Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2012, 15:44 
Offline

Dołączył(a): 14 sty 2012, 14:02
Posty: 4
Hallo an alle!
Ich bin neu hier und habe noch ein paar Anlaufschwierigkeiten. In polnisch geht nix und englisch, na ja - geht so.
Nun zu meinem Anliegen:
Seit vielen Jahren bin ich auf Vatersuche (s.o.). Mitlerweile habe ich verschiedene Hinweise und Urkunden aus der Vergangenheit.
Er war von Beruf Viehzüchter (Schweizer). Verheiratet war er mit Balbina S. und hatte wahrscheinlich einen Sohn. Aufenthältlich war er in Slonin, Ulica 94 und in Krisenrode, Post Urnental.
Er wurde 1940 verhaftet und als politischer Häftling in den Konzentrationslagern Dachau und Flossenbürg interniert. Nach seiner Befreiung 1945 war er Mitglied einer US-Labor Service Einheit.
Ende 1946 verliert sich seine Spur.
Er hatte folgende Geschwister: Anna, Wladislawa, Marie und Felix S.
Sein Vater war Michael S. und Marie (Marianna) geb. Kuta
Sein Großvater hieß ebenfalls Michael S., seine Großmutter Pauline geb. Pospieszna
Für Hinweise wäre ich danlbar!

Cobe10

Tłum. / Übers.

Witam wszystkich!

Jestem tutaj nowy i mam w związku z tym jeszcze kilka trudności. Języka polskiego nie znam a angielski – tak sobie.
Co do mojej sprawy:
Od wielu lat szukam ojca (patrz wyżej). W międzyczasie zdobyłem różne wskazówki i dokumenty z przeszłości.
Z zawodu był on hodowcą bydła (szwajcar). Ożenił się z Balbina S. i najprawdopodobniej miał jednego syna. Ojciec mieszkał w Słoninie, ulica 94 w Chlewiskach (Krisenrode), poczta Kaźmierz (Urnental)
W 1940r. został aresztowany i internowany jako więzień polit. do obozu koncentracyjnego w Dachau i Flossenbürg. Po uwolnieniu w 1945r. był członkiem amerykańskiej jednostki Labor Service. Pod koniec 1946r. trop się urywa. Miał następujące rodzeństwo: Anna, Władysława, Maria i Feliks S. Jego rodzicami byli Michał S. i Maria z d. Kuta. Jego dziadek miał także na imię Michał, jego babcia to Paulina z d. Pospieszna

Byłbym wdzięczny za wskazówki!

Cobe10


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 03:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Konrad - piszac Labor Service masz chyba na mysli, tzw. Polskie Sluzby Wartownicze, ktore pracowaly dla Amerykanow po zakonczeniu WW2. Moj ojciec takze tam pracowal i wrocil do domu w grudniu 1946 roku. Nie wiem dlaczego ta informacja, znajdowala sie w Warszawie w Archiwum Wojskowym i stad wiem gdzie byl po zakonczeniu WW2 i kiedy wrocil do Polski.
Wiem z opowiadan przyjaciela naszej rodziny iz osoby, ktore pracowaly w tych sluzbach dla Amerykanow mialy wybor wyjazdu do Stanow i nie tylko lub powrotu do Polski. Wielu wyjechalo i do Polski nie wrocili.
Trudno mi powiedziec co stalo sie z twoim Ojcem ale mozliwosci jest kilka, jedna jest tez taka, ze w tamtych bardzo niepewnych czasach zdazaly sie wielokrotnie przestepstwa kryminalne. Ojciec Twoj mogl takze wogole nie dotrzec do Polski, mogl zaginac w drodze. Nie byl to wtedy okres porzadku i poszanowania dla prawa, byla powojenna zawierucha, bieda i amatorzy lekkiego zarobku panoszyli sie wszedzie, bron byla na porzadku dziennym.
Na Twoim miejscu, jesli jeszcze tego nie zrobiles to sprawdzilabym czy czasem nie wyjechal za granice. Masz juz doswiadczenie w poszukiwaniach to dasz sobie rade.
Dwa lata temu zapoznalam sie osobiscie z przypadkiem osoby, ktorej poszukiwala rodzina od 1947 roku, nie dawal znaku zycia. Okazalo sie, ze wyjechal do Stanow i zerwal kompletnie kontakt z rodzina, nigdy sie nie ozenil, nie mial dzieci, zyl samotnie i samotnie umarl.
Ja nie uwazam, ze to samo przytrafilo sie Twojemu Ojcu ale musisz sprawdzic czy z Niemiec nie wyjechal do Stanow, Canady, Australii, Brazylii ?
Czy nawiazales kontakt z rodzenstwem Twojego ojca ?
Jednym slowem powinienes sie rozpisac po swiecie i czekac na odpowiedzi.
Pozdrowienia

Tłum. / Übers.

Konrad – mit Labor Service meinst Du wahrscheinlich die Polnische Wachkompanie [Polskie Służby Wartownicze], die nach dem 2. Weltkrieg den Amerikanern unterstellt war. Mein Vater hat dort ebenfalls gearbeitet und ist im Dezember 1946 nach Hause zurückgekehrt. Ich weiß nicht warum, aber diese Information befand sich im Militärarchiv in Warschau und so habe ich erfahren, wo sein Aufenthaltsort nach dem 2. Weltkrieg war und wann er nach Polen zurückgekommen ist.
Ein Familienfreund von uns erzählte, dass Personen, die in dieser Kompanie für die Amerikaner gearbeitet haben, die Wahl hatten, in die USA und an andere Orte auszuwandern oder nach Polen zurückzukehren. Viele sind dann ausgewandert und sind nicht nach Polen zurückgekehrt.
Es ist schwer zu sagen, was mit Deinem Vater passiert ist, aber Möglichkeiten gibt es viele. Eine davon ist auch die, dass in den damals sehr unsicheren Zeiten oft zu Straftaten gekommen ist. Dein Vater könnte also auch gar nicht in Polen eingetroffen sein, er könnte unterwegs verschwunden sein. Die Nachkriegswirren führten dazu, dass keine Ordnung herrschte, die Gesetze nicht beachtet wurden, Not und Diebstahl grassierten und Waffenbesitz war an der Tagesordnung. Solltest Du es noch nicht versucht haben, dann würde ich an deiner Stelle prüfen, ob er nicht zufällig ins Ausland gefahren ist. Die dazu nötige Rechercheerfahrung hast du ja schon, dann schaffst Du auch das.
Vor zwei Jahren habe ich persönlich vom Fall einer Person erfahren, die die Familie seit 1947 gesucht hat, sie haben kein Lebenszeichen von ihm bekommen. Es stellte sich heraus, dass er in die USA ausgewandert ist und den Kontakt mit der Familie komplett abgebrochen hat, er hat nie geheiratet, hatte keine Kinder, lebte und starb einsam.
Ich behaupte nicht, dass dein Vater das gleiche Schicksal erleiden musste, aber du musst der Sache nachforschen, ob er von Deutschland aus nicht in die USA, nach Kanada, Australien oder Brasilien ausgewandert ist?
Bist du vielleicht mi den Geschwistern deines Vaters in Kontakt getreten?
Mit einem Wort, du solltest Anfragen in die ganze Welt schicken und auf die Antworten warten.
Grüße

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2012, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2011, 19:19
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Witam
Pochodzę ze Słonina, jesli coś wtym temcie będzie potrzebne służę pomocą.

Tłum. / Übers.

Hallo,
ich komme aus Słonin und kann bei Bedarf in diesem Zusammenhang auch helfen.

_________________
pozdrawiam
Michał
Szukam wszystkiego na temat miejscowości Słonin, Iłówiec Wielki powiat Kościan, Chomęcice
Rodziny Wojciaków(Woyciaków, Wujcioków) ze Słonina, Piotrkowic
Rodziny Bączyków z Iłówca Wielkiego, Głuchowa, Piotrowa, Szczepowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2012, 14:15 
Offline

Dołączył(a): 14 sty 2012, 14:02
Posty: 4
Hallo laik1971,
danke für dein Angebot. Diese Anschrift (Slonin, Ulica 94) habe ich aus den Akten des Jugendamtes . Sie muss also nachdem II. Weltkrieg und nach meiner Geburt dorhin gelangt sein.
Außerdem kann ich mich noch dunkel erinnern, dass Anfang der 50er Jahre ein Brief gekommen ist. Daraufhin hat mir meine Großmutter mein Lieblingsbuch, einen Weltatlas, weggenommen und hat einen Ort (Koscian - Kosten) unterstrichen. Womöglich kam die Post aus Polen. Leider hat sie alle Unterlagen vernichtet.
Es wäre sehr freundlich wenn du an dieser Adresse mal nachfragen würdest. Vielleicht kannst du auch die Gemeinde kontaktieren.
Vorerst besten Dank für deine Mühe!

Gruß Cobe10

Tłum. / Übers.

Witaj laik1971,

dziękuję za Twoja propozycję. Ten adres (Słonin, ulica 94) uzyskałem z dokumentów urzędu ds. dzieci i młodzieży (Jugendamt). Musiała więc znaleźć się tam po 2. wojnie światowej i po moich narodzinach. Poza tym przypominam sobie jak przez mgłę, że na początku lat 50-tych przyszedł list, po czym moja babcia zabrała mi moja ulubioną książkę – atlas świata i podkreśliła jedną miejscowość (Kościan – Kosten). Całkiem możliwe, że list przysłano z Polski. Niestety zniszczyła wszystkie dokumenty.
Byłoby bardzo miło z Twojej strony, gdybyś mógł popytać o ten adres. Może możesz skontaktować się także z gminą.

Dziękuję bardzo za Twoje starania!

Pozdrawiam Cobe10


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2012, 14:26 
Offline

Dołączył(a): 14 sty 2012, 14:02
Posty: 4
Hallo Hania,
danke für deinen Tipp. Diese Möglichkeit habe ich noch nicht bedacht. Übrigens, mein Vater war in Mannheim, Bad Nauheim Marburg und Stadtallendorf (Allendorf) stationiert. Er hatte eine dunkle- und eine Khaki-Uniform.Er soll Anfang November 1946 in Begleitung eines deutschen Schäferhundes nach Polen abgereist sein.
Ein Freund aus dieser Zeit hieß (phon.) Tomaschewski.
Gruß Cobe10

Tłum. / Übers.

Witaj Haniu,
dziękuję za Twoją wskazówkę. Tej możliwości nie brałem jeszcze pod uwagę. A w ogóle mój ojciec stacjonował w Mannheimie, Bad Nauheim i Stadtallendorfie (Allendorf). Miał dwa uniformy: ciemny i w kolorze khaki. Na początku listopada 1949r. miał wyjechać do Polski w towarzystwie owczarka niemieckiego. Przyjaciel z tego okresu nazywał się Tomaszewski.

Pozdrawiam Cobe10


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 09:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2011, 19:19
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Aby zacząć szukać chciałbym usystematyzować daty, aby to dobrze zrozumieć.
1. Twój ojciec ożenił się z matka przed wojną.
2. Przed i w czasie wojny ze Słoninem nie miał nic wspólnego?
3. Do Słonina twój ojciec miał trafić po wojnie wracając z obozu około 1947-49 roku? co wiadomo z
"Ten adres (Słonin, ulica 94) uzyskałem z dokumentów urzędu ds. dzieci i młodzieży (Jugendamt). Musiała więc znaleźć się tam po 2. wojnie światowej i po moich narodzinach. Poza tym przypominam sobie jak przez mgłę, że na początku lat 50-tych przyszedł list, po czym moja babcia zabrała mi moja ulubioną książkę – atlas świata i podkreśliła jedną miejscowość (Kościan – Kosten). "
Mam szukać informacji o Janie Sniadeckim (o ile używał takiego nazwiska) w Słoninie > 1947 ?

Tłum. / Übers.

Ich möchte die Daten erst mal ordnen, um alles zu verstehen und die Suche starten zu können
1. Dein Vater heiratete deine Mutter vor dem Krieg.
2. Vor und nach dem Krieg hatte er mit Słonin nichts zu tun?
3. Nach Berlin sei dein Vater nach dem Krieg gekommen, als er 1947-49 aus dem Lager zurückkam? Diese Information resultiert aus: "Diese Anschrift (Slonin, Ulica 94) habe ich aus den Akten des Jugendamtes . Sie muss also nachdem II. Weltkrieg und nach meiner Geburt dorhin gelangt sein. Außerdem kann ich mich noch dunkel erinnern, dass Anfang der 50er Jahre ein Brief gekommen ist. Daraufhin hat mir meine Großmutter mein Lieblingsbuch, einen Weltatlas, weggenommen und hat einen Ort (Koscian - Kosten) unterstrichen."
Soll ich nach Informationen über Jan Sniadecki (sofern er diesen Namen geführt hat) in Słonin > 1947 suchen?

_________________
pozdrawiam
Michał
Szukam wszystkiego na temat miejscowości Słonin, Iłówiec Wielki powiat Kościan, Chomęcice
Rodziny Wojciaków(Woyciaków, Wujcioków) ze Słonina, Piotrkowic
Rodziny Bączyków z Iłówca Wielkiego, Głuchowa, Piotrowa, Szczepowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2012, 22:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 sty 2011, 18:52
Posty: 134
Lokalizacja: Zatom Stary
Witam!
Może to zbieg okoliczności ale nie zaszkodzi napisać: 30.01.1933 w Radusz/Międzychód urodził się Feliks Śniadecki, syn Feliksa Śniadeckiego i Jadwigi Kuster. Zmarł 3.02.1933.

Tłum. / Übers.

Hallo!
Vielleicht ist es ein Zufall, aber es schadet nicht zu schreiben: Feliks Śniadecki, Sohn von Feliks Śniadecki und Jadwiga Kuster. geb. am 30.01.1933 in Radusz/Międzychód, gest. am 3.02.1933.

_________________
Pozdrawiam!
Agnieszka Bogajewicz-Lamcha

---------------------------------------------
Szukam
Frankowski, Straburzyński, Szymkowiak, Tacik, Łukaszyk, Szajek, Kalemba, Fąferek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 19:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2011, 19:19
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Na prośbę Cobe10 podjąłem poszukiwania Jana Śniadeckiego w Słoninie.
1. Pani z Gminy Czempiń "Ewidencji Ludności" sprawdziła księgi meldunkowe z lat powojennych i nie znalazła osoby o nazwisku Śniadecki w Słoninie i ościennych miejscowościach. Jeśli Jan Śniadecki przebywał w Słoninie lub okolicach nie był zameldowany.
2. Przeprowadziłem rozmowę z synem właściciela karczmy/sklepu w Słoninie w tym okresie Edmundem S. (jest skarbnicą wiedzy z tego okresu) i nie pamięta aby osoba o nazwisku Śniadecki pojawiła się w Słoninie we wskazanym okresie.
3. Słonin to mała miejscowość bez ulic, liczba numerów posesji na dzień dzisiejszy to 52 w czasie wojny około 40 paru więc adres "Slonin 94" jest błędny lub nie dotyczy adresu, jednak nie ustaliłem co oznacza "94". Nie jest to kod pocztowy ani jakikolwiek znany numer ewidencyjny na tym terenie. Tę informacje potwierdziła gmina.
4. Jednak Słonin to jedyna miejscowość w Polsce o takiej nazwie. Trzymając się tego śladu i informacji o koledze o nazwisku Tomaszewski ustaliłem że w Słoninie była rodzina Tomaszewskich których potomek Piotr Tomaszewski przebywał na robotach w Niemczech w czasie II wojny. Wrócił po 1946 roku do polski z żoną Niemką następnie wyjechał około 1952 roku do RFN mieszkał w miejscowość Karlsruhe. Niestety nie żyje. Informacje zdobyłem od potomków rodziny w Słoninie. Mają skontaktować się z rodziną w Niemczech i ustalić gdzie Piotr Tomaszewski był na robotach i jaka była jego droga powrotu do Polski.
5. Zadzwoniłem do USC we Wronkach pod które należało Chojno, urzędnik w skorowidzu który posiadają sprawdził, że taka osoba Jan Śniadecki urodziła sie 26.02.1909r. w Chojnie numer aktu 77/1909 do pozyskania w Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Pile, 64-920 Piła, ul. ppłk. Aleksandra Kity 5, (67) 349-16-08

Może indeksujący sprawdzą w materiałach czy w akcie chrztu są informacje dodatkowe dopisane np. małżeństwo ? teoretycznie parafia Chojno może ktoś mnie poprawi?

Postaram się ten temat kontynuować może wspólnymi siłami doprowadzimy go do szczęśliwego końca.

Proszę o przetłumaczenie ponieważ Cobe10 nie zna zadawalająco angielskiego a ja nie znam niemieckiego a z tłumacza gogle mogą wyjść przekłamania...

Tłum. / Übers.

Auf Bitte von Cobe10 hin habe ich die Suche nach Jan Śniadecki in Słonin unternommen.

1. Die Beamtin im Einwohnermeldeamt der Gemeinde Czempiń hat das Melderegister für die Jahre der Nachkriegszeit durchsucht und keine Personen mit dem Namen Śniadecki in Słonin und in den umliegenden Orten gefunden. Sollte sich Jan Śniadecki in Słonin oder in der Umgebung aufgehalten haben, dann hat er seinen Umzug bei der Meldebehörde nicht angezeigt.

2. Ich habe ein Gespräch mit dem Sohn des Wirtshaus- bzw. Ladeneigentümers in der damaligen Zeit Edmund S. geführt, (er ist eine Fundgrube des Wissens, was diese Zeit angeht) und er kann sich nicht an eine Person mit dem Namen Śniadecki, die in Słonin in der angeführten Zeit sich aufgehalten hätte, erinnern.

3. Słonin ist eine kleine Ortschaft ohne Straßen, die heute 52 Grundstücksnummer zählt. Während des Krieges waren es mehr als 40. Die Adresse "Slonin 94" ist also falsch bzw. bezieht sich nicht auf eine Adresse. Ich konnte jedoch nicht herausfinden, was die Zahl "94" bedeutet. Es ist keine PLZ und auch keine auf diesem Gebiet bekannte Registernummer. Diese Information wurde von der Gemeindebehörde bestätigt.

4. Słonin ist jedoch die einzige Ortschaft in Polen, die diesen Namen trägt. An dieser Spur und der Information über den Kollegen Tomaszewski festhaltend, habe ich ermitteln können, dass es in Słonin eine Familie Tomaszewski gab, deren Nachkomme Piotr Tomaszewski in Deutschland während des 2. Weltkrieges der Zwangsarbeit unterworfen war. Er ist nach 1946 mit einer deutschen Ehefrau nach Polen zurückgekommen und anschließend ist er ca. 1952 in die BRD ausgewandert und hat dann in Karlsruhe gewohnt. Leider ist er schon verstorben. Die Informationen habe ich von den Nachfahren der Familie in Słonin erhalten. Sie sollen die Familie in Deutschland kontaktieren, um erfahren zu können, wo sich Piotr Tomaszewski in Deutschland während der Zwangsarbeit aufgehalten hat und wie seine Rückkehr nach Polen ausgesehen hat.

5. Ich habe heute das Standesamt in Wronki, das für Chojno zuständig war, angerufen und der Beamte fand in dem Verzeichnis, das sie haben, eine Person unter dem Namen Jan Śniadecki geb. 26.02.1909 in Chojno Urkundennummer 77/1909, die Urkunde liegt im Staatsarchiv Posen Zweigstelle in Piła, 64-920 Piła, ul. ppłk. Aleksandra Kity 5, Telefon: 0048-67-349-16-08

Vielleicht sehen die Indexierer in den KB nach, ob sich in der Taufurkunde zusätzliche Informationen befinden, wie z.B. Eheschließung? Theoretisch handelt es sich um die Pfarrei Chojno, vielleicht korrigiert mich jemand?

Ich werde mich bemühen, dieses Thema fortzusetzen, vielleicht gelingt es uns, dieses mit vereinten Kräften zu einem glücklichen Ende zu führen.

_________________
pozdrawiam
Michał
Szukam wszystkiego na temat miejscowości Słonin, Iłówiec Wielki powiat Kościan, Chomęcice
Rodziny Wojciaków(Woyciaków, Wujcioków) ze Słonina, Piotrkowic
Rodziny Bączyków z Iłówca Wielkiego, Głuchowa, Piotrowa, Szczepowic


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2013, 13:20 
Offline

Dołączył(a): 14 sty 2012, 14:02
Posty: 4
Hallo an Alle,

leider schien die Suche nach meinem Vater, Johann (Jan) Sniadecki, *26.02.1909 Chojno erfolglos zu bleiben. Doch als ich schon nicht mehr mit einem Ergebnis gerechnet habe, bekam ich eine eMail mit dem Hinweis, dass das Polnische Rote Kreuz die Tochter meines Vaters (also meine Halbschwester) gefunden und benachrichtigt hat. Sie hat mit mir Verbindung aufgenommen und zwischenzeitlich habe ich sie in Polen besucht. Auch das Grab meines Vaters habe ich aufgesucht.
Hiermit möchte ich allen danken, die mein Anliegen durch Rat, Recherche und Übersetzung unterstützt haben. Insbesondere danke ich laik1971 für seine tatkräftige Suche in Slonin, auch wenn sie erfolglos geblieben ist.
Cobe10


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2013, 09:00 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Witam.
Na tej stronie znajdują się wojenne wspomnienia z Chojna

http://www.chojno.pl/Chojno_w_czasie_II ... atowej.htm

Wynika z nich iż Jan Śniadecki zwany "Cyganem", po wojnie nie powrócił do Chojna
lecz znalazł pracę w rybactwie, na ziemiach odzyskanych.
W Dachau Jan pomagał ks. Szczerkowskiemu w pracach fizycznych.

Jest bardzo prawdopodobne, że autor tych wspomnień posiada więcej informacji na temat losów Jana Śniadeckiego.

Pozdrawiam serdecznie.
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2019, 10:37 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2019, 00:58
Posty: 2
atamta napisał(a):
Witam!
Może to zbieg okoliczności ale nie zaszkodzi napisać: 30.01.1933 w Radusz/Międzychód urodził się Feliks Śniadecki, syn Feliksa Śniadeckiego i Jadwigi Kuster. Zmarł 3.02.1933.


Feliks ( syn Jana - matki nie znalazłem) i Jadwiga (ojciec Hans Kuster matka Anastasia nie wiem jak panienskie ) mieli w sumie 3 córki Irena (moja babcia) Bogusia i Wanda mieszkali w Skwierzynie. Babcia już odeszła.

Dziękuję za te informacje - Feliks i Jadwiga to moi pradziadkowie. Brakowało mi tych informacji.
Wielkie dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2019, 15:50 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Na stronie " Straty.pl " jest wymieniony :

nazwisko : ŚNIADECKI
imię : JAN
data urodzenia : 1909-02-26
miejsce urodzenia : CHOJNO
miejsce zamieszkania przed wojną (państwo) : Polska

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH
Źródło: KZ-Gedenkstätte Flossenbürg
uwięzienie :
rodzaj uwięzienia : obóz koncentracyjny
miejsce osadzenia : Flossenbürg
data osadzenia : 1940-12-17
numer : 3206
uwięzienie :
data zwolnienia : 1941-01-23
http://www.straty.pl/pl/szukaj-w-bazie

na tej stronie też :
https://collections.arolsen-archives.or ... stName=asc

Jest jeszcze jedna możliwość w poszukiwaniach.
Proszę opisać swoje poszukiwania, kogo dotyczą
i napisać pod ten adres, można napisać e-mail :

Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
ul. Wołoska 7
02-675 Warszawa
ofiary@ipn.gov.pl

https://ofiary.ipn.gov.pl/

Pozdrawiam
Marianna


Hallo
Auf der Website "Straty.pl" ist verzeichnet:

Nachname: ŚNIADECKI
Name: JAN
Geburtsdatum: 1909-02-26
Geburtsort: CHOJNO
Wohnort vor dem Krieg (Land): Polen

ANGABEN ZUM ZWECK
Quelle: KZ-Gedenkstätte Flossenbürg
Inhaftierung:
Art der Inhaftierung: Konzentrationslager
Siedlungsort: Flossenbürg
Datum der Einbettung: 1940-12-17
Nummer: 3206
Inhaftierung:
Erscheinungsdatum: 23.01.1941
http://www.straty.pl/pl/szukaj-w-bazie

auch auf dieser seite:
https://collections.arolsen-archives.or ... stName=asc

Es gibt noch eine weitere Option bei der Suche.
Bitte beschreiben Sie Ihre Suche nach Personen, die sie betreffen
und schreiben Sie an diese Adresse, Sie können eine E-Mail schreiben

Informationszentrum über die Opfer des Zweiten Weltkriegs Archiv des Instituts für Nationale Erinnerung
ul. Wołoska 7
02-675 Warschau
ofiary@ipn.gov.pl

https://ofiary.ipn.gov.pl/


Grüße
Marianna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2019, 16:38 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2019, 00:58
Posty: 2
Po rozmowie z Konradem okazuje się, że mój pradziadek to ojciec Konrada. Świat jest mały. Nigdy nie sądziłem że uda się odnaleźć rodzine i to w tak dalekim pokoleniu.

Dzięuję adminom za sam pomysł stworzenia takiej strony.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL