Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 30 kwi 2024, 14:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 sie 2011, 12:22 
Offline

Dołączył(a): 15 sie 2011, 11:09
Posty: 3
Hallo zusammen,

ich habe mich hier angemeldet weil ich nach einer Verwandten (Alma Skulbida-Bintz *6.10.1906, Nichte meines Großvaters) suche die im Oktober 1943 in Tuschin-Wald eingebürgert (aus Wolhynien) eingebürgert wurde, ab da verliert sich ihre Spur.
Wo kann ich anfragen, nach Unterlagen aus Tuschin-Wald oder gibt es keine mehr?

Außerdem suche ich noch nach einer Großtante Namens Emma Paul *26.08.1871 zuletzt
wohnhaft in Murowana Goslin, von da verzogen nach .....?.... im November 1911.

Kann mir jemand weiter helfen.

Gruß
Ramona

Tłum. / Übers.:

Witam wszystkich,

zarejestrowałam się tutaj, ponieważ szukam mojej krewnej (Alma Skulbida-Bintz *6.10.1906, siostrzenica/bratanica mojego dziadka), która w październiku 1943r. w Tuschin-Wald (z Wołynia) otrzymała niemieckie obywatelstwo i tu ślad się urywa.
Gdzie mogę zapytać o dokumenty z Tuschin-Wald czy może nie isnieją już żadne?

Poza tym szukam mojej babci ciotecznej/stryjecznej, która nazywała się Emma Paul *26.08.1871 ostatnio zamieszkała w miejscowości Murowana Goślin, stamtąd przeprowadziła się do ...?... w listopadzie 1911r.

Czy ktoś może mi pomóc?

Pozdrawiam
Ramona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 13:54 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2010, 08:39
Posty: 10
Witam
Może nie chodzi o Wołyń? Nniedaleko Łodzi jast miejscowość Tuszyn Las (niemiecka nazwa Tuschin Wald). Zobacz w googlach - Tuszyn
Pozdrawiam. Marek

Tłum. / Übers.:

Hallo
vielleicht geht es gar nicht um Wolhynien? In der Nähe von Łódź liegt die Ortschaft Tuszyn Las (deutscher Name "Tuschin Wald"). Googel mal nach Tuszyn.
Grüße. Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 14:29 
Offline

Dołączył(a): 15 sie 2011, 11:09
Posty: 3
Hallo Marek,

es geht mir um Tuszyn Las bei Lodz. Ich mochte wissen ob es noch in einem Archiv Listen über die Einbürgerung gibt.

Gruß

Ramona

Tłum. / Übers.:

Witaj Marku,
chodzi mi o Tuszyn Las koło Łodzi. Chciałabym się dowiedzieć, czy w archiwum znajdują się listy osób, które otrzymały obywatelstwo niemieckie.
Pozdrawiam
Ramona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 15:15 
Offline

Dołączył(a): 26 wrz 2010, 10:10
Posty: 162
Lokalizacja: Hannover, Niemcy
Ramona,

ist bei der ersten Frage die Einbürgerung ins damalige Deutsche Reich, sprich die Beantragung der Deutschen Staatsangehörigkeit gemeint?

Zeitlich käme es ja hin.

Dann sollte die Anfrage an das Bundearchiv in Berlin (früher EWZ) gestellt werden. Alle erforderlichen Angaben kann man im Netz finden.

Sollte die Großtante ebenfalls die Einbürgerung beantragt haben, wäre auch hier das Bundesarchiv zuständig.

Aber für Großtante und Nichte des Großvaters ist es schwerlich, eine Auskunft von Berlin zu erhalten. Im Normalfall wird diese nur direkten Verwandten gegeben. Und die Verwandstschaft muss nachgeweisen werden.

Beispiel: Man sucht Informationen über den Großvater
Erforderliche Nachweise: Sterbeurkunde des Großvaters; wenn dessen Tochter/Sohn nicht mehr leben, dann auch deren/dessen Sterburkunde; die Geburtsurkunde und Kopie des PA der Großtochter/des Großsohnes. Wenn die Mutter/der Vater des/der Antragstellers/in noch leben, dann müssen diese den Antrag stellen bzw. dem Sohn/der Tochter eine Vollmacht ausstellen.

Sollte aber etwas anderes gemeint sein, dann bitte die Fragen etwas verständlicher schreiben.

Gruß
Ursula

Tłum. / Übers.:


Ramona,

czy w pierwszym pytaniu chodzi o przyznanie obywatelstwa ówczesnej Rzeszy Niemieckiej, tzn. złożenie wniosku o przyznanie obywatelstwa niemieckiego?

Rok by się zgadzał.

W tym przypadku zapytanie powinno być skierowane do Bundearchiv (Archiwum Federalne) w Berlinie (wcześniej EWZ (przyp. tłum. - skrót od Einwandererzentralstelle) – Centralne Biuro Imigracyjne ) Informacje o wszystkich niezbędnych do tego dokumentach są dostępne w sieci.

Jeżeli babcia cioteczna/stryjeczna złożyła wtedy wniosek o nadanie obywatelstwa, to należy i w tym przypadku zwrócić się do Bundesarchiv.

Otrzymanie informacji z Berlina na temat babci ciotecznej/stryjecznej oraz siostrzenicy/bratanicy dziadka jest jednak raczej niemożliwe. Z reguły informacji udziela się tylko osobom spokrewnionym w linii prostej. Pokrewieństwo musi też zostać udokumentowane.

Przykład: Ktoś szuka informacji o dziadku
Wymagane dokumenty: akt zgonu dziadka; jeżeli jego córka/syn już nie żyją, to także ich akt zgonu; akt urodzenia i kopia dowodu osobistego wnuczki/wnuka. Jeżeli matka/ojciec wnioskodawcy jeszcze żyją, wtedy to oni muszą złożyć wniosek względnie wystawić synowi/córce pełnomocnictwo.

Jeżeli chodziło o coś innego, to proszę o stawianie bardziej zrozumiałych pytań.
Pozdrawiam
Ursula


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 15:44 
Offline

Dołączył(a): 15 sie 2011, 11:09
Posty: 3
Hallo Johanna,

ich habe schon in Berlin angefragt, aber da ich kein direkter Nachkomme
bin habe ich nur die Aussage bekommen, das sie von Wolhynien nach Tuschin-Wald
eingebürgert wurden. Aber wie es dann weiter ging, weis ich nicht.
Habe auch das Archiv in Lodz angeschrieben, wurde aber nichts gefunden.

Mein Gedanke war das man mir in diesem Forum vielleicht noch einen Denkanstoß geben kann, wo ich etwas heraus finden kann.

Gruß

Ramona

Tłum. / Übers.:

Witaj Johanna,
zwróciłam się już do Berlina z pytaniem, ale ponieważ nie jestem spokrewniona w linii prostej, otrzymałam tylko informację, że przeniesiono ich z Wołynia do miejscowości Tuszyn – Las. Co działo się potem, tego nie wiem. Pisałam już do archiwum w Łodzi, ale nic nie znaleziono.

Pomyślałam, że może w tym forum ktoś podda mi myśl gdzie mogę czegoś jeszcze się dowiedzieć.

Pozdrawiam
Ramona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 18:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Mona,

Hauptthema des Großpolnischen Vereins für Familienforschung ist, wie der Name schon sagt, das Gebiet Großpolens und wahrscheinlich kann dir hier aus diesem Grund keiner helfen. Wir Du aber sagtest, man muss alles versuchen und es könnte ja sein, dass jemand hier die Antwort weiß. Vielleicht wäre es besser, deine Frage hier zu stellen: http://www.tgcp.pl/ Es ist ein Verein für Zentralpolen.
Ich wünsche Dir viel Glück!

Tłum. / Übers.:

Mona,
jak sama nazwa wskazuje, WTG skupia się głównie na terenie Wielkopolski i najprawdopodobniej z tego powodu nikt nie może Ci tutaj pomoc. Jednak jak już wspomniałaś, należy wszystkiego próbować, bo może się okazać, że ktoś zna odpowiedź. Może byłoby lepiej, gdybyś umieściła swoje pytanie na forum Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski: http://www.tgcp.pl/.

Życzę powodzenia!

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2011, 18:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Und was die Großtante Emma Paul angeht, so kann ich dir ebenfalls nur die folgenden Seiten ans Herz legen:

http://www.basia.famula.pl/de/

http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php

Vielleicht findest Du eine Spur :D

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL