Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2020, 22:01 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Chciałem dzisiaj wieczorem zacząć dodawać potomków Dominika Michalskiego (syna Jana i Anny Hübner) oraz Katarzyny, więc zacząłem od wyszukania Dominika na Basi... tylko mam drobny problem z Katarzyną, bo mi się troi.

1) Maćkowiak, Maćkowianka, Maciek
Według aktu ślubu (16) Dominik wyszedł za Maćkowiankę, córkę Mateusza Macieja i Teresy.
Katarzyna pojawia się ona z takim nazwiskiem na kilku aktach urodzeń i chrztów, między innymi Małgorzaty (65).
Na akcie ślubu Małgorzaty z Grzegorzem Jaskulskim nie jest wymienione jest panieńskie nazwisko, ale natomiast...

2) Lira, Lyra, Lerzanka
Katarzyna pojawia się jako Lira na akcie zgonu Małgorzaty. Takie nazwisko występuje też na dwóch czy trzech aktach urodzeń/chrztów dzieci Dominika i Katarzyny.
Dodatkowo Dominik pojawia się na ślubach Franciszka oraz Łukasza Lira, a Jan Lira na chrzcie dziecka Dominika i Katarzyny, ale poza tym nie widzę innego powiązania

3) Wojciechowska
Trzecią opcją jaka pojawia się przy dzieciach pary jest właśnie Wojciechowska. Co ciekawe Dominik jest wspomniany na akcie ślubu Adama Wojciechowskiego (22), syna Mateusza Macieja i Teresy

Oczywiście w wielu dokumentach Katarzyna występuje w ogóle bez nazwiska.
Z tego co mi wiadomo to Dominik Michalski w tym czasie w okolicach Krzywinia/Lubinia był jeden.

Czy mogę założyć, że te 3 Katarzyny to tak naprawdę jedna osoba, żona Dominika?
Skąd taka rozbieżność nazwisk?

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Ostatnio edytowano 19 lis 2020, 21:05 przez Wiśnia, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2020, 00:12 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Wiśnia napisał(a):
1) Maćkowiak, Maćkowianka, Maciek

Sądzę, że Maćkowiak czy Maćkowianka w tym wypadku po prostu oznacza córkę Macieja - a nie Mateusza (oba imiona były oznaczane łacińskim Mathaeus).

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2020, 06:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Maciej to Mathias, choć ponoć pisano wymiennie z Mathaeus, z czym ja się nie spotkałem.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2020, 12:11 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Henryk Krzyżan napisał(a):
Maciej to Mathias, choć ponoć pisano wymiennie z Mathaeus, z czym ja się nie spotkałem.

Tak, masz rację, mój błąd - przy czym w tym akcie ślubu jest właśnie Mathias, co tłumaczyłoby przydomek Maćkowianki.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2020, 21:04 
Offline

Dołączył(a): 23 lip 2019, 16:56
Posty: 31
Postanowiłem pójść trochę naokoło i sprawdzić Jana Lirę. Wziął on za żonę Ewę, córkę Macieja i Teresy, bez nazwiska na zapowiedzi i akcie ślubu. Natomiast przy narodzinach i chrztach dzieci Jana i Ewy zaczyna się pojawiać czasem Maćkowiak, a czasem Wojciechowska. Nadal jednak nie mam bladego pojęcia skąd Wojciechowska, ale wygląda na to, że przy córkach Macieja i Teresy używano go zamiennie z Maćkowiak :shock:

Dziękuję bardzo za informację na temat Mateusz-Maciej, poczytałem trochę na ten temat i chyba czeka mnie sprawdzenie wszystkich 'darów od Jahwe' w drzewie... :roll:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL