Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 08:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 paź 2015, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2015, 22:15
Posty: 16
Witam,

Bardzo proszę o pomoc w moich poszukiwaniach. Mam zdjęcie brata mojego pradziadka - Andrzeja Urbaniaka. Z informacji uzyskanych od rodziny wiem że Andrzej służył w carskim wojsku, prawdopodobnie w formacji konnej ( mam dwa tropy: 5 Kargopolski pułk dragonów - wiem że w 1903 roku stacjonował w Koninie lub 14 małorosyjski pułk dragonów - stacjonował w Kaliszu) z tego co udało mi się ustalić do tej pory to miejscowość w której mieszkał - Rozalin należała do guberni Kaliskiej - i tam był urząd do spraw powinności wojskowych.
Wie ktoś może czy zachowały się jakieś listy poborowych z tego rejonu?. Póki co jeszcze nie kontaktowałem się z AP w Kaliszu.
Bardzo mało wiem o losach Andrzeja, od ojca wiem że Andrzej walczył gdzieś na Litwie, dostał się do kompanii karnej i wycinał lód na rzece. Prawdopodobnie zachorował i jego kolega pochował go w tamtych stronach. Wiem też że jego rodzice Walenty i Józefa - moi prapradziadkowie byli na jego grobie wraz z jego kolegą tuż po wojnie. Nie zachowała się żadna informacja w jakiej miejscowości został pochowany i kiedy dokładnie zmarł. Jedyną z niewielu pamiątek po nim jest jego zdjęcie z wojska.Bardzo chciałbym dowiedzieć się w jakiej formacji służył, kiedy zmarł oraz w jakim miejscu został pochowany. Na zdjęciu jest oznaczony krzyżykiem na czapce.
Za wszelkie sugestie, podpowiedzi w poszukiwaniu śladów po Andrzeju
z góry bardzo dziękuję.

Adrian

Ps. link do zdjęcia: http://www.fotosik.pl/zdjecie/800863183c512b34

_________________
Poszukuję: Urbaniak, Makowski, Graczyk, Fic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2015, 11:22 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
jako wskazówka...Adres-Kalendar

Адрес-Календарь. Общая именная роспись начальствующих и прочих служебных лиц по гражданскому, военному и духовному ведомству в Калишская губерния на 1900 год

-wstaw rok powołania inny, zamiast 1900...

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2015, 19:34 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 506
Lokalizacja: Trójmiasto
Nie wiem,czy moje pytanie jest na temat tutaj,ale może od tej strony czegoś się dowiem o poszukiwanym temacie:co się działo z Polakami z Wielkopolski (czyli wtedy: z Prus),obywatelami pruskimi wtedy,niestety, którzy po wybuchu pierwszej wojny mieli pecha znaleźć się na terenie zaboru rosyjskiego?Czy mieli opcję zostania wcielonymi do armii carskiej?(Mojemu przodkowi przytrafiła się powyższa okoliczność znalezienia się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie i już z wojny nie wrócił)Czy automatycznie bywali oni internowani (cywile),czy proponowano im wciągnięcie do armii carskiej?Czy ktoś może wie coś na ten temat? Dziękuję "z góry" za wszelki odzew i życzę Wszystkim Forumowiczom przy tej okazji wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016.
Jacek "gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL