Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 sty 2021, 21:40 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2019, 13:02
Posty: 18
Dzień dobry,
potrzebuję pomocy w wyjaśnieniu pewnego tematu, z którym nie potrafię sobie poradzić, a mianowicie...odnalazłam przodka bezpośredniego w 7 pokoleniu - Wojciech Puchalski ur.1784r, zm.1842 w Kościelnej Wsi. Jego małżonką była Jadwiga Nowak ur.1784r (córka Józefa, matki nie potrafię zidentyfikować). Bratem Jadwigi był Maciej Nowak ur.1790r w Kościelnej Wsi. W wyszukiwarce BASIA odnalazłam kilka aktów, które potwierdzają te informację, ale w czasie tych poszukiwań znalazłam dokumenty, w których Maciej i Jadwiga figurują pod nazwiskiem Kurasz? Czy jest to możliwe? Według mnie wszystko wskazuje na to, że to są te same osoby, ale im dłużej to drążę tym mam większe wątpliwości.
Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc w rozwiązaniu tej zagadki byłabym wdzięczna.
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2021, 15:40 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Agnieszka78 napisał(a):
Dzień dobry,
potrzebuję pomocy w wyjaśnieniu pewnego tematu, z którym nie potrafię sobie poradzić, a mianowicie...odnalazłam przodka bezpośredniego w 7 pokoleniu - Wojciech Puchalski ur.1784r, zm.1842 w Kościelnej Wsi. Jego małżonką była Jadwiga Nowak ur.1784r (córka Józefa, matki nie potrafię zidentyfikować). Bratem Jadwigi był Maciej Nowak ur.1790r w Kościelnej Wsi. W wyszukiwarce BASIA odnalazłam kilka aktów, które potwierdzają te informację, ale w czasie tych poszukiwań znalazłam dokumenty, w których Maciej i Jadwiga figurują pod nazwiskiem Kurasz? Czy jest to możliwe? Według mnie wszystko wskazuje na to, że to są te same osoby, ale im dłużej to drążę tym mam większe wątpliwości.
Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc w rozwiązaniu tej zagadki byłabym wdzięczna.
Pozdrawiam
Agnieszka

Witam.

Agnieszko, wygląda na to, że Kurasz/Nowak to ta sama osoba.
Świadczą o tym zapisy w różnych aktach, które dotyczą nazwiska Kurasz/Nowak, lub w których osoby te występują w roli świadków, chrzestnych- wiek, adres (nr domu), status, te same powtarzające się osoby wpisywane jako os. towarzyszące, zapis rodziców przy ślubie Heleny.
Z jakiegoś powodu Helena, Jadwiga i Maciej byli zapisywani raz jako Kurasz, a raz jako Nowak, ojciec Józef również naprzemiennie był zapisany.
Może Kunegunda była z d. Nowak, lub Józef był urodzony Nowak, a Kunegunda z d. Kurasz.
Akt małżeństwa Józefa i Kunegundy być może dałby pewność. 

BaSIA.

Kościelna Wieś 19.VI.1818, wpis 5.
Urodz- Jan Chrzciciel, rodz- Paweł Madeyczyk, Helena Kurasz.
Jednym z chrzestnych jest Wojciech Puchalski lat 34, szwagier.
skan 4-
https://szukajwarchiwach.pl/53/3659/0/- ... /#tabSkany

I drugie dziecko tej pary- Kościelna Wieś, 18.VIII.1822, wpis 34.
ur- Rozalia, rodz- Paweł Madeyczyk, Helena Nowak.
skan 13-
https://szukajwarchiwach.pl/53/3659/0/- ... /#tabSkany

PoznanProject.

Kościelna Wieś, wpis D-18/1814.
Paweł Madeyczyk lat 25, matka Agnieszka.
Helena Kurasiówna lat 27, rodz- Józef Kuraś, Kunegunda.
Akt w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku.

BaSIA.

W akcie poniżej wpisani są rodzice Wojciecha:

Dobrzec, akt małż. 20.II.1819.
Hiacynt Puchalski lat 25, rodz- Kazimierz Puchalski, Marianna Markiewicz, nie żyją.
Julianna Wróblewska lat 17, rodz- Karol Wróblewski, Rozalia Kupczak.
Świadek- Wojciech Puchalski lat 35, brat pana młodego z Kościelnej Wsi.
skan 6-
https://szukajwarchiwach.pl/53/3623/0/- ... /#tabSkany

I jeszcze to:

Kościelna Wieś, 28.II.1820, wpis 3, akt zg.
zm. Józef Nowak lat 70.
zgłosili- Maciej Nowak lat 30 syn, Wojciech Puchalski lat 36 zięć.
skan 3 i 4-
https://szukajwarchiwach.pl/53/3659/0/- ... /#tabSkany

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2021, 18:29 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2019, 13:02
Posty: 18
Gosia53 serdecznie dziękuję za pomoc. Nie mogłam rozwikłać tej zagadki choć podobnie jak Pani zakładałam, że to jest to samo nazwisko. Teraz gdy ktoś mi to potwierdził jestem o tym przekonana tym bardziej dziękuję serdecznie za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2021, 19:00 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Jako, że też mam przodków z tej parafii, to zauważyłem, dużo osób miało tam podwójne (a nawet potrójne nazwiska). Dotyczyło to również całej Wielkopolski. Często wynikało to z wżenienia się chłopaka w gospodarstwo teścia i przyjęcia nazwiska żony (czyli teścia). I taki ktoś używał przeważnie obu nazwisk (tj. po ojcu i po teściu). W następnym pokoleniu było to już jedno nazwisko (przeważnie teścia ). Dzięki temu nazwy gospodarstw kmiecych pozostawały przez długi czas niezmienne, bo niezależnie czy było potomstwo męskie czy żeńskie, to nazwisko było to samo. Zwłaszcza było tak w sąsiednim Dobrzecu.
Na poznan-project.pl występuje akt 19/1851 z par. Dobrzec , gdzie panna ma nazwisko Kurasz vel Nowak.
Robiłem niedawno indeksację tej parafii dla Poznan-Project i wszystkie informacje, które były w aktach wpisywałem w tabelki. Ksiądz niezgodnie z ówczesnym prawem wpisywał do duplikatów cywilnych tylko imiona rodziców żyjących w dniu ślubu i dlatego brakuje imion.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2021, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2019, 13:02
Posty: 18
Janusz59 dziękuję za cenne informacje. Właśnie w Kościelnej Wsi udało mi się (póki co) zidentyfikować najstarszych moich przodków. I o ile udało mi się wstępnie zidentyfikować rodziców mojego 6xpradziadka Wojciecha Puchalskiego (1784-1844) to mam problem z rodzicami jego żony Jadwigi Nowak/Kurasz (1784-1844). Jej ojcem był z pewnością Józef Nowak (1750-1820), ale matka jest zagadką. Dzięki uprzejmości Gosi53 i Pana dowiedziałam się o podwójnych, a nawet potrójnych nazwiskach, a to ważny trop. Dziękuję serdecznie za podpowiedź.
Mam pytanie czy skany mormońskie które są w Pana posiadaniu mogłyby ułatwić mi poszukiwania? Nigdy nie miałam do czynienia z taką dokumentacją więc nie wiem na jakiej zasadzie się z niej korzysta. Każda wiadomość będzie dla mie bardzo wartościowa. Wielkie podziękowania:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2021, 17:22 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Kościół mormonów prowadził na całym świecie akcję mikrofilmowania aktów stanu cywilnego . Wg ich doktryny można ochrzcić również osoby już zmarłe i dlatego mają olbrzymie zasoby aktów. W Polsce również masowo filmowali w archiwach państwowych i kościelnych. Niektóre zdigitalizowane zasoby archiwów państwowych były digitalizacją mikrofilmów , a nie papierowych ksiąg. Zasoby tych mikrofilmów w podziale na parafie lub urzędy można sprawdzić w Katalogu na stronie familysearch.com a dla Wielkopolski na stronie poznan-project.psnc.pl (tu przy wyszukiwaniu małżeństw można kliknąć w nazwę parafii i po ukazaniu się metryczki jest wykaz mikrofilmów LDS- to angielski skrót tego kościoła- z oznaczeniem lat i typu aktu B-urodziny, M-śluby, D-zgony). Zaletą mikrofilmów jest to że obejmują dawniejsze lata z archiwów kościelnych (nawet od XVI wieku- ur. Kościelna Wieś od 1586). Wadą jest ich zablokowanie przez archiwa państwowe i większość archiwów diecezjalnych.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2021, 18:59 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2019, 13:02
Posty: 18
Janusz59 dziękuję za informację. Rozumiem z tego, że aby skorzystać z zasobów o których Pan pisze trzeba znać konkretne daty urodzeń, zgonów i małżeństw? Co w przypadku gdy nie ma takich danych, czy wówczas trzeba sprawdzić wszystkie akta w interesującym mnie przedziale lat?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2021, 19:49 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Innego sposobu nie ma . Trzeba przeszukiwać "na piechotę". Na jednym mikrofilmie jest duża ilość aktów. Zazwyczaj za punkt wyjścia bierzemy akt ślubu, gdzie przeważnie jest podany wiek i szukamy, szukamy,szukamy.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 101 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL