Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2020, 14:13 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2020, 14:22
Posty: 28
Witam,
na wstępie pragnę poinformować iż jestem kompletnym laikiem. Próbuję odszukać, poznać, wszelkie informacje, życiorys, dokumenty, fotografie, tj. wszystko co bezcenne-historię dziadka Antoniego Wieczorka.
Kilka dzieci Antoniego jeszcze żyje jednak są w podeszłym wieku, już nie pamiętają itd. Brak dokumentacji, fotografii. Posiadamy jedną tylko fotografię. Antoś jest mi bliski i łączy mnie z nim wyjątkowa więź. Chcę aby pamięć o nim nie umarła, aby kolejne pokolenia o nim pamiętały. Jednak aby to było możliwe muszę poznać jego życiorys, jego historię.
Antoni Wieczorek s. Antoniego ur. 16.06.1906 r. w Drawsku nad Notecią. Matka z domu rodzinnego Giś. Nie poznał ojca. Zmarł przed narodzinami. Matce było ciężko samotnie utrzymać kilkoro dzieci. Antoni aby pomóc matce, zdobyć jedzenie przenosił między innymi pocztę w trakcie walk.
Został kilka razy odznaczony. Mam potwierdzenie odznaczenia medalem za udział w wojnie obronnej 1939 r., oraz medal RP Zwycięstwo i Wolność 2.V.1945 r.
Ożenił się z Gertrudą Wieczorek z domu rodzinnego Jagiełka. Córka Jana Jagiełki i Marii Jagiełki z domu Kubiś z Drawska nad Notecią. Wspólnie z małżonką i potomstwem osiedlił się w Brzegach koło Krzyża Wlkp. W podeszłym wieku wraz z małżonką zamieszkał z jedną z córek i jej rodziną w Krzyżu Wlkp.
Córka spisała życiorys ojca celem przedłożenia w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Jednak jedyne co pamięta to wspaniała i ciepła osobowość ojca. Żadnych konkretów. Niestety ZBoWiD już nie ma. Nie wiem czy można w ogóle jakoś dotrzeć, zdobyć namiastkę owego życiorysu.
Próbowałam przeszukiwać różne dostępne archiwa jednak nie udało mi się nawet odnaleźć punktu zaczepienia. Chciałabym móc stworzyć historię, móc przekazać pokoleniom genealogię rodzin.Jak, gdzie, czy wogóle jest możliwość zrealizowania celów? Czy ktoś jest w stanie mnie nakierować, pomóc?
Monika.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2021, 16:52 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Witam

Proponuję zwrócić się do Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Oni chyba przejęli dokumenty po ZBoWiDzie.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 133 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL