Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 paź 2020, 15:45 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Dzień dobry,
może trywialne pytanie, ale mam małą zagwozdkę. Ogólnie szukam Andrzeja Górzyńskiego i Zofii Fikowskiej, a przy okazji pojawiło się właśnie pytanie jak w tytule.

Andrzej i Zofia najwyraźniej pobrali się w Nakle w 1801 roku, tam też się zapewne oboje urodzili, aczkolwiek po ślubie znikają z tej parafii. Korzystając z PP znalazłem Mariannę Górzyńską (urodzoną ok. 1802), Marcin (ok. 1805) i Konstancję (ok. 1807). Marianna wyszła za Jana Cygańskiego w Nakle, na akcie slubu nie ma informacji o miejscu zamieszkania rodziców panny młodej. Marcin żeni się w sumie trzy razy, ale żaden akt z nim związany nie pomógł mi odnaleźć jego rodziców. W końcu Konstancja - pierwszy ślub bierze w Żninie w 1827 i według aktu rodzice (kowale) mieszkają w Bożejewiczkach, niestety jest to jedyny akt, który o nich wspomina (nie są z tego co widziałem wybierani na chrzestnych czy świadków). Kolejnym mężem Konstancji jest Wawrzyn Grzegorski, a ślub odbywa się w Nakle (do tego nie dotarłem, ale wątpię, żeby mi pomógł). Konstancja umiera 23.04.1878 w Nakle (Zgony w Nakle - skan numer 65), według którego urodziła się w Szubinie 28 lutego 1808 roku, przy czym rodzice są nieznani - przyznam się, że dosyć rzadko widuje tak dokładne informacje na akcie zgonu, szczególnie, że brak informacji o rodzicach zmarłej. Niestety w Szubinie nie udało mi się odnaleźć pasującego aktu chrztu - i stąd pytanie. Innym mogłoby być czy szukam w złym miejscu (Konstancja jak i jej rodzice była katoliczką, więc nie sądzę, żeby w grę wchodziły księgi protestanckie).

Ma ktoś pomysł co mi umknęło?

Pozdrawiam,

Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 17:39 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Może ktoś w 1878 wpisał lub podał Szubin bez dokładnej wiedzy.
Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 18:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Może pod nazwą Szubin urzędnik miał na myśli ogólnie teren powiatu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 19:26 
Offline

Dołączył(a): 28 lip 2011, 09:19
Posty: 113
Lokalizacja: Finlandia
Dwa akty dalej jest nieco podobny wpis, też z dokładną datą urodzenia (dla odmiany z rodzicami) i miejscem urodzenia Kcynia kreis Schubin, więc możliwe były dokładniejsze dane i rozróżnienie na miejscowość i powiat. Ten brak dokładnej informacji trochę kłóci się z dokładną datą urodzenia.

Próbowałem szukać w Szubinku pod Mogilnem, ale tam znowu nie ma aktów z tego okresu.

W każdym razie dziękuję za odpowiedź. O ile data urodzenia jest dokładna, powinno mi to ułatwić poszukiwania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2020, 23:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Piotrze,

Niegdyś Żakowo (ponad stuhektarowe połacie) - obecnie Szubin-wieś. Stamtąd pochodzi wielu moich przodków (nazwisko Wekwert/Wekwerth/Weckwerth). Szubin (choć było to zawsze małe miasteczko) niejako wchłonął Żakowo przed kilkudziesięcioma laty i nadał mu nazwę niejako swej odnogi, czyli właśnie Szubin-wieś. To województwo kujawsko-pomorskie. O innych miejscowościach o nazwie Szubin nie słyszałem.
Bywałem tam wielokrotnie w latach 80-tych.

Pozdrawiam,

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 90 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL