Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 08:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lis 2020, 14:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 150
Witam serdecznie! Znów w swoim drzewie mam małą zagadkę i nie potrafię jej rozwiązać, może ktoś z Państwa rzuci światła na całą sprawę. Mam w drzewie parę małżonków: Józef Maliński ur ok 1805 w miejscowości Gacki (par. Mogilno), jego żona Wilhelmina Gezel lub Gesel (ojciec w księdze chrztu pisany jest Gezeli) urodzona 25.03.1813 w Chabsku (par. Mogilno). Ślub brali w 1830 w Mogilnie. Dziecko urodziło im się w marcu 1833 w Gackach (księga chrztu jest w parafii Mogilno), natomiast już w lipcu 1834 w Mogilnie Józef jako wdowiec bierze ślub z Jadwigą Łuczak, dzieci również im się rodzą w Gackach w parafii Mogilno. Chodzi tu jednak o Wilhelminę, musiała umrzeć między marcem 1833 a lipcem 1834 jednak nie ma jej w księgach zgonów. Nie ma możliwości żeby umarła gdzie indziej, więc czemu nie ma jej w księgach?

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 14:49 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 987
1. Jest możliwość , że zgon jest wpisany gdzie indziej. Mogła umrzeć w innej miejscowości i być tam pochowana, bo wtedy raczej chowano na miejscu a nie wożono ciała. A może miała jakieś konotacje ewangelickie, mimo, że ochrzczona w par. katolickiej
2. Ja też mam "zaginionych" zmarłych, bo może ksiądz zapomniał wpisać pochówek do księgi. O ile akty chrztu lub małżeństwa były ważne w dalszym życiu człowieka , to akt zgonu niekoniecznie . Najbardziej był potrzebny wdowcowi/wdowie przy powtórnym ożenku, ale gdy ksiądz pamiętał o śmierci , to w papierach nie szukał.

Tyle moich przemyśleń
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 150
janusz59 napisał(a):
1. Jest możliwość , że zgon jest wpisany gdzie indziej. Mogła umrzeć w innej miejscowości i być tam pochowana, bo wtedy raczej chowano na miejscu a nie wożono ciała. A może miała jakieś konotacje ewangelickie, mimo, że ochrzczona w par. katolickiej
2. Ja też mam "zaginionych" zmarłych, bo może ksiądz zapomniał wpisać pochówek do księgi. O ile akty chrztu lub małżeństwa były ważne w dalszym życiu człowieka , to akt zgonu niekoniecznie . Najbardziej był potrzebny wdowcowi/wdowie przy powtórnym ożenku, ale gdy ksiądz pamiętał o śmierci , to w papierach nie szukał.

Tyle moich przemyśleń
Janusz

Może faktycznie więc zmarła gdzieś dalej...

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2020, 16:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Parafia ewangelicka w Mogilnie powstała w 1833 roku, ale jej księgi zaginęły. Może tam zapisano jej zgon, jednak nie da się tego oczywiście zweryfikować.
Przed jej powstaniem faktycznie nawet akta dotyczące ewangelików zapisywano w księgach kościoła katolickiego.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2020, 14:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 150
Łukasz Bielecki napisał(a):
Parafia ewangelicka w Mogilnie powstała w 1833 roku, ale jej księgi zaginęły. Może tam zapisano jej zgon, jednak nie da się tego oczywiście zweryfikować.
Przed jej powstaniem faktycznie nawet akta dotyczące ewangelików zapisywano w księgach kościoła katolickiego.

Możliwe, że tak. Przejrzałam chyba dwie wersje ksiąg tych co są dostępne, pewnie były przepisywane jedna od drugiej i tam jej nikt nie zapisał toteż w żadnej nie ma wzmianki. No nic pozostaje to tak pozostawić. Dzięki :)

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL