Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 05:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lip 2023, 16:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Chcę Wam opowiedzieć historię dwojga młodych Ludzi, która dotyczy mnie bezpośrednio oraz prosić o radę i pomoc w odnalezieniu pewnej Osoby.
A zatem historia dotyczy Brata mojej Mamy - Zygmunta Wyzuja – urodzonego 2 września 1921 roku w Poznaniu, syna Michała i Heleny z Gibowskich (mam wszystkie dokumenty dotyczące rodziny i przodków Zygmunta - nie szukam ich).
Obrazek
Uczęszczał do Gimnazjum nr 780 im. Karola Marcinkowskiego i był członkiem 14 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej im. Stanisława Żółkiewskiego. Po zajęciu Poznanie przez Niemców został członkiem Związku Jaszczurczego - Wydział „Zachód” (Jego nazwisko widnieje na tablicy pamiątkowej na ścianie kościoła św. Brygidy w Gdańsku, poświęconej straconym Członkom Związku Jaszczurczego). Organizacja skierowała Go do pracy wywiadowczej w Niemczech – wyjechał na roboty przymusowe.
Po wpadce został aresztowany i wyrokiem sądu z dnia 10 listopada 1942 roku skazany na karę śmierci. Został stracony 9 stycznia 1943 roku o godzinie 19:12 w więzieniu karnym (Zuchthaus) Brandenburg-Görden a 29 stycznia Jego zwłoki zostały spopielone w miejscowym krematorium. .
Dzięki staraniom Rodziny jestem w posiadaniu oryginałów dokumentów z czasu Jego pobytu na robotach, procesu oraz stracenia.

Teraz druga Osoba, która występuje w tej historii. O Niej wiem bardzo niewiele. Nazywała się Irena Preuss.
Obrazek
Sądzę, że była rówieśnicą lub może trochę młodsza od Zygmunta. W czasie gdy On przebywał w Niemczech mieszkała na narożniku ulic Białej i Niecałej w Poznaniu. I to tyle.
A teraz właściwa historia.
Niedawno wszedłem w posiadania listów, które Tych dwoje młodych Ludzi pisało do siebie w czasie wojny. Z ich treści, pełnej czułych słów wynika, że byli w sobie zakochani i jak to dziś mówimy byli parą. Ona zwraca się do niego „mój Tatuśku”, on troszczy się o Jej warunki domowe, ‘załatwia’ przez swóje kontakty węgiel dla Jej rodziny – zima 1940 i 1941 była bardzo sroga. Irena była Polką – często podkreśla to w listach do Zygmunta. Pisze „my Polacy”.

I na koniec opowieść rodzinna, którą mi przekazano.
Rodzice Zygmunta zostali wywiezieni do Generalnej Guberni do Lubartowa. Powrócili do Poznania bardzo szybo bo już 4 lutego 1945 roku. dziadek Michał był kolejarzem i ‘załatwił’ wagon do przewiezienia Rodziny i jeszcze kilkunastu innych deportowanych pracowników PKP. Dzięki archiwum PKP mam pełną historię pracy dziadka od 1920 roku do emerytury w 1960.
Latem 1945 roku moją Babkę, Helenę odwiedziła młoda kobieta maleńkim chłopczykiem. Rozmawiała z Babką ponad godzinę, została chłodno pożegnana i nigdy nie poruszano tematu tej rozmowy. Tylko sąsiadki opowiadały, że „może to był Wnuk Heleny”.
Jak w każdej historii pewnie i w tej tkwi ziarno prawdy. Chciałbym Was prosić o radę i pomoc. Zakładam, że Irena Preuss była w ciąży kiedy Zygmunt wyjechał na roboty – rok 1940. Urodziła syna. Chciałbym Go odnaleźć. Jeżeli żyje ma ponad osiemdziesiąt lat. Z tego co mi wiadomo – nie mam na to dokumentów – Irena po 1945 wyjechała do Wrocławia.
Wyzujowie mieszkali na ul. Jackowskiego 36. Zakładam, że Młodzi zwrócili na siebie uwagę w codziennej drodze do szkoły. Gimnazjum Zugmunta było męskie. Może spotkali się na obozie harcerskim. Z książek adresowych miasta Poznania wynika, że najbliżej Preussowie mieszkali na ul. Staszica 12 m. 12 – Marcin Preuss, stróż.

Będę wdzięczny za każdą informację i pomoc.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2023, 01:09 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 00:25
Posty: 86
Dobry wieczor !

Oto , co znalazlam ( ( w e - kartotece i na MyHeritage ) dot. Ireny Preuss . Wspomnial Pan o ul . Staszica 12 ...Mysle , ze to falszywy trop , gdyz Irena ( Irena

Jadwiga )zam. pod tym adresem , corka niezameznej Magdaleny ( byc moze wnuczka Marcina , stroza ) ur. 13.08 1928 r. zmarla jako 2 - miesieczne niemowle ...

Drugi trop zaprowadzil mnie rowniez do Poznania i ten wydaje sie bardziej prawdopodobny . Otoz Lina Preuss ur. 1877 r. ( Corka Jozefa i Marii Thomas - G(? )
amblisch ) urodzila 2 corki - Jadwige ( ur.1912 - zm. 1913 r. ) i IRENE . Ta ostatnia ur. 02.03 1916 w Poznaniu zmarla rowniez tam 10.10 2007 . Pochowana na cm.

Junikowskim pod nazwiskiem Irena BENN z d. Preuss we wspolnym grobie z ( przypuszczalnie synem ) Marianem BENN , ur. 08.02 1940 ( ! ) a zmarlym 12.09 2010 .

Byl on zonaty , zona nazywala sie Kruszka ( jej ojciec - ? Kruszka , matka - Stefania Debinska - ur. w r. 1900 ) ;mieli jedno dziecko ( ? Benn ) ( dane z drzewa genealogicznego - wlasc. Tomasz Benn ).
Tyle co udalo mi sie ustalic ...Moze to bedzie dla Pana poczatek wlasciwego tropu poszukiwan ...Mysle , ze warto moze skontaktowac sie z p. Tomaszem B. ; jezeli Pan zechce , to moge sie tego podjac ...
Z genealogicznymi pozdrowieniami ...Anna Maria Bacquet


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2023, 08:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Anno Mario
Super wiadomości !! Pójdę tym tropem.
Będę bardzo wdzięczny jeżeli pomożesz mi w kontakcie z p. Tomaszem

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2023, 10:32 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 00:25
Posty: 86
c.d.
Dobrze , poprosze zatem o przyslanie mi na priv. Pana adresu elektronicznego , bym mogla przekazac panu T.B. Mam nadzieje , ze otrzyma Pan wkrotce odpowiedz , czego zycze ...Pozdrowienia Anna Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2023, 12:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Anno, wysłałem PW.
Dziękuję

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2023, 16:17 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 00:25
Posty: 86
Prosba o kontakt wyslana , teraz tylko czekac na odpowiedz - bezposrednio ( mail ) lub na moja skrzynke pocztowa na My Heritage . Zobaczymy , czy to zadziala ; oby . Gdyby kontakt byl owocny , ucieszylabym sie, ze moglam pomoc ...Pozdrowienia Ania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2023, 17:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Jeszcze raz Serdecznie Ci Dziękuję !!

Odnalazłem kartę meldunkową Liny Preuss https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/d3e30a0f8e772dbc72a1374f9dce8818e8df8373aa706426a61a360de13151c1
Urodziła się w Neugut kreis Lissa, prawdopodobnie Nowa Wieś par. Śmigiel

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2023, 17:32 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2017, 19:59
Posty: 510
Pawle, Neugut w powiecie Leszno to raczej Nowa Wieś w gminie Rydzyna.
Nowa Wieś w gminie Śmigiel to byłby powiat Kościan.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2023, 07:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Grzegorzu, Nowa Wieś to tak często spotykana nazwa, że można się pogubić

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2023, 22:07 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1007
W akcie urodzenia z USC Rydzyna (nr11/1877) jest podane , że urodziła się w Rydzynie (Reisen ).

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2023, 05:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2023, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2009, 18:46
Posty: 55
Lokalizacja: Poznań
Na cmentarzu Junikowo pochowana jest Irena Preuss (1924-03-20 – 2013-10-07). W jej nekrologu, zamieszczonym w Głosie Wielkopolskim, bliscy zmarłej żegnali "kochaną Mamę, Babunię, Siostrę, Teściową i Ciocię.
W tym samym grobie pochowane są jeszcze 3 osoby - wśród nich Ferdynand Preuss (1915-06-09 – 1996-04-27). Ferdynanda można odnaleźć w kartotece mieszkańców Poznania jako syna Adama Preussa i Heleny z d. Zawitaj.
Może to jest właściwy kierunek poszukiwań.
Pozdrawiam

Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2023, 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję @Izo,
odnaleźliśmy ten grób, nawiązałem kontakt z p. Tomasze Benn, wnukiem Ireny.

p.s. niestety, Tomasz Benn okazał się nie być wnukiem TEJ Ireny

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2023, 15:16 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 00:25
Posty: 86
Pawle !

Wiec moze , pomimo zbieznosci roku zgonu wlasciwa Irena jest ta , o ktorej wspomniala Iza ( 1924 - 2007 ) a nie ta , ktora znalazlam ( 1916 - 2007 ) ...?
Wierze , ze wkrotce znajdziesz wlasciwa
odpowiedz ( tym bardziej , ze atutem jest posiadanie jej zdjecia ; moze udostepnisz je w internecie ? ) , czego tez zycze ...

Pozdrawiam
Anna Maria


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2023, 16:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Może masz rację Anno Mario, może poszedłem złym tropem.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2023, 13:52 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 619
Witam.
W przypadku braku karty meldunkowej Ireny i jej rodziny może warto uderzyć tutaj:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ser ... ria_cur=21
Może znajdzie się tutaj dane osobowe i coś jeszcze. W końcu mieszkała na ulicy Niecałej. Szkoda tylko że brak jest skanów.
Według Małej Książki Adresowej Poznania z 1946 roku przy ulicy Niecałej 3 ( narożna kamienica Marcelińska/Niecała/Biała) mieszkał wraz z żoną Heleną i synami
krawiec męski Franciszek Preuss (org. Preuhs). Może to rodzina Ireny lub całkowita zbieżność nazwisk i ulicy.
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2023, 07:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2227
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję Grzegorzu, sprawdzę. Tak się składa, że matka Ireny też samotnie wychowywałe swoje dzieci. Notabene jej prababka też.... Dziadek był mistrzem młynarskim.

@AnnaMaria
Cytuj:
Wiec moze , pomimo zbieznosci roku zgonu wlasciwa Irena jest ta , o ktorej wspomniala Iza ( 1924 - 2007 ) a nie ta , ktora znalazlam ( 1916 - 2007 ) ...?


Ten trop okazał się fałszywy. Ta Irena nazywała się Preuss po mężu. Ale Twój pierwszy trop okazuje się być prawidłowy. Co raz więcej danych na to wskazuje.

Cytuj:
Junikowskim pod nazwiskiem Irena BENN z d. Preuss we wspolnym grobie z ( przypuszczalnie synem ) Marianem BENN , ur. 08.02 1940 ( ! ) a zmarlym 12.09 2010.
Byl on zonaty , zona nazywala sie Kruszka ( jej ojciec - ? Kruszka , matka - Stefania Debinska - ur. w r. 1900 ) ;mieli jedno dziecko ( ? Benn ) ( dane z drzewa genealogicznego - wlasc. Tomasz Benn ).


Tu doszło do zbieżności nazwisk: Marian Benn ojciec Tomasza to inna osoba. Tomasz Marian Benn zmarł 23.05.2022 i jest pochowany na Miłostowie.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 136 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL