Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 11:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1508 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 31  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lip 2015, 13:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2015, 10:33
Posty: 215
Witam.

Czy posiadacie więcej informacji na temat życia w Siekierkach Wielkich w XIX wieku? Chciałbym dowiedzieć się żeby móc samemu opisać życie w tamtych czasach.

Czy wiadomo co to było Georgenhof Domane? Nie pytam o tłumaczenie tylko o opis. Kim był właściciel tego majątku, jakimś znacznym posiadaczem ziemskim w tamtych czasach? Czy posiadał pałac lub rezydencję?

Co w ogóle wiemy o “Königliche Domäne Georgenhof” of Siekierki Wielkie?

_________________
Szukam o informacji rodzyne Kasperski - Kasperek, Kot, Bajonczak, Gorczak,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2015, 14:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1588
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego

Siekierki Małe i Wielkie pow.Środa
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/520

Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lip 2015, 15:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2015, 10:33
Posty: 215
merci
thanks
Dziejkuje

_________________
Szukam o informacji rodzyne Kasperski - Kasperek, Kot, Bajonczak, Gorczak,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2015, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1202
W latach '60 XIX w. ktoś pochodził z miejscowości Kralka.
Prawdopodobnie była to wieś/wiosna/osada w rejonie Żnina lub okolicy Pakość-Inowrocław.
Nie mogę znaleźć takiej miejscowości.
Czy Szan Forumowicze kojarzą tę nazwę? jej dokładniejsze położenie?

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2015, 10:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Krysiu,
Może znajdziesz tą miejscowość w Skorowidzach Miejscowości RP z roku 1926. Ja znalazłem tu wiele nieistniejących już miejscowości, w tym folwarków i pojedynczych gospodarstw. Nie wiem do jakiego województwa należał wtedy ten rejon, więc wklejam linki poznańskiego i pomorskiego. Gdzieś w połowie jest alfabetyczny spis miejscowości, część polsko-niemiecka, a dalej niemiecko-polska.
http://kpbc.umk.pl/dlibra/plain-content?id=38629
http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain ... t?id=29930

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2015, 16:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1202
Bardzo dziękuję, Henryku, za linki. Wielce przydatne.

Nie znajduję tam takiej nazwy. Może była to mała osada i albo zniknęła, albo została wchłonięta przez większą wieś.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2015, 10:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1588
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Dzień Dobry Krysiu,

Wg Słownika Geograficznego:

Kralka ,oraz Niedźwiady,Amsee -w majętności Skórki

W 1827 r. 4 dm., 68 mk. Skórki, urzęd. Skurki, majętność, pow. wągrowiecki (Żnin), o 4 '/a kim. na płd.-wsch. od Zernik, na płd.-zach. wybrzeżu jez. To-nowskiego, naprzeciw Wiewiórczyna, i o 2 kim. od jez. Kołdrąbskiego; par. Kołdrąb, poczta w Rogowie, st. dr. żel. w Janowcu o 7Vj kim.;
z Niedźwiadami (6 dm., 145 mk.),

Kralką (1 dm., 18 mk.), leśniczówką (1 dm., 6 mk.) i Amsee (1 dm., 20 mk.), tworzą okrąg dworski,

mający 15 dm., 350 mk. (344 kat., 6 prot.) i 1113 ha (848 roli, 49 łąk, 35 lasu); S. same miały w 1884 r. 587*63 ha (278*95 roli, 33*09 łąk, 30*88 past., 153*87 lasu, 6*82 nieuż. i 84*02 wody); cz. doch. grunt. 4181 mrk. właścicielką jest komisya kolonizacyj-na niemiecka.

Skórki
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/700

Pozdrawiam
Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2015, 21:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1202
Dzięki, Kuzynko! Jesteś wielka :)

BTW: znalazłam akt zgonu Augustyna Radtke, mego pradziadka, a ojca Stanisławy Maćkowiakowej.

pzdr.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2015, 06:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
Kralka była również w Gemeindelexikonie (1890) ale oczywiście teraz się mądrzyć to nie sztuka :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2015, 18:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1202
O, o!
Łukasz Bielecki napisał(a):
... w Gemeindelexikonie (1890) ....
zara, zara, wszystko jest ważne :)

To źródło jest gdzieś w sieci?
[próbowałam znaleźć, ale nie widzę...]

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2015, 19:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
W DJVU:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=121786

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2015, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1202
Dzięki!
I Bóg zapłać Wam obojgu.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2015, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2013, 00:47
Posty: 34
Lokalizacja: Czarna Łąka
Witam,
Odnalazłem akt zgonu mojego 3x pradziadka w Ozorkowie (parafia ewangelicko-augsburska, tam też są aktu chrztu jego dzieci). Jest w nim informacja, że urodził się w Księstwie Poznańskim, ale nie mogę zidentyfikować (odczytać) miejscowości. W akcie jest błędnie podane nazwisko panieńskie żony, powinno być Bleszyńska.
Proszę o pomoc w poszukiwaniach. Tu leży ten akt:
http://www.binczakowie.pl/dokumenty/1849Z_JG.jpg
Pozdrawiam, Sławek

_________________
Szczególnie szukam aktu urodzenia praprababki: Katarzyna Mielcarek zd. Nowakowska córka Franciszka i Marianny Jura (1842-1875, chyba Górzno?).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2015, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Odczytuję:
"w mieście Rogasen"
Może chodzi o Rogoźno?

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2015, 21:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2013, 00:47
Posty: 34
Lokalizacja: Czarna Łąka
Dzięki wielkie za tak szybką podpowiedź. Zabieram się za sprawdzanie tego tropu.
Pozdrowienia

_________________
Szczególnie szukam aktu urodzenia praprababki: Katarzyna Mielcarek zd. Nowakowska córka Franciszka i Marianny Jura (1842-1875, chyba Górzno?).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2015, 14:16 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2015, 10:21
Posty: 20
Dzień dobry,
Mam prośbę wielką, może ktoś z Państwa natknął się w swych poszukiwaniach lub po prostu ma pomysł co to może być za miejscowość - Spłomin. W akcie zgonu mojej prababci (wypis uzyskany w USC, wszystko po polsku), jest taki zapis w miejscu urodzenia. Jestem w kropce, bo nawet Google pokazuje całkowite nic, a jak nie ma w Googlu, wiadomo nie ma wcale.
Chodzi mi po głowie, że może to być przekręcone "w Spławiu". Nie bez powodu tak sobie myślę, jako że najstarsza córka mojej prababci przyszła na świat w Kobylepolu, czyli tuż obok Spławia. Proszę o radę - jakąkolwiek.
Pozdrawiam
Hania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2015, 17:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 407
Lokalizacja: Świebodzin
Hasanka napisał(a):
Dzień dobry,
Mam prośbę wielką, może ktoś z Państwa natknął się w swych poszukiwaniach lub po prostu ma pomysł co to może być za miejscowość - Spłomin. W akcie zgonu mojej prababci (wypis uzyskany w USC, wszystko po polsku), jest taki zapis w miejscu urodzenia. Jestem w kropce, bo nawet Google pokazuje całkowite nic, a jak nie ma w Googlu, wiadomo nie ma wcale.
Chodzi mi po głowie, że może to być przekręcone "w Spławiu". Nie bez powodu tak sobie myślę, jako że najstarsza córka mojej prababci przyszła na świat w Kobylepolu, czyli tuż obok Spławia. Proszę o radę - jakąkolwiek.
Pozdrawiam
Hania


Haniu, gdybyś była skłonna udostępnić forumowiczom więcej danych (np. imię i nazwisko prababci i pradziadka, gdzie pradziadkowie brali ślub), z pewnością łatwiej byłoby pomóc.
Tak na gorąco myślę, że urzędnik nie posiadający doświadczenia w czytaniu kurrentschriftu mógł odczytać "Spławie" jako "Spłomin".

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2015, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
A może Słocin w gminie Grodzisk Wlkp

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2015, 10:45 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2015, 10:21
Posty: 20
Dziękuję za sugestie.
Oczywiście z przyjemnością parę szczegółów przedłożę.
Prababcia moja Agnieszka Przybylska córka Melchiora i Michaliny, urodziła się w roku 1867 (dokładnie 11 grudnia) w miejscowości Spłomin (według aktu zgonu). Według tegoż samego aktu nazwisko panieńskie Michaliny brzmi Wrzencicka (też chyba jest to błąd, ponieważ żadna wyszukiwarka nie pokazuje istnienia takiego nazwiska, no chyba, że Michalina była ostatnią z rodu).
Jeszcze jedna niespodzianka to karta z "Kartoteki ewidencji ludności" link tutaj http://e-kartoteka.net/1000/14235/901.jpg ,
gdzie panieńskie nazwisko Agnieszki to Rzepecka (fonetycznie Wrzencicka i Rzepecka dla przygłuchego niemieckiego urzędnika mogłyby zabrzmieć podobnie... :)
Agnieszka wyszła za mąż za Marcina Andersza, daty ślubu nie znam niestety, zakładam, ze było to wlatach 1885-1890. W roku 1890 w miejscowości Kobylepole w dniu 17 listopada urodziła się najstarsza ich córka, Cecylia (przy okazji moja babcia). Kolejne dzieci: Janina, Irena i Seweryn rodziły się już w innych miejscowościach. Ostatecznie rodzina osiadła w Szamotułach, na pewno mieszkali tam w 1915 roku i później. Czy pradziadek Marcin Andersz żył wtedy jeszcze - nie wiem. Podobno zmarł, jakkolwiek to nie zabrzmi, po upadku z drzewa.
Niewiele tej mojej wiedzy,
pozdrawiam
Hania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2015, 12:10 
Offline

Dołączył(a): 13 sty 2014, 19:08
Posty: 165
bugakg napisał(a):
A może Słocin w gminie Grodzisk Wlkp



a może Słonin ? gmina Czempiń

_________________
Pozdrawiam Anna .
poszukuję akt.zgonu Antoniusz Wieczorek ur,-1780 - Głuchowo

Laurentius Wieczorek ,ur -1851-Głuchowo

Stelmaszyk -Brodnica ,Dolsk-okolice
Stempiński -Pokrzywnica ,Brzóstownia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2015, 20:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 407
Lokalizacja: Świebodzin
Hasanka napisał(a):
Dziękuję za sugestie.
Oczywiście z przyjemnością parę szczegółów przedłożę.
Prababcia moja Agnieszka Przybylska córka Melchiora i Michaliny, urodziła się w roku 1867 (dokładnie 11 grudnia) w miejscowości Spłomin (według aktu zgonu). Według tegoż samego aktu nazwisko panieńskie Michaliny brzmi Wrzencicka (też chyba jest to błąd, ponieważ żadna wyszukiwarka nie pokazuje istnienia takiego nazwiska, no chyba, że Michalina była ostatnią z rodu).
Jeszcze jedna niespodzianka to karta z "Kartoteki ewidencji ludności" link tutaj http://e-kartoteka.net/1000/14235/901.jpg ,
gdzie panieńskie nazwisko Agnieszki to Rzepecka (fonetycznie Wrzencicka i Rzepecka dla przygłuchego niemieckiego urzędnika mogłyby zabrzmieć podobnie... :)
Agnieszka wyszła za mąż za Marcina Andersza, daty ślubu nie znam niestety, zakładam, ze było to wlatach 1885-1890. W roku 1890 w miejscowości Kobylepole w dniu 17 listopada urodziła się najstarsza ich córka, Cecylia (przy okazji moja babcia). Kolejne dzieci: Janina, Irena i Seweryn rodziły się już w innych miejscowościach. Ostatecznie rodzina osiadła w Szamotułach, na pewno mieszkali tam w 1915 roku i później. Czy pradziadek Marcin Andersz żył wtedy jeszcze - nie wiem. Podobno zmarł, jakkolwiek to nie zabrzmi, po upadku z drzewa.
Niewiele tej mojej wiedzy,
pozdrawiam
Hania


Haniu!

Rodzice Agnieszki Przybylskiej pobrali się w roku 1858 w parafii Spławie:

Parafia katolicka Spławie, wpis 1 / 1858
Melchior Przybylski (22 lat) 100%
Michalina Bartkowiak (24 lat)

Jest to kolejny trop potwierdzający Twoje przypuszczenie.

Warto udać się do Archiwum Państwowego w Poznaniu, gdzie są dostępne duplikaty ksiąg metrykalnych z tej parafii - również lata 1858 i 1867:

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/3514/0/4#tabZespol

W Archiwum Państwowym, w odróżnieniu od Archiwum Archidiecezjalnego, będziesz mogła zrobić zdjęcie aktu, a to przecież jest duży bonus.
Warto byś sprawdziła też śluby USC Poznań, ponieważ do niego należało Spławie - jest szansa, że znajdziesz ślub Marcina Andersza i Agnieszki Przybylskiej.

Powodzenia

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 wrz 2015, 08:54 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2015, 10:21
Posty: 20
Drodzy moi,

po pierwsze, bardzo dziękuję za zaangażowanie w moje poszukiwania,
po wtóre, na ten akt ślubu z 1858 roku natknęłam się i owszem, speszyło mnie nieco nazwisko panieńskie Michaliny, to byłaby trzecia wersja,
po trzecie, moja intuicja, podszeptuje mi, że to Spławie to jednak jest to czego szukam, aczkolwiek nie wykluczam innych możliwości i postaram się je sprawdzić. Zacznę jednak od poszukania w parafii Spławie aktu urodzenia mojej prababci Agnieszki (znam wszak dokładną datę tego wydarzenia), może wyjaśni się przy okazji czy Michalina Bartkowiak rzeczywiście "należy do rodziny".

Gdyby komuś coś jeszcze przyszło do głowy, jestem otwarta na wszelkie sugestie...

pozdrawiam
Hania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 15:46 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, 09:36
Posty: 48
Witam. Potrzebuję pomocy w znalezieniu polskiej nazwy dla miejscowości Steinfurt,powiat Inowrocław. Czy to może być Bród Kamienny? Kartenmeister pokazuje pomiędzy Brodem Kamiennym a Glinnem Wielkim. :/ a może nie ma żadnego odpowiednika,bo wioska zniknęła? Pozdrawiam,Asia PS. Zajrzałam teraz do słownika georg.i wygląda na to,że to własnie Bród Kamienny :oops:

_________________
Poszukuję informacji o rodzinie ewangelików Kribbe (Kriep,Kripp,Kribe) oraz potomków małżeństwa Treichel (Daniel i Henrietta z d. Glimm).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 16:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Jak sama nazwa wskazuje (Stein - kamień, Furt- bród):
Steinfurt = Kamienny Bród
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XI/321

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 18:54 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, 09:36
Posty: 48
Dziękuję! :) Aśka

_________________
Poszukuję informacji o rodzinie ewangelików Kribbe (Kriep,Kripp,Kribe) oraz potomków małżeństwa Treichel (Daniel i Henrietta z d. Glimm).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2015, 14:46 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, 09:36
Posty: 48
A właściwie pytanie,czy ta miejscowość miała polską nazwę. Google pokazuje punkt w lesie. Być może to była osada? Leśniczówka? Klein Bärenbruch,Posen.... Małe Niedźwiady ? Pozdrawiam,Asia

_________________
Poszukuję informacji o rodzinie ewangelików Kribbe (Kriep,Kripp,Kribe) oraz potomków małżeństwa Treichel (Daniel i Henrietta z d. Glimm).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2015, 17:53 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
uzupełnienie...
tutaj jest wymienione:
Kreis/Powiat Inowrocław od roku 1904 jako Hohensalza
Steinfurt - dziś Bród Kamienny od Traktatu Wersalskiego
http://www.gemeindeverzeichnis.de/gem19 ... razlaw.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Gmina_Rojewo

Mieszkańców - 157 - raczej duża wioska

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2015, 06:10 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, 09:36
Posty: 48
Dzięki Henry. :) źle zredagowałam poprzednią wiadomość :/ tym razem chodziło mi o Klein Bärenbruch. Miejscowość ok 4 km od wsi Władysławowo i niedaleko Łabiszyna. Ale za powiększenie inf. o Brodzie Kamiennym-dzięki! :) pozdrawiam,Asia

_________________
Poszukuję informacji o rodzinie ewangelików Kribbe (Kriep,Kripp,Kribe) oraz potomków małżeństwa Treichel (Daniel i Henrietta z d. Glimm).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2015, 09:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Z porównania mapy Reymanna ze mapami współczesnymi wynika, że to obecnie Wielki Sosnowiec.

Potwierdzenie:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XI/93

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2015, 16:20 
Offline

Dołączył(a): 20 maja 2015, 09:36
Posty: 48
Dzięki Jurku :) dokładnie Mały Sosnowiec,część Wielkigo; w 1871 były tam 4 domy...ciekawe ile domów było ok 1840.... ;) pozdrawiam,Aśka

_________________
Poszukuję informacji o rodzinie ewangelików Kribbe (Kriep,Kripp,Kribe) oraz potomków małżeństwa Treichel (Daniel i Henrietta z d. Glimm).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2015, 18:12 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Witam. Z dokumentów z lat 20-tych XIX w. wynika, że moja pra-pra-pra... babcia urodziła się w m. Jędrzejewo i została ochrzczona w kościele w Kaźmierzu pow. Szamotuły. Zakładam, że Jędrzejewo znajdowało się na terenie tejże parafii, tym bardziej, że wśród wpisów są też inne dotyczące osób z Jędrzejewa. W aktach USC z lat późniejszych ta miejscowość już nie występuje. Najbliższe Jędrzejewo znajduje się pomiędzy Obornikami a Czarnkowem i raczej nie wchodzi w rachubę. Czy ktoś z szanownych " forumowiczów" orientuje się gdzie znajdowało się interesujące mnie Jędrzejewo?
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2015, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 143
Lokalizacja: Kościan
Witam.
W akcie zgonu mojego pradziadka Andrzeja Owczarka jako miejsce urodzenia jest podany Tyniec powiat Sierack (ur. 1896). Ktoś wie, gdzie to może być, jaka to parafia lub USC?

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Gniewkowice
PostNapisane: 21 wrz 2015, 17:41 
Offline

Dołączył(a): 06 sie 2013, 22:13
Posty: 112
Witam.
W odpisie aktu zgonu mojej babci Wiktorii Gidaszewskiej z domu Zielińska *18.07.1882r., jako miejsce urodzenia podano Gniewkowice.
Niestety tej miejsowości, poza Gniewkowicami w pow.głubczyckim, do tej pory nie odnalazłem.
Pierwsze dziecko Wiktorii i Stanisława (*22.04.1875 w Dalewie) urodziło się 08.09.1913r. w Radzewie k.Kórnika.
Czy w Wielkopolsce istniała kiedyś taka miejscowość?
Proszę o pomoc.

_________________
Pozdrawiam,
Włodzimierz

Poszukuję: Gidaszewskich z miejscowości: Racot,Słonin,Głuchowo,Dalewo i Radzewo
oraz Reymus/Reimus/Rajmus z okolic Jeżewa k.Świecia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gniewkowice
PostNapisane: 21 wrz 2015, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Ze Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego:
Gniewkowice, wś, pow. inowrocławski, 39 dymów, 390 mieszkańców, 113 ew., 277 kat., 106 analf. Siedziba komisarza obwodowego.

Z Mycielskiego:
Gniewkowice [Gniewkowitz] - parafia Tuczno, USC w miejscu.

Dziś: Gniewkówiec, pow. inowrocławski.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gniewkowice
PostNapisane: 22 wrz 2015, 08:54 
Offline

Dołączył(a): 06 sie 2013, 22:13
Posty: 112
Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
Włodzimierz Gidaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2015, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Witam

W akcie zgonu mojego dalekiego krewnego Tomasza Chłapowskiego znajduje się miejsce jego urodzenia Wulsela. Chyba dobrze odczytałam miejscowość. Niestety nie mogę odnaleźć miejscowości na mapie, brak też informacji o tym miejscu w internecie. Nie mam pojęcia gdzie szukać. Mieszkał w miejscowości Karmin czyli w wielkopolskim. Może ktoś słyszał coś o wsi Wulsela ?? Będę wdzięczna za pomoc.
http://szukajwarchiwach.pl/34/444/0/3.1 ... /#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2015, 19:30 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
To jest pewnie Wulsch - Olszewo, koło Górki Duchownej.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2015, 19:36 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 249
Może właśnie to jest Wulsch, czyli pewnie źle odczytałam. Dziękuję za podpowiedź. W końcu jakiś trop :)

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2015, 08:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sie 2015, 09:53
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Witam, chciałbym zapytać co to za miejscowość Fürstenau Kreis Witkowa. Pod tym adresem znalazłem więcej informacji na ten temat http://www.gemeindeverzeichnis.de/gem19 ... itkowo.htm ale nie wiem jak mogę ją zlokalizować na dzisiejszych mapach. Czy to obecnie część/dzielnica Witkowa? Dodam że na mapie z 1911r. nie znalazłem tej nazwy http://amzpbig.com/maps/3572_Witkowo_1911.jpg

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Godek

Poszukuję informacji o członkach rodzin: Godek, Giecewicz, Koperski, Nowicki (rejon Kostrzyn Wlkp./Iwno), Walotka, Ławicki, Grzelak, Menzel/Mencel, Karolek/Karólak, Boruszak, Ostaszewski, Bajon, Podleski, Mielcarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2015, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
Zobacz tutaj:

http://kartenmeister.com/preview/City.asp?CitNum=35564

i tutaj:

http://amzpbig.com/maps/3570_Schwarzenau_1940.jpg

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2015, 23:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sie 2015, 09:53
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję serdecznie za pomoc! :)

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Godek

Poszukuję informacji o członkach rodzin: Godek, Giecewicz, Koperski, Nowicki (rejon Kostrzyn Wlkp./Iwno), Walotka, Ławicki, Grzelak, Menzel/Mencel, Karolek/Karólak, Boruszak, Ostaszewski, Bajon, Podleski, Mielcarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2015, 15:26 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2015, 12:00
Posty: 2
Szukałem miejscowości Trocin ale przegrzebałem cały temat i widzę, że nie byłem pierwszy, tak że dziękuję i tak za pomoc bo sam bym tego nie odnalazł.

_________________
Gabiony


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2015, 14:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sie 2015, 09:53
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
może chodzi o jedną z tych miejscowości, choć dobrze byłoby zobaczyć oryginalną pisownię z dokumentu...

http://kartenmeister.com/preview/City.asp?CitNum=54144
http://kartenmeister.com/preview/City.asp?CitNum=52782
http://kartenmeister.com/preview/City.asp?CitNum=62204
http://kartenmeister.com/preview/City.asp?CitNum=30465

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Godek

Poszukuję informacji o członkach rodzin: Godek, Giecewicz, Koperski, Nowicki (rejon Kostrzyn Wlkp./Iwno), Walotka, Ławicki, Grzelak, Menzel/Mencel, Karolek/Karólak, Boruszak, Ostaszewski, Bajon, Podleski, Mielcarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2015, 19:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Witam!

Poszukuję informacji o miejscowości Wolnica / Walnica w 2 poł. XVIII w. Urodził się tam mój przodek Jan Trudziński. Interesuje mnie to, do jakiej parafii należała ta miejscowość. Być może były to okolice parafii Ostrowite Prymasowskie. Proszę o pomoc w ustaleniu lokalizacji.

Pozdrawiam,
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2015, 19:29 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2011, 11:29
Posty: 79
Witam,

może chodzi o miejscowość Wełnica. Zaraz koło Gniezna.

pozdrawiam

Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2015, 16:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Sławomir_Łubiński napisał(a):
Witam,

może chodzi o miejscowość Wełnica. Zaraz koło Gniezna.

pozdrawiam

Sławek


Dziękuję za odpowiedź. Czyli prawdopodobnie to parafia św. Michała Archanioła w Gnieźnie.

Pozdrawiam,
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2015, 17:47 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
ja znalazłem gdzie indziej Wolnica

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolnica_% ... zurskie%29

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2015, 18:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
henry napisał(a):
witam,
ja znalazłem gdzie indziej Wolnica

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolnica_% ... zurskie%29


Dzięki! Muszę sprawdzić każdą ewentualność.

Pozdrawiam,
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 19:39 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
W metrykach moich krewnych pojawia się miejscowość Kasztelany ( nazwa w księgach parafii Skoki . Gdzie to jest i czy jeszcze istnieje.Nie udało mi się odnaleźć.
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2015, 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Porównując mapę Reymann'a ze współczesnymi to Kasztelany prawdopodobnie leżały przy obecnej ul. Antoniewskiej po drugiej stronie Małej Wełny i nad tą rzeką (na płd-wsch od centrum).

Zajrzyj też tutaj:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_III/904
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_II/589

Możliwe, ze obecnie to Antoniewo-Leśniczówka.

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1508 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 31  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL