawałeczku skrobać, nie z boku zdjęcia.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2024, 22:28 
Offline

Dołączył(a): 21 lip 2022, 07:04
Posty: 10
Lokalizacja: Kościan
Witaj Macieju. Osobiście resztki kartonu usuwałem nad parą. Tzn.czajnik na gaz, czekałem aż woda się zagotuje, następnie skręcałem gaz ( woda cały czas się gotuje), zdejmuję gwizdek i przykładam zdjęcie. Nie za długo, lepiej kilka krótszych zabiegów. Jak tektura zmiękła, to delikatnie nożykiem do tapet ściągałem. Z gumą arabską nie próbowałem, ale też mięknie pod wpływem pary. Mi nie przeszkadzała w odczytaniu tekstu na rewersie. Zrobiłem tak kilka zdjęć i żaden tekst ani zdjęcie, nie uległo zniszczeniu.

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2024, 21:32 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 64
Koledzy!
dzięki za cenne praktyczne wskazówki
Jerzy Kozłowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2024, 17:50 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Ja ostatnio delikatnie odrywałem z użyciem skalpela. Jeśli trzymało mocno wycinałem z albumu, następnie pozostałość karty albumowej delikatnie moczyłem wodą przy pomocy pędzelka. Schodziło bardzo dobrze. Następnie (jeśli pozostało sporo kleju na zdjęciu) zbierałem go namoczonym wacikiem kosmetycznym. Później między ręczniki papierowe, papier i między książki.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL