Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 08:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 paź 2020, 21:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
Witam ponownie. Pod wpływem emocji z wczorajszej nocnej eskapady na największy bydgoski cmentarz przy wykorzystaniu światełka z telefonu mam jeszcze jedną egzotyczną prośbę. Spieszę się dzisiaj, bo kto wie, co przyniesie jutro... Dziś usłyszałem dowcip: "Idę kupić choinkę, bo nie wiadomo, co wymyśli na 23 grudnia Morawiecki..." Śmiech przez łzy, prawda?
Ale do rzeczy. Mój wuj, urodzony w Gąsiorowie (koło Nekli) przebywał od 10 lipca 1944r. jako robotnik przymusowy (z zawodu był stolarzem) w "Gerhard Fieseler-Werke Flugzeugbau" w Kassel, w jednej z wielu firm produkujących samoloty, a także pociski V-1 oraz w Hessisch Lichtenau, małym miasteczku we wschodniej Hesji, na południowy wschód od Kassel w Niemczech ("Das Außenkommando Hessisch Lichtenau", obóz wyzwolony 29 marca 1945r.). W drodze z obozu (Lager Waldkater) do rodzinnej miejscowości, w dniu 16 kwietnia 1945r. uległ zbiorowemu zatruciu w Witzenhausen (23 km od obozu) i następnego dnia zarówno on, jak i 15-tu jego polskich towarzyszy zmarł przedwcześnie jako 33-latek i niestety nie wrócił już do rodziców oraz żony i dwójki swoich dzieci. Wszyscy "pechowcy" zostali pochowani w zbiorowej mogile, obok cmentarza Hessisch Lichtenau (a.d. nordw. Außens. Grb. 5).
I tutaj prośba do kolegów genealogów w Niemczech, może znajdzie się ktoś z tamtych stron, który zlokalizuje tą, pewnie zapomnianą przez wszystkich mogiłę? Może zachowała się jakaś tablica? Ewentualna fotografia byłaby mile widziana...

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Ostatnio edytowano 04 lis 2020, 13:20 przez Talos, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2020, 00:09 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
Jeśli chodzi o stary cmentarz w Hessisch Lichtenau to na tej stronie jest informacja i kontakt: http://polskiegroby.pl/s/cmentarz.php?c ... 5&landok=8

Z tego co widzę, na cmentarzu tym znajduje się zbiorowa mogiła, ale pochowani tam Polacy zmarli głównie w 1944 roku. Jest tam też zdjęcie płyty z nazwiskami i datami.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2020, 00:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
Dzięki, Grzegorz. Już kiedyś oglądałem te zdjęcia i na tych czterech kamiennych płytach tylko jeden kamień jest czytelny. I nie ma tam na nim Polaków, którzy zakończyli życie tego feralnego dnia 16 kwietnia 1945r. (dysponuję listą wszystkich zejść). Na przykład drugi od góry, Stanisław Łukaszewski zginął wraz z czwartym Franciszkiem Stawińskim 31.03.1944r. wskutek eksplozji. Niestety na innych kamieniach nie mogę dojrzeć poszukiwanego przeze mnie nazwiska. Bardzo by mi zależało na szczegółowych zdjęciach wszystkich tych kamiennych płyt...

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 97 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL