Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 20:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 kwi 2023, 11:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 160
Witam serdecznie, piszę ponieważ dobrnęłam trochę do muru :) A nuż ktoś z Państwa podrzuci mi jakąś wskazówkę, co dalej. Czy jest możliwość, że mimo zawartego ślubu, ksiądz nie zapisał go w księgach? Ślub którego szukam dotyczy osób Andrzeja Grzeczki i Marianny Brzęczki/Grzeczki (podaję 2 nazwiska, ponieważ w księgach ksiądz tę rodzinę zapisywał dwojako). Andrzej jest ze Strzyżewa Kościelnego, Marianna z Brzozogaju parafia Dębnica. Andrzej (urodzony ok 1807) miał wcześniej żonę - Antoninę Starzyńską. Antonina umiera na początku kwietnia 1847, natomiast w grudniu 1848 Andrzejowi rodzi się syn Mikołaj, z matki Marianny Brzęczki. Marianna ma siostry, starsze od siebie (Marianna rocznik 1816), obie ślubują w Dębnicy. W okolicach tej parafii też żyją, wychowują dzieci i umierają. Wszystko się dookoła tej parafii kręci. Ślubu Marianny i Andrzeja brak, zarówno w księgach jak i na poznan project. Sprawdziłam parafie: Łubowo, Dębnica, Modliszewko, Sokolniki, całe Gniezno, Strzyżewo Kościelne, Kłecko. Księgi są kompletne, nie ma luk. Marianna pojawia się raz w księgach parafii Dębnica jako urodzone dziecko, możliwe że również raz jako chrzestna dziecka któregoś ze swojego rodzeństwa w 1840r. Później pojawia się jej postać w Strzyżewie Kościelnym, tam rodzi dzieci Andrzejowi, Andrzej tam umiera. Później Marianna wychodzi za mąż drugi raz za Szymona Kubasika, jeśli mnie pamięć nie myli 1878r w USC Jastrzębowo, parafia ŚW. Michała Gniezno (kościół Strzyżewski był w tych latach jakoby nieczynny, nie udzielano tam żadnych sakramentów). I w Strzyżewie Kościelnym w końcu Marianna umiera. Gdzie się podział ten ślub? Jest to przedział czasowy półtora roku, bo między kwietniem '47 a grudniem '48. Raczej była panną w momencie ślubu z Andrzejem, bo sprawdziłam wszystkie wdowy i to nie ona.

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2023, 13:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5128
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Może trzeba szukać pod zbliżonymi nazwiskami, bo pierwszego ślubu też nie brał pod nazwiskiem Grzeczka.

Parafia katolicka Gniezno - par. św. Piotra, wpis 13 / 1832

Andreas Grzesczynski (25 lat)
Antonina Starzyńska (19 lat)
ojciec: Blasius , matka: Apollonia


Gniezno (par. rzymskokatolicka) - akt małżeństwa, rok 1832 , Księga zaślubionych

Andreas Grzeszczyński (25 lat)

Antonina Starzyńska (19 lat) , rodzice: Blasius Starzyński , Apolonia ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Adalbertus Gniewan - świadek
Thomas Wilkosz - świadek
Valentinus Michałowicz - świadek

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 5c321c_mid

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2023, 14:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 160
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,
Może trzeba szukać pod zbliżonymi nazwiskami, bo pierwszego ślubu też nie brał pod nazwiskiem Grzeczka.

Parafia katolicka Gniezno - par. św. Piotra, wpis 13 / 1832

Andreas Grzesczynski (25 lat)
Antonina Starzyńska (19 lat)
ojciec: Blasius , matka: Apollonia


Gniezno (par. rzymskokatolicka) - akt małżeństwa, rok 1832 , Księga zaślubionych

Andreas Grzeszczyński (25 lat)

Antonina Starzyńska (19 lat) , rodzice: Blasius Starzyński , Apolonia ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Adalbertus Gniewan - świadek
Thomas Wilkosz - świadek
Valentinus Michałowicz - świadek

https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 5c321c_mid


Wiem wiem, szukałam pod rozmaitymi kombinacjami, nie ma nic co by pasowało.

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2023, 20:24 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 1008
Może nie wpisane do duplikatu?
Może całkiem nie wpisane do księgi?
Spotyka się przecież wpisy na marginesach lub wciśnięte pomiędzy innymi.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2023, 08:52 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Tak z ciekawości można gdzieś zdalnie dotrzeć do aktów z całego Strzyżewa Kościelnego? Bo to co mam, to tylko kopie (z dziurami) z tej parafii w dodatku nieobejmujące Strzyżewa Kościelnego. Stąd też sam nic nie znalazłem. Z ograniczonego doświadczenia, to wariacje pojawiały się nie tylko w nazwiskach, ale czasem też błędy w imionach - osobiście przejrzałbym ręcznie akty ślubów ze Strzyżewa (całego, przeważnie wdowcy chyba brali ślub we własnej parafii, kawalerowie w parafii panny młodej) w przedziale 1847-1848. Dębnica oczywiście nie jest wykluczona.

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2023, 09:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 160
Poika napisał(a):
Tak z ciekawości można gdzieś zdalnie dotrzeć do aktów z całego Strzyżewa Kościelnego? Bo to co mam, to tylko kopie (z dziurami) z tej parafii w dodatku nieobejmujące Strzyżewa Kościelnego. Stąd też sam nic nie znalazłem. Z ograniczonego doświadczenia, to wariacje pojawiały się nie tylko w nazwiskach, ale czasem też błędy w imionach - osobiście przejrzałbym ręcznie akty ślubów ze Strzyżewa (całego, przeważnie wdowcy chyba brali ślub we własnej parafii, kawalerowie w parafii panny młodej) w przedziale 1847-1848. Dębnica oczywiście nie jest wykluczona.

Pozdrawiam,

Piotr

Ogółem to zauważyłam, że księża w tej parafii nierzadko wpisywali osoby z błędami. Jak zmarła moja praprababcia, to zamiast jej rodziców, ksiądz wpisał jej teściów :| Ogólnie zdalnie można zdobyć księgi od p. Worwąga, ale małżeństwa i zgony z lat mniej więcej 1828 - 1862 to wtóropisy, które nie obejmują 80% społeczeństwa. Całość znajduje się w pierwopisach, a te są w archiwum archidiecezjalnym w Gnieźnie. Z tego co się orientowałam AP Poznań i AP Gniezno pierwopisów tych ksiąg nie mają, tylko AAG. Jeśli kogoś prosimy o pomoc w szukaniu (komuś zlecamy) warto zaznaczyć, że mają to być pierwopisy, bo zazwyczaj szukane jest we wtóropisach, a tam mało co jest

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2023, 09:11 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 299
Witajcie,
czy śluby w Strzyżewie Kościelnym i Dębnicy były sprawdzane w pierwopisach ksiąg metrykalnych, czy w kopiach?

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2023, 16:53 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Księgi ze Strzyżewa były indeksowane z ksiąg oryginalnych.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2023, 18:03 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 299
To jeszcze pytanie z jakich ksiąg były indeksy z Dębnicy.
Poza tym, w Dziadkówku (parafia Lubcz) mieszkało małżeństwo Grzeczka - Andrzej i Marianna Rajewska.
Było to później, bo ok. 1888 r., ale może wcześniej też ich przodkowie tam gospodarowali.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2023, 18:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3727
No niestety istnieje pewna ciemna liczba ślubów niewątpliwie zawartych, a jednak nie dających się odnaleźć nawet w sytuacji, kiedy nie ma typowych luk w metrykaliach i nie da się też dopasować żadnego zapisu z błędami. Chyba faktycznie czasami księża zapominali o zarejestrowaniu zdarzeń. Przez 30 lat zebrałem już takich brakujących zapisów niemałą kolekcję. Szacuję ich liczbę na 0.5 -1% nawet w okresie przed 1874.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2023, 20:00 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 452
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Łukasz Bielecki napisał(a):
Chyba faktycznie czasami księża zapominali o zarejestrowaniu zdarzeń.

Parafia Grzymiszew.
rok 1814
- aktów urodzeń zapisanych opisowo po polsku: 37
- aktów urodzeń po łacinie: 73!
rok 1815:
- pol. - tylko 19
- łac. - 54
rok 1816:
- pol. - 30
- łac. - 74!
rok 1817:
pol. - 80
łac. - 85
rok 1818:
pol. - 80
łac. - 83
Do tego w obu wersjach spotkać można kilka aktów z różnym nazwiskiem ojca. W aktach po polsku zwykle nieślubne dziecko ma w skorowidzu nazwisko zgłaszającego, który z kolei w akcie po łacinie bywa chrzestnym. Zauważyłem też, że kilka aktów po łacinie miało dopisek na boku mortuus - i tych aktów nie było już po polsku!

A co do Strzyżewa Kościelnego, to ja z kolei utknąłem na ślubie:
Parafia katolicka Strzyżewo Kościelne, wpis 22 / 1840
Andreas Marciniak (26 lat)
Marianna Wawrzyńska (25 lat)
ojciec: Joseph Wawrzyński

Mam komplet rodziców z aktów zgonów, ale do tyłu i na boki nic nie mogę znaleźć.

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2023, 17:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 160
Theofilos napisał(a):
To jeszcze pytanie z jakich ksiąg były indeksy z Dębnicy.
Poza tym, w Dziadkówku (parafia Lubcz) mieszkało małżeństwo Grzeczka - Andrzej i Marianna Rajewska.
Było to później, bo ok. 1888 r., ale może wcześniej też ich przodkowie tam gospodarowali.

Andrzej ten to syn tego Andrzeja, którego ślubu szukam :)

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2023, 20:16 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 299
Jeżeli więc indeksy z Dębnicy były z pierwopisów,
to albo faktycznie ksiądz nie wpisał ślubu w jakiejś parafii,
albo oboje żyli w konkubinacie, a oficjalnie twierdzili, że ślub wzięli gdzieś tam,
albo zawarli związek małżeński w jakiejś parafii, gdzie zaginęły księgi z tego okresu.
Brakuje więc tylko formalnego potwierdzenia, że byli małżeństwem, bo umiejscowić ich w drzewie i znaleźć powiązania rodzinne można.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2023, 21:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 160
Theofilos napisał(a):
Jeżeli więc indeksy z Dębnicy były z pierwopisów,
to albo faktycznie ksiądz nie wpisał ślubu w jakiejś parafii,
albo oboje żyli w konkubinacie, a oficjalnie twierdzili, że ślub wzięli gdzieś tam,
albo zawarli związek małżeński w jakiejś parafii, gdzie zaginęły księgi z tego okresu.
Brakuje więc tylko formalnego potwierdzenia, że byli małżeństwem, bo umiejscowić ich w drzewie i znaleźć powiązania rodzinne można.

Tak, to tylko taka kropka nad "i", niedosyt :)

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL