Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 09 maja 2024, 03:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lut 2009, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 72
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Witam serdecznie!
Mam kolejny problem, tym razem natury historycznej. Poszukuję informacji, zapisów i dokumentów na temat wsi Stary Jaromierz (Alt Hauland) w gminie Kargowa, na skraju woj. lubuskiego. Posiadam tymczasowe dokumenty świadczące o 300- letniej historii tej wsi. Wiem jednak, że ta wieś powinna by co wiele starsza, świadczy o ty ten zapis:

Stary Jaromierz - wieś, której początki sięgają wczesnego średniowiecza. W 1394 roku Jan i Mikołaj z Jaromierza ofiarowali na rzecz klasztoru w Obrze jaz "Ujściem zwany na jeziorze Orchowem". W 1580 roku stał się własnością Zofii Jaromierskiej. W XIX wieku zamieszkiwało go około 480 mieszkańców. Stary Jaromierz sygnował się herbem, który wyobrażał konia z długim zakręconym ogonem. Koń otoczony był wieńcem plecionych gałęzi. Stary Jaromierz powrócił do Polski w 1945 roku.

Tyle wspomniany zapis. Jak można go prawidłowo zinterpretować? Czy chodzi tu o wieś Stary Jaromierz czy też o Jaromierz koło Kopanicy? Wiem, że Stary Jaromierz był wsią olęderską założoną podobno w 1709 roku. W związku z tym,że nie mam w tej materii żadnego doświadczenia, to czy możliwe jest założenie osady olęderskiej w miejscu już istniejącej? Prosiłbym was o poradę, czy to możliwe? Jest to dla mnie bardzo ważna kwestia, gdyż wspólnie z panem Fabisiem, wiceburmistrzem Kargowej mamy co do tego wątpliwości.
Prosiłbym was o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL